NTLDR - námět na romantický večer pro pokročilé uživatele

Co to je NTLDR? Nevím. Je to nějaký soubor. Windowsy ho potřebují. Nutně. Obvykle bývá hned v C:, pěkně vedle ostatních systémových souborů. Ale to bylo tak…

V létě jsem si koupil nový noťas a ten starý věnoval ivonce, respektive její sestře (ivonka má v pokoji desktop). A tak jej míša používala a já se občas ještě divil, že běží… přece jen ty skoro čtyři roky, to je na obyčejný Acer opravdu nadprůměr. A dnes mě napadlo vysát jej, aby se tak nepřehříval a neustále nehučel větrák (74°C na procesoru) – dříve to pomáhalo. Tak jsem vzal vysavač, opatrně vysával průduch k větráku a pak skrze ďoury vytahoval chuchvalce smetí, dokonce i vlasů. Vyčištěno, vrátím ho míši, tak jej zapne a NTLDR nenalezen. Prosím restartuje počítač stiskem libovolné klávesy ihned po startu. Hups. Google. Co ta hláška znamená? Že chybí stejnojmenný soubor? WTF? To jsem ho vysál z disku nebo co?

Najít x postupů, jenže… nemám (u ivonky) instalační CD windowsů. A hele, v programech má schováno jedno ISO. Jenže udělat bootovací cd s windowsy není tak jednoduché. Návody pro toto. Nero. Postup podle návodu, jeden kix, a po deseti minutách mám nebootovatelné cd. Jenže to nevím a používám postup pro finální opravu NTLDR. Marná práce. Fuck. Znovu bootovací cd přes nero, lepší postup, vše v pořádku, restart a ověření, že toto cd s windowsy už bootuje. Takže druhá část, vytvoření z tohoto cd jiného cd, které použije pár souborů z windowsů a je schopno je na pc částečně spustit, aniž by se cokoli instalovalo. Podle rady připojuji program total commander, abych mohl přesunout patřičné soubory na noťas (ty co tam chybí). Vypaluji cd s tímto divným softwarem a testuji jej na desktopu. Bart PE se to jmenuje. A fakt to funguje. Strkám jej do noťasu, příkazový řádek, procházím cd a spouštím total commander, jenže v tom se neukazují skryté soubory. Shit. Nastavení. Rozsypaný čaj. Prostě jediná písmena na obrazovce jsou lomítko a o s vlnovkou. Když to na druhém počítači najdu a poslepu odkliknu Zobrazovat skryté a systémové soubory i tady, tak dojdu k hlášce, že nelze ukládat do wincmd.ini … nj, vždyť je to spuštěné z cd, tam nelze zapisovat. Takže total commander je mi na houby, přes něj ty tři potřebné soubory nepřesunu. Bart PE má nějaký file manager taky, ale tam je rozsypaný čaj všude, takže nejsou ani vidět názvy souborů a složek, ale zase jsou zobrazeny i ty skryté (ikonky jsou poloprůhledné), takže pokusem a omylem, případně zobrazením vlastností složky, kde se vypíše i její jméno, přesunu ony tři soubory do C:\ a tenhle podivný hack-soft vypínám. Restartuji pc. Boot.ini obsahuje neplatné instrukce či co, ale pak už logo windows a regulérní najetí počítače.

Nemáte-li večer co dělat, můžete se inspirovat. Ivonce jsem to popsal tak, jako bych ji – biochemika – postavil k operačnímu stolu s nožem v jedné ruce, sekerou v druhé a chtěl po ní, ať pacientovi na stole zoperuje nerv uprostřed mozku. No, mně se to podařilo. Ne že bych ale v každou chvíli věděl, co vůbec dělám :)

Google nikdy nezklame.

před 13 roky | Ze života | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.