Pozdě k ránu... nebo Mstivá kantiléna?

Bude ke čtvrt na dvě páteční noci/nedělního sobotního rána… po dvou neprospaných nocích bych měl dělat něco jiného než sedět u komplu. Měl bych spát… už díky tomu, že za osm hodin půjdu sychravým ránem se sekerou přes rameno pracovat do lesa. To zase bude jednou den…

Ivka přijela ve středu k večeru, což byl závěr únavného dne stráveného s instalačkou windowsXPpro na cestách. Měl jsem jí pomoci s matikou pochopit derivace, limity a inverzní matice… ve středu večer o tom pochopitelně nepadlo ani slovo :) Ale marně vzpomínám, co se dělo. Ještě se sestrou sedíme v obýváku a koukáme na televizi. Ale vzpomenu si vůbec, co v ní běželo? Si zajdu na program… jo, Zatímco jsi spal. Taková nenáročná komedie.

Brzy poté do postýlky… byl jsem opravdu unavený, brzy dřímal. Jenže ivka vstávala k poledni a nemohla usnout. Jejími slovy se stále nějak hnízdila a strašně ji trápilo, jak mě její pohyby probouzejí. Nechtěla mě budit… chtěla si jít sednout do křesla, které v pokoji mám, v němž by se prý (nechápu jak) unavila a pak snáze usnula. A mě by nebudila… to jsem jí zatrhl a nepustil z postele, byl jsem utahaný a usínat mi nedělalo problém. Stejně snadno mě ovšem ona probouzela :)

Záhy ji přepadl záchvat kašle :) Před pár týdny přechodila nějaké nachlazení a asi se jí to vrátilo. Okamžitě jsem byl vzhůru a byl jí oporou… stejné dýchací problémy (to nebyl kašel, to byla nemožnost dýchání) mě trápily někdy před třemi roky. Tehdy jsem přechodil zápal plic… minutu se nenadechneš.

Opět se zlobila, že mě probouzí… ale copak by mi to mohlo vadit? Děvče nešťastný…

V sedm ráno nám naši dali do pokoje kimču, aby byl raději s námi, protože jinak by o patro níže v opuštěném pokoji sestry vyl v naději, že se zbytek rodiny vrátí. Takhle byl alespoň v pokoji, kde jsme my dva spali…

O hodinku později se rozpípal budík, já jej rychle típnul a nechal ivku dál spát… o patro níže nastartuju pc, připojím se k serveru na tvorbu rozvrhu a „odepřen přístup – viz harmonogram“. A tak jsem na zapadlé stránce (zabít správce školního serveru, zabít zabít zabít) našel upozornění, že registrace předmětů na letní semestr probíhají v první možný den až od jedné hodiny odpolední. Znuchucen vrátím se do postele, v kteréž moje místo zabral kimča a ivka s ním byla náramně spokojená :) Potvůrka :)

Volala máma, jak se mi vedlo s rozvrhem… a natuty mě chtěla tímto telefonátem případně probudit, kdybych byl zaspal :) Pak volala danča se zuzkou, které se na server také nedostaly, tak jsme jim vysvětlil proč a dál ležel vedle ivky… hladil ji, lechtal… ale ta na moje něžnůstky vůbec nereagovala. Nechápal jsem to… naše první společné ráno v prázdném domě (promiň, kime) a… dopadlo jak dopadlo. Vzpomněl jsem si na jeden podzimní večer, přemáhal mě totiž podobný pocit… podobné zoufalství. Ne proto, že by se ráno vyvíjelo jinak, než jsem čekal… ale proto, že jsem nevěděl proč se vyvíjelo jinak, než jsem čekal. Ivka nic neřekla, nic neodmítla…

Před rokem by mě toto zbouralo až nehezky… tuším, že následky by byly v našem vztahu nedozírné. Tu nejistotu bych prostě nepřežil… po půl roce vztahu jsem mnohem rozumnější. Řekl jsem si, že je ráno prostě jiné, posadil se na posteli, oblékl a šel zatopit. Uznávám, ivce jsem to oznámil tónem, jakým štěká postřelený pes :) Ale i teď cítím, jako bych se tehdy každým okamžikem cítil mnohem lépe… rozhodně si to neasocijuj s nějakým třískáním sekyrkou do polýnek, ale prostě s dobrým pocitem z toho, že se dokážu vyrovnat s něčím, co před lety nekontrolovaně devastovalo všechny moje vztahy.

