Noc beze spánku

Tak tak… mám po první brigádě a poloslepýma očima zírám na monitor. Je to síla, čumět celý den na monitor noťasu, pak celou noc existovat pod jasným světlem zářivek a pak čtyři hodiny cestovat republikou a mhouřit oči před záplavou bělounkého sněhu. Není to příjemné.

Za chvíli jdu stejně spát… a nebo to nějak doklepu třeba do pěti a pak to sfouknu zaráz s nocí? Nevím… vážně nejsem ve stavu, kdy bych si troufnul na nějaké přemýšlení. Už jen to psaní bez chyb mi dělá problémy…

Na brigádu jsme po praze cestovali něco přes hodinu… chdodov, muzeum, strašnická, na homoli, rieger print tiskárny. Zuzka nás uvedla do haly naplněné stroji a neskutečným randálem, kde se mě a danči ujal šéf. Věcně nám vše vysvětlil, sepsala se smlouva na 160kč/hod (ale brát budu 80), řekl mi, co budu dělat a stačilo jen počkat na desátou hodinu, kdy se rozjela distribuce blesku. Přiřadil mě do dvojice s nějakým jakubem, starším studentem z přírodovědy. Mladých lidí tam bylo ještě hafo, dobré dvě třetiny pracanstva.

Naší prací bylo makat na vkladu, což vypadalo jako ocelový stůl, uprostřed byla čtveratá díra a do ní se vkládaly magazíny blesku. nad hlavou nám pluly tisíce novin a tato příloha se do nich mechanicky vkládala. Ale nejdříve ji někdo do stroje musel nafutrovat… a tam se člověk pěkně zahřál, protože ta mašina odebírala asi takových 10 magazínů za sekundu a dva lidi museli nonstop vkládat nové a nové dávky, aby ji uživili. Dvě palety, pak přes půlhodinky volno, sezení v kuchyňce… to totiž další dvě palety zpracovávali jiní dva kluci. Není to tak snadné, protože magazíny jsou na paletě ve sloupečcích po ale 50 kusech a to tak, že 25 je titulní stranou vzhůru a 25 je poslední stranou vzhůru. A ty v tom fofru musíš brát přesně ten počet, aby jsi neměl magazíny namíchané, mašina by si pak mohla zablbnout… seklo by se vkládání do novin a na checkpointu by začaly padat z pásu a musely by se doplňovat ručně. Nemilé. Ale když už máš ten pakl magazínů, tak jej musíš sklepnout, aby z něj nic nečouhalo. Musí to být prostě fajna kvádr…

Otočit se, nahmátnout stejnou dávku magazínů, pevně chytnout, sklepnout o desku toho stolu, pevně chytnout, vložit do otvoru, otočit se, nahmátnout…

Byl to frmol. Mezi řečí v kuchyňce se mě jakub zeptal, zda na ekonomce neznám tomáše k. (chodil se mnou na anglinu) a pokeca (spolubydlící lukáš). Zajímavá náhoda, jeho bývalí spolužáci.

Přibližně ve dvě v noci linka utichla a směna 18:00–02:00 odešla do hajan. Zůstalo nás tam tak osm studentů, z toho jen já a jakub kluci. A chvíli na to v rohu pod stropem vyjelo metro a práce pokračovala dál. Metro = příloha deníku xy. Výhodou bylo, že tentokrát pakly magazínů obsahovaly sešity s méně stránkami, bylo jich tam tedy více a i když jel strojs tejně rychle, tak mu odebrání většího počtu magazínů trvalo déle než u blesku. Podstatně déle. Tam už se člověk nemusel ohánět… ale čekaly na nás 3,5 palety každá po 21 000 kusech. A když každou paletu děláš téměř hodinu… tak by ti po té první vůbec nevadilo, kdyby to jelo stejně rychle jak blesky. Protože ta letargie, zpomalení všeho, apatie… nebylo kam spěchat, přidávat mohl jeden člověk a to se jen trošičku oháněl. Klidně bych dřel jak na té první štaci, jen kdyby to netrvalo tak dlouho.

