Brnkačka, brnkačka...

Brnkačka, brnkačka… leháro jak víno, pohoda jazz, variantička, no kafíčko úplný :)

Tuhle smsku jsem poslal ivce po dopsání testu z finančního účetnictví, pochutnávajíc si na cordon blue v menze. Test z tohoto předmětu je za mnou a týdenní příprava se vyplatila. Výsledek zatím nevím, ale pravděpodobnost neúspěchu je stejná jako v případě vyskočení z letadla s padákem a následného přístání na Měsíci.

On aby se člověk dostal do obrazu, jak u nás na VŠE takové testy vpadají, musí se podívat na tento server. Daleko se nedostaneš – důmyslně vyřešený systém registrace umožnuje přístup pouze studentům školy – ale ten odstaveček textu ti hodně napoví:

Tyto stránky jsou určeny výhradně studentům VŠE (Vysoká škola ekonomická v Praze), kterým poskytují řadu užitečných informací o studiu na této škole, jako například informace o jednotlivých vyučujících nebo různé studijní materiály pro přípravu na zápočtové testy nebo zkoušky.

To bylo (asi) tak… léta páně bůhví kdy se jeden student, pravděpodobně z informatické (mé 8-) ) fakulty rozhodl vytvořit takový lehce komunitní server pro studenty této školy. Nutno zmínit, že něco jako školní informační systém tehdy neexistoval a přiznejme si barvu, neexistuje ani teď :-? Z tohoto webu se tedy stalo skvělé útočiště studentů, neboť profesoři ani veřejnost tam přístup neměla, za nic nehrozily postihy. Součástí se stala diskuse, v níž je dnes již skoro 30 000 vláken (vláken! ne příspěvků), vytvořila se sekce, v níž studenti psali názory na jednotlivé profesory – jak učí, jestli jsou přísní v testu, jestli vůbec má smysl chodit na jejich přednášky… jedna až pět hvězdiček celkového hodnocení, tisícovka učitelů, z nichž mnozí učí více předmětů, ale i s tím systém počítá a vypočítává průměrné hodnocení pro jednotlivé předměty, které učí atd atd. Při registraci rozvrhu na mě kouká 10 termínu s 10 různými učiteli. Podívám se na borce (vseborec.cz) a hned si udělám představu, kdo je na onen předmět nejlépe hodnocený a kdo by byl osudovou chybou.

Další, neméně slavnou částí, jsou materiály. V tom je asi (kladná i záporná) síla borce – člověk celý semestr datlí přednášky do notebooku a pak tento wordovský dokument nabídne přes borce ostatním. Nebo napíše písemku, dojde domů, z paměti vytáhne otázky a dá je do materiálů. Nebo sesumíruje skripta do 50 A4, čímž spoustě lidí ušetří pár stovek. V případě oněch zadání je to prostě na hraně… jsou tři termíny, na prvním termínu někdo ukradne (nebo zapomatuje) zadání a hned ten den ho dá na borce, a 80% lidí z následujících termínů je záhy mnohem lépe připraveno na to, co je čeká. Druhá věc je, že to mohou učitelé čekat – i bez borce by si určité procento lidí zadání oné varianty nějak zjistilo, přes kamarády a spol. Jenže takhle je to opravdu masové :) No, pokud jsou líní vypracovat více variant testů, mají to mít. A pokud je vypracovávají, tak nakonec dosáhnou jen toho, že je v materiálech soubor „ultimativní průvodce nejčastějšími otázkami u testů z xy“ :) Věčný souboj studentů a akademického sboru.

Borec je nyní server s návštěvností 6–7000 lidí denně (zkouškové), běžící na vlastním serveru s dobrovolnými poplatky (zaplatíš 100,– za rok a nezobrazují se ti reklamy, nejsi nijak omezován, nezaplatíš-li, máš všude bannery a třeba než je ti umožňěno stáhnout nějaký materiál, musíš odpovídat na otázky)… aby se lehce vyvážil přínos těch, co nabízí užitečné materiály, lze jim posílát peníze, kterými mohou zase oni ocenit materiály jiných, či si je nechat poslat na bankovní účet… to je panečku server :)

Čímž tak nějak popisuji pozadí mé přípravy na onen test. Člověk se těžko připraví, když nemá ani omylem představu o tom, co ho čeká – a v tom je výhoda materiálů. S identickou variantou se cítím lehce provinile, ale představa o typových příkladech se hodí. Dobrou polovinu z šesti dnešních příkladů jsem tedy dokázal spočítat během okamžiku, mnohdy nakonec nezměnili ani čísla oproti předchozímu týdni. Jejich chyba. Ale minimálně na doktorandech bylo vidět, že chápou účel tohoto předmětu: 10% studentů ho studuje, protože je to jejich obor a budou se tím asi živit, a 90% studentů to má zapsané doslova z donucení – kvůli celoškolskému základu. Ať jsi budoucí velvyslanec, hlídač parkoviště nebo ekonomický vědec, stejně budeš blbnout se statistikou, matikou, účetnictvím, finančními trhy, základy informatiky (kvůli kterým by každý informatik vraždil – takhle těm nevědoucím zkazit představu o tom, čím se výbec zabýváme!), managementem a podnikovým hospodářstvím. Určitě si někdo řekne, že v tom je přece síla naší školy, budeme mít rozhled v oboru. Jo, pro většinu fakult to platí… ale vysvětli to informatikovi! Fuck fúčko.

