Pro změnu mizerný den

Po těch několika příjemných dnech přišla dnešní studená sprcha. Doslova. Ráno na teploměru (hi-tech digitálním) 15 stupňů, pro jistotu ještě vykouknu na balkon a zima mě zažene na druhý konec pokoje. Kdepak, dnes to s kolem nedopadlo.

Beru klíčky s autím a jedu do city za spolužáky, kteří se prostě scházejí v hospodě u boha. Když už jsem odepsal, že se tam objevím, tak to nešlo zvrátit. Hodlal jsem jet po hodince dvou domů, dal jsem si jen desítku, začínal být nevrlý hlady. Možná to bylo chladným počasím, nebavilo mě to tam, možná by to jindy bylo fajn… žádný viditelný důvod moje rozmrzelost neměla. Možná ten hlad :) Zahráli jsme šipky, já je tragicky projel, s despektem sleduji jejich třetí rundu a objednávku čtvrté… tomuhle nefandím. Přemlouvali mě půl hodiny, ale přemluvit nedokázali. Odjel jsem domů.

Od oběda doteď jsem svoji pozici asi nezměnil. Tady u pc. Podíval jsem se alespoň na hodnotný dokument Bowling for Columbine režiséra Michaela Moora, jenž v současné době vpouští do kin jiný dokument, Fahrenheit 9/11, kterým vzbuzuje celkem kvalitní rozruch. V USA dokonce dlouhou dobu nenacházel distributora, který by zaštítil jeho vpuštění do kin. Proč? Protože se v něm Moore pořádně naváží do G.W.Bushe… ano, to je ten aktuální emerický prezident.

Název evokuje dílo Roye Raye Bradburyho Fahrenheit 451, což je teplota, při níž začíná hořet papír. Jak vysvětluje Moore, 911 je teplota, při níž začíná hořet svoboda. Z emerických filmů beztak znáš hlášku Call 911!, když mají zavolat fízly. Je to naše 158. Většina z vás ovšem patrně neví, že najn ilevn" (9/11) je západní pojetí datumu 11.září. Přesně toho jednoho jedenáctého září… vinu za tuto otřesnou tragédii Moore přikládá komu jinému než Bushovi… jsou důkazy, že byl předem celkem přesvědčivě informován o možném útoku. V letech 2000–2001 taky USA vrazila do Talibanu tuším hezkých pár miliard. Zmínka o tom byla právě i ve zmiňovaném filmu Bowling for Columbine.

Chvilku počkej, přečtu si recenzi Cinemy (odkaz nahoře).

Kdo z vás ví, co se stalo 20.dubna 1999? Kdo si matně vzpomíná na masakr na Littletonské střední škole (Columbine High) v americkém Coloradu, pak získává lehce smazatelné plus. Toho dne přišli dva studenti Dylan Klebold a Eric Harris do školy nejen s pomůckami a tužkami, ale i s bombami, ručními zbraněmi a samopaly. Pokud to nakonec nebylo to jediné, co si přinesli. Zastřelili dvanáct studentů, jednoho učitele a v závěru obrátili zbraně sami proti sobě.

Bill Clinton ještě ani nestačil odejít z tiskovky, kde ospravedlňoval shození největší tonáže pum na Kosovo v historii tamních bojů právě onoho osudného rána a už musel k pultíku znovu, aby uklidnil Ameriku šokovanou brutalitou jejich teenagerů.

Tento dokument stojí za to vidět, trochu lépe pochopíš mentalitu Američanů. Odpověď na otázku, proč ve Spojených státech umírá ročně 11 127 lidí zastřelením nedostaneš, ale alespoň budeš mít na dlouhou dobu o čem přemýšlet.

To nejpodstatnější, co jsem si v této mozaice výpovědí našel já, je znepokojivá statistika určitého období (vztahující se k USA): Reálná kriminalita klesla o 30%, ovšem úroveň násilí prezentovaná ve zpravodajských blocích vzrostla o 600%! Kultura strachu, jak to nazývají v recenzi. A ten pocit tam je…

Než zbytečně proklikávat stránky, tak asi půjdu spát. A těšit se na Fahrenheit 9/11

před 17 roky | Ze života | 4 komentáře

Komentáře

1 | lucinka | před 17 roky

hodně jsem o Bowlingu slyšela/četla, viděla jsem plakát za výlohou videopůjčovny, snad se na to někdy podívám…

reagovat

2 | juneau | před 17 roky

Dodavam, ze tomuto dokumentu chybi objektivita… ale ne ze bych ji nonstop potreboval. Na to mam noviny.

reagovat

3 | chuck.m | před 17 roky | morrisland.wz.cz

pst, bradbury je ray… ale nikomu ani muk!

reagovat

4 | juneau | před 17 roky

AAAAA!!! Ted vypadam jako naprosty debil. Hergot! Schvalne si hledam presny zapis prijmeni na googlu, protoze krestnim jmenem „Ray“ si jsem jist. A nakonec se v nem prepisu. Jo, na tohle jsem expert :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.