A pak někdy 4:45 metro dojelo a padla. Smlouvu mám sice na směnu 22:00–06:00, ale co bychom tam hodinu dělali, když už bylo všechno vyexpedováno? Šéf nás poslal domů… a zatímco zuza zamířila na kolej vyspat se a měla v plánu jet domů později s bráchou, já s dančou to vzal pozdněnoční/brzceranní šalinou na hlavák. Vlak nám jel v 6:16, našel se čas na pohodlné povídání o strastech zimního ježdění v autě…

Ve vlaku jsem pak posnídal bagetu, což je jistým projevem krize, protože jinak tyhle fujtajxl věci striktně odmítám (byla to druhá v mém životě), a vytáhl knížku. Nechtělo se mi spát a stejně tak mi v tom bránil i strach, že natvrdo zaberu a pojedeme až do břeclavi. A tak jsem si četl a četl, asi nějakých 100km. Danča si ustlala na své bundě a v pololehu tam chrupkala. Chvíli jsem ji pozoroval, spící holky jsou neskutečně přitažlivé.

A pak zabral také… ani nevím jak, v plánu jsem to neměl. Probralo nás cuknutí v havlbrodě a hned panika, že je to bigcity a že vystupujeme. Na to jsme ovšem ještě měli čas a pár desítek km nás ještě čekalo. Danča byla rozcuchaná a měla z toho hrozný mindrák, ale… proč nám holky proboha něvěříte, když vám tvrdíme, že rozcuchané a divoké dlouhé pospánkové vlasy jsou naprosto k sežrání??? Ani danča mi nevěřila. Nu což. Měla odvoz z bigcity, já jen přestoupil na courák do city. Další třičtvrtěhodina kodrcání po lokální železnici, mžourání do desítek kilometrů čtverečních bílých plání…

Jenže ani v city nebyl všem strastem konec. Bylo nutné přesunout se po vlastní ose z vlakáče na autobusák. Takové dva kiláky to být mohou. A s cestovkou aktuální váhy, to byla teprve zábava. Cesta moje kolem gymplu vedla… jak rád bych tam někde za oknem spatřil sestru a mávl jí, nebo dje. Ale nepoštěstilo se mi. A tak jsem si to dál pomalu kráčel vstříc náměstí a přemýšlel, jak bezstarostný život mají ti nacházející se ve stěnách onoho slavného ústavu… a jaké procitnutí je čeká po nástupu na výšku.

Na autobusáku ještě půl hodiny čekání, pak polospánková cesta domů, domov… zatopit, horká sprcha, oběd (asi tři porce kuřete na kari s rýží, ještě teď můžu prasknout),… při jídle sledování televize: euronews a filmový týdeník či co. Ty komunistické žvásty natočené před desítkami let. Jak já u toho zuřil poslouchaje ty sračky komoušské ideologie. Materiální výroba nadevše, budování lepšího státu,… každý, kdo volí komunisty, je idiot inteligencí a P a I a Č a A celkově.

To by mohlo být takové hezké rozloučení s dnešním dnem. Ale jak se tak znám, tak to tak jednoduché nebude.

před 17 roky | Ze života | 12 komentářů

Komentáře

1 | FRETTIE @ | před 17 roky

husty ... b

ale casto si rikam chci nejekaou brigadu… potrebuju prachy… a tady nejakou najit… pokud nechci za tricet korun kopat do zeme ... tak nic :/ btw: big city a city??? ktery sou to cities?

esli se muzu ptat ?

reagovat

2 | Lukyn.cz | před 17 roky

…„soudružka Třešňáková pracuje na 110%“… Náhodou, Československý filmový týdeník je velice zábavná podívaná. Rád na něj koukám. Občas se směju, občas se divim, občas nevěřim a občas nadávám. ;)

reagovat

3 | kryšpín | před 17 roky

kdo je tady p.i.č.a.??

