Odřené klouby na rukou

I don't want your hapinnes ... Hm, budu si muset do RS2 nějak zabudovat mého "hudebního" smajla. Nebo výstup TinyMCE editoru před uložením ještě prohnat přes Texy!nu. Taky možnost. Kolidovat by to nemuselo.  Hm hm hm ... mrkvička v zimě ...

To mě přivádí k veselostem dnešního dne. Demonstrace neschopnosti jasně uvažovat. Ale to musím začít již v pondělí ... spravujeme web jednomu pořadateli dětských letní a zimních pobytů. V létě tábory v přírodě, v zimě pobyty na horách a spol. Na webu jsem jim implementoval přihlašovací formulář, jehož obsah se jako přihláška odesílal majiteli na e-mail. Časem přišel požadavek, aby redakční systém v závislosti na vybraném pobytu zákazníkovi automaticky odeslal e-mail s přiloženými dokumenty - pokyny pro rodiče, co si má dítě na tábor vzít s sebou, atd. Vše fungovalo.

A v pondělí se majitel (obrazně) přiřítí s tím, že se k některým přihláškám na zimní pobyt 2011 přikládají pokyny na rok 2010. A že tu přílohu z webu smazal, ačkoli byla neaktivní (nebyla připojená k žádné automatické odpovědi). Jak je to tedy možné? ptal se. Nechal jsem si popřeposílat přihlášky, kterých se to v poslední době týkalo a začal jsem zkoumat. Tušil jsem asi nějakou chybu, ale proč by se projevila až nyní? A když majitel smazal ten sporný záznam, tak jsem ani nemohl ověřit, jestli to opravdu nefungovalo. Co mě ale zaráželo bylo, že žádná z problémových přihlášek se neuložila do archivu. Ostatní - korektní - ano. Že by nějaká slabost hostingu s mikrovýpadky databáze? Tedy v tu samou sekundu výpadek databáze + kvůli tomu přiložení špatné přílohy => odeslání emailu, ale nezarchivování přihlášky kvůli výpadku db. Ale ne ... přece informace o přílohách se také tahají z databáze, takže i kdyby její výpadek neohrozil odeslání e-mailu (to může nastat), tak se k němu nemůže přiložit příloha - ty jsou uložené v databázi. Tak tím to být nemůže. Nechal jsem si přihlášky ukládat na FTP, kód ošetřil proti výpadku databáze a dál pracoval na něčem jiném. Přece jen, ta problémová příloha je smazaná, tak už to snad bude ok.

A houby! Včera dalších pět přihlášek, z nichž se uložila - i na FTP - pouze jedna se správnou přílohou a ostatní čtyři ne, ale se špatnou přílohou byly pěkně rozeslány zákazníkům. No to mě poser. Vždyť ten dokument připojený k těm rozeslaným přihláškám už ani na FTP na dané adrese neexistoval! Jak?! Jak je to možné! Co je to za magickou záležitost? Je snad v externí aplikaci rozesílající e-maily nějaký bug způsobující přikládání? Google odpověděl, že ne.

Zíral jsem do kódu jak tele na nový vrata a nevěděl. Tohle se přece nemůže stát. Ten dokument na FTP není! Tak jak by se mohl z webu odesílat? A pak mi to docvaklo. To, co jste vy od počátku nevěděli, a na co jsem já dokonale zapomněl. Před čtvrt rokem se bez mé přítomnosti majitelův web duplikoval na další doménu zaměřenou na zimní pobyty, a to se vším všudy. I s přihláškou, automatickými odpověďmi, vším. Přihlášky se tedy najednou na střídačku odesílaly ze dvou webů, ale e-maily byly úplně identické. A zatímco na jednom webu se chybný dokument smazal, na druhém zůstal. A vesele se přikládal k přihláškám tam vytvořeným.

Málem jsem začal tancovat po místnosti, když jsem na to přišel - po třech dnech! Ale co tímto sáhodlouzenudným povídáním domenstruji? Ano, domenstrujeme a pak budeme demonstrovat. Ach jo. Pouze to, jak jsem celou dobu nebyl schopen udělat onen cimrmanovský krok stranou. Pořád jsem hledal dílčí vysvětlení a pod, ale kdybych si byl řekl "A teď klid. Nadechni se, vydechni, vezmi papír a ..." a sepsal si situaci a pod ni musel napsat a) v e-mailové aplikaci není bug, b) výpadek databáze nepřipadá v úvahu, c) přihlášky se neukládají ani na FTP, d) dokument na serveru fyzicky neexistuje, tak bych snad musel dojít k jasnému závěru, že ta situace není způsobena stávajícím webem. Poslední dva body neomylně dokazují, že tento web za tuto situaci nemohl. A pak by mi to možná docvaklo - on přece existuje druhý web se stejnou přihláškou! Ale ne. Pořád pižlání v malichernostech a hodiny ztraceného času.