Řeším tu pěkné pičoviny, viď? :)

Btw, rád odzbrojuji svoji patetičnost brutálními kontrasty a dělám to často, možná jsi to už zaregistrovala :)

Ivce jsem záhy uvařil čaj a donesl jej do postele… snídaně to ještě není, ale na tu v 11 hodin nárok prostě nemá :) Ze sprchy přišla přímo ke stolu… bylo připravené rizoto, ke kterému jsem měl toho dne divně pochopitelnou totální averzi a raději zůstal jen o polívce. Ani ivce to nevadilo, neboť podle jejího tvrzení se u nás vždy nají (resp je mnou donucena sníst) více než za celý týden u nich doma. A ne že by po tom (ostatně jako jakákoliv jiná země holka) toužila…

Nevím, co jsme ty dvě hodinky dělali (patrně u tv, já se také oholil a ivka ze zájmu vyvenčila kimču), ale záhy mě přepadl hlad. Do rizota bych se pustil až po hladovění po několik dalších hodin, ale s ivkou jsme se usnesli, že špagety prostě nejsou špatná volba. Udělali jsme jich neprozřetelně dvakrát více, než si dělám sám (což je stále dvakrát méně, než sežere (vhodnější slovo mě nenapadá ;)) jakub nebo dan), ale svoji porci jsem do sebe dostal celou. Ivka už takový úderník ovšem nebyla :) Společně jsme umyli nádobí, domů se trousí zbytek rodiny…

Aha, už si vzpomínám, co se dělo mezi polévkou a špagetami: návštěva jednoho pána z vesnice, u kterého jsem měl tátovi nafotit detaily jeho štípačky (něco takového) a stejně tak se onen pán doslechl od starosty o tom, že jsem místní kapacita přes webové stránky a… mám další job. Jako by toho nebylo málo… celoročně pronajímají chatu, takže by si chtěli také opatřit odpovídající www prezentaci. Nou problema, někdy mě vyzvednou a nafotíme interiéry, exteriéry dám dokupy z archivu fotek (za rok a něco jsem nafotil 12 000 fotek… dobrých 20–25 cd). Vrátil jsem se s ivkou domů, sedl k pc a v onu jednu hodinu si sestavil provizorní rozvrh.

Po návratu rodiny se v mém pokoji uvelebíme na posteli a pustíme do matiky… panečku, jak mi stouplo sebevědomí, když jsem se naučil (a záhy to předvedl ivce), jak počítat lineární soustavu rovnic přes inverzní matici pomocí adjugované matice, což je algebraický doplněk transponované matice, jinými slovy determinant podmatice vzniklé vynecháním i-tého řádku a j-tého sloupce ve výchozí matici vynásobený mínus jedničkou umocněnou na součet i a j hodnoty. Více na stránkách o lineární algebře… o svaťáku jsem často počítal s pomocí internetu :)

Nějakou derivaci jsem zvládl a epesní limitku také. Snad jsem ivce trochu pomohl… kafe studené, za okny tma a mrznoucí poprchání. Válíme se na posteli, povídáme, loučíme se… neboť její táta potřebuje ráno její auto. Chtěl bych, aby zůstala na další noc… ale v okamžiku, kdy mi přečte zprávu od táty, mi to také moc nevadí. Budu si moci sednout ke komplu, budu si programovat, budu v zajetí modré sféry… ale záhy její táta volá, že schválně vyšel na silnici, aby se podíval, po čem jeho dcera pojede patnáct kilometrů černou nocí. Ať ji ani omylem nenapadne jet domů, silnice je prý naprosto skleněná. Strávím s ivkou další noc… byl jsem rád. Počítače si ještě užiju…

Ale jít spát v deset se nám příčí, vezmeme si tedy do opuštěného obýváku noťas a pustíme mi české Mistry. Úchylný film, naprosto… k zamyšlení. Z některých rolí tam šla přímo hrůza. Jinými slovy, byly naprosto věrné. Jak z Horem pádem, tak z Mistrů se line nepříjemný pocit… že jsme národ rasistů a nácků.