filmovej týdeník je docela dobrej pohled do historie a pokud to chces srovnavat s nejakou ideologii, tak spis se socialismem, nez s komunismem. tenhle clanek je sracka, proste levna sfetovana estrada. nemas nador na mozku??

reagovat

4 | Lukyn.cz | před 17 roky

Hmm, tak koukám, že juneau bude muset do RS2 vedle několika ochran proti komentářovému spamu, implementovat ještě nějaké ochrany proti debilům. První ochrana se může jmenovat kryšpín.

reagovat

5 | lucka | před 17 roky | lucousek.wz.cz

teda, teda, víš, že jsi napomáhal tvoření nekonečných front při pátečním ránu u vlezu do metra??? ;)…všichni, co zabírají celý prostor okolo označovačů jízdenek tak, aby nikdo nemohl projít k eskalátorům, čekají ráno co ráno na svoje NOVINY… a v pátek je to kvůli tv programu nejhorší :-/

reagovat

6 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

frettie: jo, tenhle vydelek nebude spatny (~2,4kilokorun/mesic), ale vezme ti to jednu noc a kdyz te pak zmohne spanek pristi den, tak i zbytek onoho dne. Ja vstaval ted o pul devate. a spat sel ve dve. no a na to city a bigcity se samozrejme zeptat nemuzes :) tolerujte prosim moji touhu po tom zustat „anonymni“ :)

lukyn.cz: ja take podobne obrazky ze stare doby miluju, ale potreboval bych si to pustit beze zvuku. beru to moc vazne. proti poradu nic nemam, ale proti obsahu vsechno. A pokud si kryspin mysli, ze slo o socanismus a ne komunismus… tak asi nevi, ze socialismus mel jen pripravit pudu komunismu (aby to nebyl takovy skok). proc mezi tim tedy delat rozdil. A ktera ze strana tehdy vladla? KSC? Kde je to sluvko „socialisticka“?

kryspin: prezentoval ses sam.

lucka: o tom jsem nevedel a davam ruce pryc :) Kdyz jsem se tam patek (brzy) rano snazil vlezt ja, tak tam nikdo nebyl :) Musis to vychytat a jit tak v 5:15 ;)

reagovat

7 | Jita @ | před 17 roky

Quote:„…každý, kdo volí komunisty, je idiot inteligencí a P a I a Č a A celkově.“

Kdo nevolí vůbec tak taky. A kdo volí jakoukoliv jinou stranu..vždycky se tam nějaká ta krysa schovává. Si nevybereš.

reagovat

8 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

samozrejme. jen u te KSC je to ponekud do oci bijici. Volit stranu, za jejiz vlady v SSSR zemrelo vice lidi nez za druhe svetove valky (tudiz neco kolem 43 000 000 lidi), z nichz obrovska cast nikdy nic neudelala, jen neohnula hrbet, nesklonila hlavu, nevymyslela si nejake obvineni souseda, neprozradila nekoho jineho,…

Ze to s CR nesouvisi? Jen se tak v duchu zeptam: „A neni KSC jedina komunisticka strana v Evrope, ktera se nedistancuje od sve minulosti?“

Proc proboha nemuze byt alespon jedno jedinoucke referendum… jen jedno. Vic by jich nebylo potreba.

reagovat

9 | lucka | před 17 roky | lucousek.wz.cz

no díky ;) v 5:15 je sice metro asi prázdný, jenže v těch 5:45, kdy bych stepovala před školou ještě pan školník pravděpodobně spí, takže by mě ani dovnitř nepustil ;)))

reagovat

10 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

kdepak, bys neverila, kolik lidi uz tou dobou cestuje :)

reagovat

11 | daya | před 17 roky

jé, já jsem loni taky chodila na brigádu do tiskárny, ale v brně.obšas se skončilo ve dvě nebo ve tři, rozjezd ujel a čekal mě třičtvrtěhodinový pochod samotnou přes brno.zakládala jsem letáky nebo magazíny do novin-padesát jedním směrem a padesát druhým:-)

reagovat

12 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

u nas jsou noviny po 25 v kazdem smeru, dohromady 50 ;)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.