Prošel jsem se po praze

V úterý majáles, který mnou zůstal zcela nepovšimnut, ve středu volný den, kterým si nás chtěl nový rektor dozajista koupit (povedlo se). Co ale celou volnou středu dělat? Obzvlášt se vstáváním v 7:20, kdy jakubovi došlo asi 30 smsek s novinkami ze školního informačního systému. Grrr!

Ráno jsem si chvíli jen tak něco kutil a pak už ani neměl co kutit, zahrál jsem si tedy sám Counter-Strike a v jedenáct vyrazil chladným slunečným dnem do menzy na oběd. To byla jediná fungující část školy. Minutková kuchyně zela prázdnotou až na obsluhujícího kuchaře (nandávače jídla) a paní u přepážky. Bavili se tam u pultu a vypadalo to, že jsem ten den snad jejich první zákazník. Podle toho mě královsky obsloužil, naložil mi talíř hranolek, kuřecího se zapečeným sýrem a kouskem broskve a nezavřel u toho hubu, jak má ve zvyku :) Ale byla zábava. Sedl jsem si do skoro prázdné jídelny a hodoval.

Venku se mezitím nehorázně oteplilo, vyrazil jsem od školy pěšky kolem hlaváku (už tu hrůzu konečně zbourají?) na václavák. Proč se vracet na kolej, čekal by mě tam jen spící hágen… a tenhle semestr jsem do prahy ještě nevyrazil, tak proč ne předposlední týden? :) Na václaváku jsem se šel zchladit do stínu pod muzeem, kde mě oslovil z něměcka vyhoštěný šedesátník snažící se stopnout něco směrem na moravu (když už dostopoval až z něměcka). Zajímalo ho, zda ta silnice pod námi je D1.

Přešel jsem václavák a pak dolů na staromák. Neměl jsem pevný cíl, ale zase jsem se nechtěl utahat, když mě zítra čeká ještě větší výlet s ivonkou, která za mnou v poledne dojede. Na staromáku mě oslovil tentokrát pár z ciziny snažící se dostat na týnskou ulici do nějakého hotelu. Žoviálně jsem jim anglicky odvětil, že právě taky hledám mapu, ale že se podlě mě na onu ulici dostanou tama a tudy a pod. Pařížskou jsem pak zamířil ke kyvadlu (směrem) a zařadil se do nějakého zájezdu amíků. Nikam jsem nespěchal, oni také ne, poslouchal jsem jejich rozmlouvání a snažil se tvářit jako rodilý američan. Před Continentalem jsem si chvilku poseděl na chladných kamenných lavicích (hic až hrůza) a pak si všiml mhd, které by mě mohlo dovézt na kolej. Nasedl jsem do 133 a bus byl záhy přecpaný právě když projížděl pod vítkovským památníkem, kam bych se byl rád podíval. O zastávku dále se mi podařilo vystoupit a vrátil jsem se zpátky k (mně jedinému známému) vchodu do parku u armádního historického muzea (či jak). Vstup zdarma mě zaujmul, ale nejdříve jsem vyšel až nahoru k žižkovi, jehož jezdecká socha je tuším největší na světě. Seděl jsem tam tak na schodech po jeho boku a v jeho stínu (hic je sviňa), fotil si prahu, přemýšlel. O tom, že jsem Čech, a přitom mám mizerné povědomí o tom, co všechno se muselo stát pro to, abychom Čechy vůbec mohli být. A tak jsem se tam s honzou díval na prahu, protější petřín, na žižkov, pražský hrad…

Cestou zpátky mi to nedalo a opuštěné budovy armádního muzea vstoupil. Správce ve vrátnici vedoucího debatu s dalšími dvěma zanícenými vojenskými historiky (takoví ti pravidelní návštěvníci) můj možná příchod překvapil a ani se nedivím, za celou hodinu, co jsem uvnitř strávil, jsem potkal jen dva jiné návštěvníky. Prošel jsem si část věnovanou první světové válce a čs. legiím, důsledně si četl všechny popisky u fotografií, prohlížel odznaky a zbraně… zajímá mě to. Druhá část věnované druhé světové byla z poloviny tvořena všemi možnými válečnými vyhláškami, průkazy, nařízeními, uniformami generálů a jejich životními osudy, ale v závěru mě třeba překvapil motor z rakety V2. V promítacím minisále bylo prázdno, podle programu jsem tam přišel právě na začátek promítání záběrů z druhé světové války (dobová zpravodajství, instruktážní filmy,…), ale další hodinu se mi tam pobývat už nechtělo, a tak i když jsem se záhy minul se správcem, který šel pustit pro případné zájemce (tedy jmenovitě mě) projekci, na nic jsem se neptal a pomalu zamířil k východu. S ivkou tam možná ještě nakoukneme, protože se na mě rozzlobila, že jsem tam šel sám. Nepředpokládal jsem, že by ji historie čs. legií nějak více zaujala. Ale je to kousek od hlaváku, tak pokud nám v pátek před odjezdem vlaku zbyde čas, zajdeme si minimálně nahoru k soše Žižky.