Rychlé a příjemné usínání, po neklidné předchozí noci to nemohlo být jinak. Ráno nám kimča do pokoje dán nebyl a v sestřiném pokoji spustil svoji tklivou árii, až to ivka nevydržela a zašla pro něj. Měla lehčí spánek… do jedenácte hodiny se z postele opět vybatolíme, zatopím, ivka uvaří kafe a připravíme si přichystaný oběd. Po něm odpočíváme v obýváku při prohlížení digitálních fotek z konce oktávy… s venčícím se kimčou zajdeme čerstvým sněhem pro vodu do studánky, to už je ovšem doma sestra a ta si pouští nahranou Mexickou jízdu. Díváme se s ní a je to fakt zážitek :) Ivka chce ale odjet dokud je ještě trocha světla a břečka na silnici nezamrzá… nerad ji pouštím. Dvě noci bez počítače a tu třetí by mi už vůbec nechyběl.

Zbytek dne jsem u něj ovšem strávil, prolézal blogy a upravoval spoustu neviditelných drobností v redakčním systému. Komplexnější novinkou je začlenění gravatarů, o kterých píše swoop. Když jsem viděl, že po upravení RS může tato služba běžet i v jeho komentářích, nedalo mi to a… nad tím jsem strávil zbytek noci. Nyní utíkej na gravatar server a zaregistruj si svůj obrázek, protože záhy jej bude možné používat na velké spoustě blogů běžících na mém systému. Více o registraci píšu v gravatar tutorialu pro RS. V akci tuto službu můžeš vidět právě třeba u swoopova textu, případně u mých zkušebních komentářů. To asi budu používat…

Nechronologická vsuvka: ráno po probuzení koukám na mobil, přes který se mě snažil uhnat starosta. Beztak kvůli centrálnímu webu mikroregionu… a také že ano, mám se ozvat jeho předsedovi, který s mou účastí v projektu počítá. A pár tisíc se na to prý také vyčlenilo… asi to vezmu. Vybuduju kompletně nový systém, obdobu RS (ale bez té spousty blbostí, které jsem nacpal do něj) a na něm postavím jak centrální web mikroregionu, tak i nové stránky vesnice. Po písemce z makra budu mít ještě tři týdny volna… snad to stihnu.

Každopádně, je to výzva. A pořádná. Web takového rozsahu jsem ještě nedělal…

Doufám, že dnešní textík zaplácl včerejší mlčení :) Jdu spát… abych mohl za šest hodin vstát a jít makat do lesa :) Třeba ale bude chumelit… to by bylo žůžovní :) Nikam by se nešlo :)

před 17 roky | Ze života | 11 komentářů

Komentáře

1 | Charlotte | před 17 roky | wicked-angel.net

Pičoviny? Pochybuju :-) Aspoň o tom přemýšlíš a to je dobře, myslím…

reagovat

2 | Gogo | před 17 roky | gogo.wz.cz

Ufff…megatextík:) btw. „Řeším tu pěkné pičoviny, viď? :)“ – to si nemyslím

reagovat

3 | juneau | před 17 roky

nj, megatextik… si vem, ze kazde takovehle blognuti mi oddali spanek o minimalne hodinu :)

reagovat

4 | Swoop | před 17 roky | swoop.name

Jak to tak čtu tak o víc ne, :o) Bude ke čtvrt na dvě páteční noci/nedělního rána…

reagovat

5 | Swoop | před 17 roky | swoop.name

Sakra, měl tam být otazník a ne čárka..

reagovat

6 | juneau | před 17 roky

aneboli slovy klasika: Hups :)

reagovat

7 | Jita | před 17 roky | jitka.bloguje.cz

Myslí holku píše zemi..zajímavý přepsání, zaujalo mě

reagovat

8 | juneau | před 17 roky

neslo o prepis, ale o zamernou citaci samotaru… „Ostatne jako jakakoliv jina zeme“ pouzivam strasne casto s naprosto nesouvisejicimi vecmi.

„Ty vole, dneska jsem to naprosto projel. Taky's to zvoral?“ „No to minimalne. Ostatne, jako jakakoliv jina zeme.“

Zvyknes si :)

reagovat

9 | Frajerlada | před 17 roky | www.frajerlada.bloguje.cz

Nejak ses rozkecal :-))

reagovat

10 | Jita | před 17 roky

Dík za vysvětlení:)) Mám v tom ještě větší guláš:)

reagovat

11 | Gogo | před 17 roky | gogo.wz.cz

programuju a k večeru pojedu za ivkou. …tak to jsem nějak přehlídl:)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.