Ledové intermezzo

Šel jsem se podívat ven před dům. Rodiče venčili psíka a auto mám prý kompletně obalené ledem. A fakt jo! Pár milimetrů ledu, komplet celé. Jojo, ledovka.

Silvestrovské vzpomínání

To zase bylo ... jak se zamluví chata! Jak se všichni sejdou! Jak se to dopředu domluví. A tohle a tamto. A dopadlo to jak každý rok ... buď budu sám s ivonkou u ní, nebo ona se mnou a šesti dalšíma klukama někde u nás. Pro holku fakt lákavý. A tak jsme strávili příjemný silvestrovský večer sami samičky. V podvečer jsme vyrazili na procházku na hotel za jejicho, a po jednom pivku šli zase domů. Příjemná zima, klidná noc. V deset jsme do přehrávače šoupli České nebe a skvěle se bavili až někdy do půl dvanácté, kdy jsme pokračovali u překvapivě vtipných sestřihů z Československo má talent či co to na Primě bylo. Opravdu sranda SmÄ›jící se A pak půlnoc, pusa, přípitek, idylka. Zašli jsme i za její babičkou a dědou a vypili s nimi další lahev bublinek. Pak mi volal jakub, sestra, já pro změnu zavolal láckovi, spolužákovi z gymplu. A pak byly dvě hodiny a my šli spát. Příjemný konec starého roku.

Drobky

No ... naši mě mají za alkoholika. A proč? Byli jsme na jedné návštěvě a zeptali se mě, jestli si dám vínko "Však pořád na fejsbůk píšeš, jak popíjíš, tak si dej!". Zasmáli jsme se. Když jsme o týden později předvánočně objížděli příbuzné, tak jsem si dal tři skleničky u babičky a na k tetě jsem přišel již veselý, a hned se tam nalévalo dál. A opět! "Tady máš skleničku! Na fejsbůku taky furt jen chlastáš!" Taky sranda, ale v tu chvíli mi už bylo jasný, že to naši začnou brát vážně a budou z toho špatní. A taky že jo! Big grin

Ale jak chcete argumentovat proti nadměrnému pití? To nejde. To byste museli prostě přestat pít. No já o tom raději přestal psát na fejsbuk. Ale třeba na tátovi - co si večer vždy naleje sklenku červeného a mámě sklenku bílého, a mě se zeptá, jestli chci taky - to bylo znát: přestal se ptát, jestli chci taky Big grin Fakt vtipný, poslední dobou. Ale zase se tomu nelze tak moc divit. Když si vezmu, jaký dobytčárny byly poslední zábavy ...

V úterý od rána do noci u práce, ve dvě jsem šel spát a ještě na stackoverflow narazil na grandiózní debatu, kterou jsem dobře hodinu a půl pročítal. A pak bylo půl čtvrté. No tak už tedy jdu spát. A ležím. Tma. Za okny fakt studená noc a brutální vichr. Poryvy a praskání namáhaných oken. Vrzání vrat u stodoly. Čtyři hodiny. Tma. Čtyři patnáct. Ležím a zírám do stropu. Na jednom boku. Na druhém. Půl paté. Vůbec se mi nechce spát. Sakra! Naši ani ne za dvě hodiny vstávají ... nemám se na to vysrat a jít k pc? Půl paté proboha a já nemůžu usnout! A pak začal někdy o půl desáté řvát budík.

A pak zase 16 hodin u pc, po půlnoci do postele a místo čučení do zdrojáků na monitoru čučení do zdrojáků v knížce.

A dnes dalších 16 hodin, jak jinak.

"Chceš se přepracovat? Vyhořet?" ptal se parťák.

Musím se začít hýbat. Lehké protžení a pár kliků nestačí. Odřené klouby na rukou.

před jedenácti roky | Ze života | 1 komentář

Komentáře

1 | tombik | před desíti roky

Po dlouhé době jsem přečet blogový příspěvek, kde se musí scrollovat. Jen 1/3 slova OMG. Zaujal si mě…měl bych se jít protáhnout

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.