Předchozí odstavec, tedy slovo „čímž“, jsem napsal ještě ve škole před odchodem na vlak. Ve zbytku pokračuji teď z couráku… chabá snaha ukrátit si poslední hodinu z těch čtyř na cestě. Noviny jsem přečetl celé, takových 95% článků a skoro celý magazín.

Zajímavá byla ještě dnešní noc, kdy jsme se k druhé hodině odložili do postelí poslouchajíc vichr mezi budovami kolejí a tichou hudbu z vedlejšího pokoje (M. Jackson a spol). Těžko říct proč, ale nedařilo se mi usnout… to by ještě šlo, kdyby se o půl čtvrté v noci posádka vedlejšího pokoje nevrátila z nějakého tahu, neosolila muziku naplno a nezačala dělat bordel po celé chodbě. Čuráci zkurvení! Hágen je sice lehce brání, ale pokud někdo nemá ani tu minimální míru ohleduplnosti k ostatním a týden co týden se chová jak hovado a bezpečně sere všechny na okolních pokojích… tak jsem je už dávno přestal zdravit. Plánovaný budíček v půl osmé se samozřejmě nekonal.

Ach jo, ten notebook vydrží už jen nějakých 30 minut. Měl bych si pořídit nový. To by se v nákladech hezky vyjímalo :)

před 15 roky | Jarov VŠE Ze života | 16 komentářů

Komentáře

1 | -hgn- | před 15 roky

Co se dělo v noci na koleji?! Ste se ráno ani nezmínili? Dej vědět a já je zjebu… 8-)

reagovat

2 | juneau | před 15 roky

Nojo, tebe neprobere ani ten křemílek s vochomůrkou… nebo zajíci v klobouku? :)

reagovat

3 | lukyn.v | před 15 roky

To je chytrý, ten všeborec. To se mi líbí. Jeden z příkladů užitečného využití Internetu. Máte to dobře zařízený. :)

reagovat

4 | skaut | před 15 roky

Všeborec je jistě chytrá věc, ale podle mě borec v kombinaci s tím, že si studenti mohou vybrat ke komu půjdou na zkoušku způsobí, že existuje n (nějaké číslo >0) studentů, kteří prolezou školou a vědí kulový.

reagovat

5 | juneau | před 15 roky

A to číslo n je zatraceně vysoké… to už tak je, když je velká část předmětů naprosto o hovnu. Směs marketingu, managementu, informatiky, rádoby informatiky… to za to pak borec ani moc nemůže.

Díky celoškolskému základu musíš studovat kvantum předmětů, které tě VŮBEC nezajímají a kvůli kterým jsi na tu školu fakt nešel. Takhle si je můžeš velmi ulehčit a v předmětech, které tě baví, podvádět nebudeš.

reagovat

6 | -hgn- | před 15 roky

Nejlepší obrana je útok! Dnes v půl čtvrté ráno jsem přiložil reproduktory ke zdi a vypálil do éteru mé oblíbené usínací CD „DJ Tiesto – Just Be“.

  • tuc – tuc – tuc – to je poučí 8-)

reagovat

7 | juneau | před 15 roky

Takže v pondělí přijedu do otevřené války, jo? :)

reagovat

8 | skaut | před 15 roky

[5] juneau :he to mi připomíná takový ty základy informatiky pro všechny, kde do (agromomů, ekonomů, a kdehoko koho to nezajímá)(příklad z ČZU) hustějí teorii informace, entropii a kdoví co ještě. Naštěstí u nás takovýhle krávoviny nikdo nepřednáší.

reagovat

9 | pif | před 15 roky

co, nebudeš využívat 50% z přijmů jako výdaje? :)) Jinak borec, to je server k nezaplacení. Čeká mě první zkouškové, ale naštěstí díky borcovi mám pocit, že snad ani více mít nemohu a teď už se to jen naučit. Gratuluju ti, žes to povodil :)

reagovat

10 | juneau | před 15 roky

Ne, pausalni naklady nemam, nebo jak se tomu rika.

reagovat

11 | pif | před 15 roky

nejde o paušál, prostě nemusíš evidovat náklady, a rovnou při danění bereš jako náklady 50% z příjmů. U řemeslných živností je to dokonce 60%.

reagovat

12 | juneau | před 15 roky

No vsak.

reagovat

13 | -hgn- | před 15 roky

To stopro, v pondělí se učí španělština, takže bude klídek .. :-) A na další den je myslim jasný AoE?

reagovat

14 | endlife | před 15 roky

OFF TOPIC, KILL ME :)

pif: tak trochu mínus těch 50% nákladů je to, že ti z toho vždycky vyjdou zálohy na zdravotní…

/OFF TOPIC :)

reagovat

15 | lucka | před 15 roky

u nás fungujou spolužáci a společný mejly, kompletní výpisky od druháků a tak podobně… organizace proti VŠE chatrná, jistě, ale my taky nejsme nijak prakticky (natož technicky :-) orientovaný obory… a dnešní otázky v testu ze sociologie byly úplně stejný jako ty před tejdnem… sláva FSV!

reagovat

16 | Charlotte | před 15 roky

u nás zase funguje jeden před pár lety založenej email na centrumu, kde jsou testy a výpisky :-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.