Kulturní vyžití v Praze

Ve středu mi odpadly dvě hodiny. Tedy všechny :) Slovo dalo slovo, ivonka sedla na vlak a v deset ráno jsem na ni čekal v Libni. Pomalu čas oběda, posezení v pizzerii U staré pece a pak už cesta přímo na vrchol našeho courání po praze – výstavu The Bodies, o které slyšel asi každý – vypreparovaná těla Číňanů rozestavená po Lucerně, stylizovaná do různých postojů, občas obraná na kost, jindy jen svaly, nervová soustava, cévní systém…

Koupě vstupenek (275Kč/student) nebyla nikterak jednoduchá, takže jsme si pasáž Lucerny i trochu prošli, ale pak už vzhůru dolů do podzemí. Škoda toho střežení, zákazu focení a všeho ostatního, ani bágl jsem nemohl mít s sebou. Takže bez fotek. Každopádně, bylo to něco úžasného. Jako informatikovi, gynekologovi amatérovi a příležitostnému fanouškovi doktora House mi tam určitě spousta zajímavostí unikla, ale ivonka se kochala jak mohla a kdejaký orgán nám (mně a sestře) popisovala. Většina postav byli muži, ale nakonec se tam objevila i dvě ženská torza. Vtipné bylo, že některé části kůže autoři nechávali – třeba pupík nebo obočí, zbytek logicky odstranili – aby byl vidět vnitřek. No a zatímco u mužů jejich chloubu svlékli z kůže, ženy toho byly ušetřeny (bůhví, zda pouze z fyziologických důvodů) a pečlivější zkoumání jejich těl pak svádělo k podezření na nějakou deviaci. V tuhle chvíli není těžké vžít se do kůže militantních odpůrců výstavy.

Dostala mě jedna z mnohých průpovídek na stěnách: Každý člověk strávil přibližně půlhodinu svého života jako jednobuněčný organismus. Zajímavé. Stejně tak část věnovaná plodu a těhotenství byla fascinující.

Úžasná výstava, ale morální pochyby tam také jsou. Ale jak tam bylo někde napsáno: O své tělo se člověk zajímá vždy jen až když je nemocný. Po vyléčení se opět zapojí do hektického života a pramálo se zajímá o to, že jeho tělo je mnohem složitější, dokonalejší a fascinující systém než všechny počítače a moderní technologie, které ho obklopují. Proto tu tato výstava je a proto si „lidé“, kteří ji tvoří, zaslouží nejvyšší vděk. A ještě něco o důstojnosti, ale to si již nevybavuji.

Další kroky vedly do UK na World Press Photo. Kolem karlovky se jel akorát nějaký cyklistický maraton, co pár minut se po kostkách přehnal peloton závodníků :) Mezi fotkami mi to nějak uteklo, oproti tělům to byla nuda a nezajímavé obrázky, nebo jsme již byli unavení několika hodinami stání a pocházení. Leč tam už se fotit mohlo, a tak si to vše opět na fotkách připomenu.

Blíží se narozeniny, zamířili jsme zpátky na václavák do Paláce knih, kde se skloubila má touha po koupi nějaké knihy a ivončina touha po kafi, takže jsme si v tamější kavárně dali kofein dle chuti a u toho si listovali v těch montr bichlích – já ve Vesmíru, ivonka v Člověkovi, sestra v Zemi. Vtipné. Zůstali jsme tam dlouho, sestra si koupila Hvězdný prach, já pokukoval po Skeptickém ekologovi, jenže… za 600 korun šestisetstránková (?) knížka kde je dobrá třetina listů jen výpis pramenů a zdrojů? Tak to mě nenadchlo. Pocházel jsem od historických knih ke knihám o vesmíru a astroxy, ale nic jsem si nevybral. Ani v dalších třech knihkupectvích, které jsme toho dne ještě navštívili.

Další kroky, již bez sestry, vedly do pasáže u Světozoru, kde je prodejna triček se šáhlými potisky. Jedno se mi líbilo, ale tamější velikost M se mi úžasně obtáhla a rukávy mi nesahaly ani do půlky bicepsů, takže to nedopadlo. No co, cesta na můstek do NewYorkeru, který si to u mě už poxté úplně posral, protože posledního půl roku letí pouze tyto barvy: černá, bílá, vyblitá hnědá a vyblitá zelená. Nic jiného. A já přitom tak miluju trika a košile v živých barvách. A to stejné v kenvelu, céáčku a jinde. No sranda. Cesta na anděla, neb na návrat na kolej bylo ještě brzy, tam večeře v tradiční pandě a večerní relaxování. Do kina nebylo na co jít, tak jsme se poloudali po obchodech, koukli i tam do knihy, do kytiček – umírá mi břečťan – sedli na devítku a vrátili se na kolej.

To tedy byl den. Dvě výstavy a návštěva tolika obchodů, hlavně s oblečením, až mě zmáhaly mdloby. Jo ale nakonec jsem si jedno (sepraně oranžové) tričko koupil, si teď vzpomínám :) Ale ani nevím, v jakém obchodě :)

Na koleji jsme se rychle umyli, vzali víno a vyšli za sestrou dvě patra nahoru a udělali si pohodovou večerní promítačku staršího filmu 40 let panic :)

To byl tedy den. A dnes? Půl dne ve vlaku, zbytek dne u komplu, za deset minut přijede ivonka a zítra v devět již budeme na cestě do jeseníků. Tam si zase uchodím nohy a vychlastám díru do hlavy.

[bez korektury, není čas]

před 14 roky | Praha Ze života | 6 komentářů

Komentáře

1 | bouchy | před 14 roky

Je to zhruba týden zpět, co jsem procházel Prahu podobnou trasou :). Bodies mě na první pohled nezaujaly tolik, jak jsem si původně myslel (zřejmě jsem zvrhlík, co by chtěl i krev a ještě teplé orgány :) ), ale ve výsledku jsem byl spokojený. Přiznám se, že v několika sálech jsem koukal s otevřenou pusou a s chutí jsem si osahal nabízené orgány :). A NewYorker: To je kapitola sama pro sebe. Proč mi přijde, že měli všechno s motovem šachovnice (černo-bílé a růžovo-černé)?

reagovat

2 | Huggi | před 14 roky

[1] bouchy: tos asi jeste nevidel tu jejich prodejnu na andelu..tam maj ruzovo/cerne kostickovanou mikinu se stribrnym napisem Punk :D

reagovat

3 | ailyn | před 14 roky

holky zas mají problém sehnat cokoliv bez potisku s lebkama, takže… vyhlašuju válku módním obchodům!!! :-D (ale ještě nevím, jakým způsobem budu bojovat)

reagovat

4 | lucka | před 14 roky

joo, andělskej panda a gyros s nudlema, ach :-D

reagovat

5 | juneau | před 14 roky

Nechybělo moc, a ivonka mi vnutila vínovofialové triko se stříbrným lesklým potiskem :)

lucka: už jsem se bál, že mě někdo ze znalých odsoudí za to, co jím, a ona málem pochvala :)

reagovat

6 | -hgn- | před 14 roky

Predevcirem jsem zjistil, ze Bodies jsou i v New Yorku, na 2nd Avenue. Prosli jsme okolo nich, ale ani nas nenapadlo jit dovnitr a pokracovali jsme na nakupy bot do Adidasu.

Snad jsme o moc neprisli :-) Bez ivoncina komentare by to stejne za moc nestalo ;-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.