Jak na vlastní FAVOURITE ikonu

Teprve s nástupem svého tabbed brouwzení jsem si všiml mírného rozšíření ikon webů. Toho malého obrázku u adresy stránky (Internet Explorer) nebo u názvu stránky v záložce (Mozilla, Opera)…

_i/favicons_mozilla.jpg

No nevypadá to dobře? Docela jo, že? :)

Krok Jedna:
Je třeba mít ikonu o velikosti 16×16 pixelů, větší nemá smysl. Vytvoř si ji v čem chceš, na takovou malinkou prkotinu sotva aplikuješ nějakou zajímavou grafickou finesu. Stačí něco jednoduchého, třeba v barvách aktuálního dizajnu. Ulož obrázek jako BMP.

Krok Dva:
Ze stránky http://www.qtam-computer.com/download.shtml si stáhni prográmek (0.5MB) Bitmap2ico 3.5. V něm si pak ikonu (BMP) otevři (políčko ADD), vyber velikost 16×16 a 16 nebo 256 barev (dal jsem 16). Nyní vidíš svoji ikonku rozpixelovanou a můžeš si vybírat průhlednost. Nebo taky nemusíš, ale pokud nechceš, aby se ikonka zobrazila jako čtvereček, tak prosím… tlačítko Mask Icon by color zprůhlední tebou vybranou barvu. Pokud tedy chceš, aby byly průhledné třeba nevybarvené bílé okraje ikony, klikni na tlačítko a pak na nějaký bílý pixel. Jeho barva se vybere z celé ikony a zprůhlední (zšedne). Tlačítko Mask Icon by pixel zprůhlendí jen vybrané pixely (čtverečky). Jinak se chová stejně. A co je tlačítko Auto-mask, na to jsem nepřišel.

Klikni na Next a dostáváš se k nabídce, jak ikonu uložit. Vybral jsem si formát Normal icon a uložil si ji, kam jsem chtěl. Tlačítko Save

Krok Tři:
Nyní máš ikonku, kterou je nutné nějak dostat do stránky. Pro jistotu ji nahraj do hlavního adresáře stránky, kde ji některé prohlížeče automaticky vyhledávají. Také by jsi ji měla pojmenovat favicon.ico. V dnešní době na tom již asi nezáleží, ale starší prohlížeče to vyžadují.

Krok Čtyři:
Do záhlaví stránky (index) vlož kód <link rel=„icon“ href=„favicon.ico“>. Jako by jsi vkládala externí css soubor. Viděl jsem několik typů zápisu, ale teprve tento mi fungoval v mozille 1.3, opeře 7.02 a dokonce i v IExploreru 6.0. Takže doporučuji. Mozilla i Opera ikonku zobrazí i při načítání stránek z disku (offline), Explorer pouze online.

A to je asi vše. Doufám, že jsem nic nezvoral, protože přesně tímto způsobem jsem si vytvořil svoji ikonku, která na tebe snad kouká od adresy (oranžovo-zelený terčík). Pokud ne, tak tenhle návod neber moc vážně a koukni se na yuhův postřeh.

před 18 roky | Ze života | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.