A ten o dvou sirkách znáte?

Jdou dvě sirky ze zkoušky a jedna říká druhé:
„Teda, dneska jsem si ani neškrtla.“
„No, to já jsem zase úplně vyhořela…“

A já mám za jedna z matiky :) Z poslední bakalářské zkoušky na VŠE, z mé nejobávanější noční můry, mám výborně. Dnes v 15:24 mi konečně začaly Vánoce.

Od rána jsem do toho koukal, vypsal si nejčastější otázky, na které se ony dvě dámy ptají a doufal, že jsem napsal alespoň test. Nervózní jsem byl pěkně, ale jen dokud jsem seděl na koleji nad učením teorie… jak se obléknu do saka a sebevědomým krokem vyrazím vstříc zkoušce, docela se uklidním. Po padesáti minutách jsem byl na jižáku, kde už před kabinetem čekala nervózní slečna a snažila se ještě něco málo nacpat do hlavy. Vystresovaná byla slušně, já už pouze pocházel sem a tam a snažil se ji uklidnit, bavili jsme se o možných průbězích ústní… až konečně dobrých dvacet minut po plánovaném začátku vyšla p.O. ven a pozvala prvního dál. Rvačka o to nebyla, nakonec celou dobu jsem se pohyboval v prostoru dvou metrů od dveří, aby bylo jisté, že hodlám jít první :) Mít to rychle za sebou, to bylo hlavní.

Posadila si mě ke stolečku, usedla proti mě vedle p.V. a sklonily se nad zadání testu, kde jsem u příkladů viděl křížky a fajfky, tak nějak ve stejném poměru. A pod tím vším tužkou rovnici 6×1.5 = 9 (koeficientem 1.5 násobily body jako kompenzaci včerejší kratší doby, kterou jsme na to měli). A ačkoli se pustily do vysvětlování, proč mám za který příklad tolik a tolik bodů, mně jen hučelo v hlavě, jaktože jsem se ani na podruhé nedostal přes deset potřebných bodů. No, soustředil jsem se na pochycení mých chyb a raději se jim ani nesnažil vysvětlovat, jak bych to počítal teď, aby to nebraly jako přílišnou snahu o dodatečné získání nějakých bodů, když souhrnný verdikt zněl …takže vám písemka vychází mezi jedničkou a dvojkou. Eh. Málem jsem na židli nadskočil. Zase jednou vyučující, co si body počítají po svém. Tedy maximum bylo deset bodů, a ne dvacet jako minule. Fajn, mezi jedničkou a dvojkou… lichotivé, ale teď mi napaří teorii hodnou tohoto výsledku a já se seknu nad diferenčními rovnicemi a podobnými blbostmi. A dostal jsem tak lehké otázky, že jsem… tomu prostě nechtěl věřit. Množiny v Er a zobecněná Weierstrassova věta + lineární kombinace, nezávislost, závislost a metody stanovení. Naprosté základy.

Na potítku jsem si to připravil a šel před ně – stále jsem ještě nevěděl, jak hluboko mám s vysvětlováním zajít, co přesně po mně chtějí, abych říkal. Tak jsem začal, že otevřená množina je taková, do které nepatří žádný její hraniční bod. Podíval jsem se na p.O., ta málem vykřikla Výborně!, takže jsem v podobném duchu pokračoval, až jsem došel k oné weierstrassově větě: „Spojitá reálná funkce více proměnných definovaná na neprázdné kompaktní množině nabývá na této množině svého maxima i minima.“ Slovo od slova tak jak to mám v materiálech z přípravného matematického kurzu. A ouha. Správně ta věta totiž začíná „Reálná funkce více proměnných spojitá na neprázdné kompaktní množině…“ Je v tom rozdíl, ale protože už jí to takhle řeklo víc lidí, tak se mě zeptala, z čeho jsem čerpal, zda z přednášek nebo ze skript. Nechtěl jsem se zmiňovat o matematickém kurzu, tak jsem odpověděl, že z přednášek , na které jsem měl doc.K. „Nó jo! Tak to už jsme doma?!“ S úsměvem se takto plácla do kolen a já se mohl málem rozesmát, že jsem odpověděl přesně tak, jak to ona očekávala. Asi není s výkladem stařičkého profesora, jehož manželka se určitě jmenuje Limita jdoucí k nule, už delší dobu spokojena ;) Kolegyni řekla, že to je pak hezký, když si to studenti zapamatují špatně od takové autority jako je doc.K., a že za to já samozřejmě nemohu. A já se v duchu podivoval, jak mimo realitu musí být. Prvák nastoupí na VŠE, předhodí ho doc.K. na jeho matematické přednášky jako králíka tygrovi a myslí si, že něco pochytí? Naprosto ne. Úsměvná představa, že bych si z těch jeho přednášek odnesl něco jiného než extrémní hrůzu z bakalářky z matematiky. Nakonec, tyhle otázky prý byly na jedničku, potom ještě lineární kombinace, kde jsem taky nezaváhal, tak mi ji vesele zapsaly já už slyšel jen ten neskutečný randál, jak se přepisují dějiny.

Když jsem šel před měsícem na statistiku a říkal si, že bych mohl dostat i jedničku, dostal jsem s pěkně odřenýma ušima za tři. Tentokrát jsem o možnosti, že bych třeba dostal za jedna, ani raději nahlas nemluvil. A bác ho!

Vrátil jsem se na kolej, cestou si koupil na večer víno, a posadil se k pc. Vánoce… děkuji všem, co mi drželi palce a přáli štěstí. Budu na vás u číše vína myslet ;)

před 14 roky | VŠE | 10 komentářů

Komentáře

1 | Ice | před 14 roky

Teď ještě akorát dodělat práci co na tebe čeká (se spíše nastřádala) a pak až budou vánoce. Gratuluji.

reagovat

2 | Phoenix | před 14 roky

Gratuluju 8-)

reagovat

3 | ailyn | před 14 roky

zase ta sprostá slova… ach jo :-) ale gratuluji june!!!

ps: že bych někdy blogla o písemce z kombinatoriky? :-)

reagovat

4 | spitak | před 14 roky

gratuluju :-)

reagovat

5 | smonty | před 14 roky

to je ta matika fakt tak těžká? já se chystám na matfyz… :-?

reagovat

6 | ailyn | před 14 roky

http://kombajn.bloguje.cz/…o-je-l-h.php june a tohle je pravda? 8-O

reagovat

7 | juneau | před 14 roky

Byl jsem na jižáku, bylo to tam vylepený. Stejnou lepící páskou hned vedle pamfletu LH o pomstě za to, že se záchody zamykaly. Kolem je až moc podezřelých okolností, tipuji to na zatraceně dobře promyšlený fór, který x studentů v diskuzi přiživuje takovým tím jo, fakt se to stalo… Že by nová urban legend? :)

reagovat

8 | Dupy | před 14 roky

[3] ailyn: Kombinatoriku né… :-(

reagovat

9 | lucka | před 14 roky

reagovat

10 | Onder | před 14 roky

[8] Dupy:Kombinatorika je náhodou docela v pohodě, proti nějakýmu plošnýmu integrálu… :-D

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.