Vrátil jsem se na kolej a od té doby nemám co dělat :) Hágen mě upozornil na nějaký program u kyvadla, což je středobod naší zítřejší cesty, tak se tam za deset minut pojedeme podívat. Nějaké Mozartovy oslavy. A tohle hodím na net až zítra před databázemi.

Procházka po praze – part 2

Tak jsem s hágenem vyrazil na onoho mozarta. Ten chtěl vypadnout z koleje (hágen), a já tam také neměl moc co dělat, vzal jsem tedy foťák a šlo se. Šalinou na Čechův most, na jehož náplavce mělo probíhat nějaké hraní, Mozartovo pozdvižení či co. A v souvislosti s tím byla jeřábem u kyvadla vyzvednuta do vzduchu asi 15 metrová Mozartova busta (nafukovací). Vylezli jsme s hágenem tedy až nahoru a tam pozorovali čilí ruch skejťáků a jiných free menšin. Druhou zastávkou byla ona náplavka (měli tam velkou reklamu na pivo, a stejně tak dlouhou frontu), dlouho jsme se tam ale nezdrželi a procházeje kolem právnické fakulty, napadlo hágena, že bychom se mohli kouknout dovnitř. Vlezli jsme tam, optali se studentů na nějakou blízkou rozumně drahou hospodu (de fakto jsme byli na Pařížské) a z toho, co nám jednu ukázal, se vyklubal hágenův o rok starší spolužák :) Tak jsme dali dvanáctku plzně za přijatelných 29 a po jednom toastu (na sluníčku vyhládne) a vydali se pařížskou na staromák. Tam v davu cizinců s hysterickými povzdechy a výkřiky sledovali rumraj na orloji (případně hysterickou babu křičící Jesus is peace!)… dva cizinci se ode mě chtěli nechat vyfotit, vypadal jsem asi důvěryhodně, tak mi dali digitál a odešli až pod orloj. No tolik důvěry bych nečekal, během pěti sekund bych byl úplně pryč (ale ten stroj byla nějaká šunka). Asi byli v praze poprvé… já je samozřejmě vzorně vyfotil :)

Starým městem na václavák, z něj devítkou ke trojce na desítku ;) a smažáček… hned u dveří dostal hágen 300kč pokuty za to, že tam nějak přestal chodit :)

Běžely televizní noviny, podívali jsme se tedy na reportáž o tričkách proti komunismu, které jsem měl v ten okamžik ona sobě (a nyní také) :)

A na koleji jsem byl ospalý a nic se mi nechtělo. Takže Counter-Strike, Monty Pythoni a šlo se spát. Úkol do db jsem udělal ráno, také si došel pro povlečení, ať může ivonka spát v čisté posteli a teď už nezbývá skoro ani hodina a vlak ji doveze na hlavák. A pragotrip začíná! (budou fotky)

před 15 roky | Praha | 8 komentářů

Komentáře

1 | Bee | před 15 roky

už tu hrůzu konečně zbourají? jakou hrůzu? ;)

reagovat

2 | juneau | před 15 roky

Ty jsi na hlavak pysna? Me se tam pokazdy div neobraci zaludek. Ale porad nic proti tomu v brne.

reagovat

3 | Huggi | před 15 roky

hlvak je des..prisernej..:)

co hrajete za mapy v CS?..jen ofic..nebo cokoliv? :)

reagovat

4 | juneau | před 15 roky

Mapy… z oficialnich nejvice de_dust2, de_aztec, drive de_assault… a z neoficialnich de_jilemnice, cs_karlstejn… moc to nemenime :)

reagovat

5 | Bee | před 15 roky

nejsem na něj pyšná, ale nedokážu si vybavit jakou hrůzu? pokud to nebylo myšlené jako celek ;)

reagovat

6 | Huggi | před 15 roky

[4] juneau : Jilemnice je dobra..zadny aim?.. hrat dusta/azteca v par lidech neni ono..:)

reagovat

7 | kubiis | před 15 roky | kubbiis.mysteria.cz

ma tadyk negdo namitky proti brnenskymu hlavaku? He? Chapu… :) Jinak diky za virtualni prochazku prahou…jeste naky fotecky a bylo by to dokonaly :) Timto sem se do Prahy „kouknul“ po cca 3letech… :)

reagovat

8 | Baky | před 15 roky | kubeeq.net

Mně se Brněnský hlavák líbí, náhodou. Ten pražský jsem neviděl :) Jinak mě docela zaskočila ta 12 Plzeň za přijatelných 29 :D Jinak Marku kdy dáme repete fotbalu vůbec netuším. Dneska jsem nějak omylem hrál na tréninku s chlapama a pořád nejsem vyléčenej, takže asi za chvíli umřu :) Jo a mám už rozjetý web, na nejlevnějším hostingu co jsem sehnal a je to beta verze, ale když se mrkneš, nebudu se zlobit. Skoro nikdo mi tam totiž nechodí, ikdyž faktem je, že skoro nikdo nemá adresu :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.