Tentokrát z koleje...

Sem na Blanici (moje kolej) sice ten moderní výstřelek v podobě internetu v míře přesahující 1,5 patra z desíti ještě nedorazil, ale noťas tu mám, takže proč si neblognout tady a na netu to jen nezkopírovat, že? Ušetří to čas, budu si moct dělat jiné věci… pokud na ně do té doby nezapomenu.

Jsem tu na pokoji sám, dan je kdoví kde a jakub vyrazil „pronést jednu inteligentní větu v zájmu získání dvou bodů“ z makroeka. Kdyby u toho zůstalo, tak je to pěkná ostuda, jakube, protože ses na to s tou osmisetstránkovou bichlí připravoval od rána :) Máš na víc, chlape ;)

Hm, koleduju si o zadušení polštářem ve spánku :) Po návratu z netu si totiž plánuju trochu schrupnout před noční brigádou. Uvidíme, jak to bude možné a pokud ano, tak jak to v globálním měřítku pomůže. Ale za pokus to stojí… a co jiného dělat? Vlak domů mi odjel před dvaceti minutami a výuku už žádnou nemám.

Dál pracovat na rs2, to už se mi trochu zajídá… oproti minule jsem tomu tentokrát věnoval víceméně všechen volný čas. Sem tam i nějakou přednášku :) Ale vzpomenout si, co všechno mi pod prstama vzniklo, to už je taky těžší… kruppiho neustálé dotíraní na zařazení anket do šablon a ne pouze do textů se setkalo (po hooodně dlouhém přemlouvání) s pochopením, takže nyní si můžeš anketu nastřelit klidně pod menu. Holt když v tom systému něco chceš, tak pro to musíš urgovat a nic tě nesmí odradit. Ani moje jedovaté odmítání :) (Ne, memberlist tam nezařadím, frettie :)

Ovšem je stále zřejmější, že jste přesvědčeni, že jde o novou verzi původního redakčního systému. Ale to je omyl. RS2 je nový systém, který využívá spoustu věcí z redakčního systému původního, ale je nečím jiným. Který blogger potřebuje mít na webu sekci s novinkami, sekci pro stahování dokumentů, články statické a normální dynamické, kompletní editovatelnost šablon a to dokonce i více html verzí webu, nejen více css souborů… stačí si vzpomenout na jeho začátky někdy v polovině února, kdy jsem mluvil o redakčním systému pro web vesnice. Tehdy mě ještě ani nenapadlo, že by mohl mít něco společného s rs, ze kterého jsem plánoval přebrat pár scriptů. A ani jsem moc nepřemýšlel, zda jej nakonec nabídnu k volnému stahování.

Pozor, novinka: rs2 bude pod GNU-GPL licencí. Už to není tak odfláknutý systém jak původní rs, takže nemusí být na škodu jej takto ochránit. A mimochodem, vlastně mi patrně ani nic jiného nezbývá… vždyť Texy! je také GNU-GPL a pokud jej chci implementovat, musím systém dál pod touto licencí šířit. Takže pohoda :) Co to znamená pro ty, co nemají o licencích ani páru, to se dozvíte někdy později. Ale žádný strach, pro 99% z uživatelů to nic znamenat nebude (= nebude je to omezovat).

Ovšem také pořád přemýšlím nad tím, zda dát do patičky šablon odkaz na homepage systému. Ne pro pochybné masírování ega, jak to má v oblibě Reditel Hyperprostoru (který mimochodem podle několika diskuzí přepisuje jména původních autorů skriptů, které ve svém BombaCoolMegaSystému použije), ale pro to, aby se k systému dostalo co nejvíce lidí. Aby byl co nejvíce lidem užitečný… ze statistik přístupů vím, jak moc lidí na onen web přišlo právě přes patičku stránky ve fotogalerii nebo v diskuzním fóru na nějakém cizím webu. Tam totiž tyto odkazy jsou. Paradoxně mi občas i vadí, když někdo z vděku (nebo z jiných pohnutek, kdo ví) uvede přímo adresu tohoto blogu. Je to fajn, že ano… ale člověku, kterému se tenhle systém zalíbil a chce si jej stáhnout, je adresa mého blogu na nic. Možná klikne na odkaz „redakční systém“, ale možná taky ne.

Asi to nechám na autorech, zda někde uvedou nějaký odkaz. Mně je to celkem jedno…

Ale ještě cosi jsem chtěl… teď už nevím. Jo, co mám v plánu: ještě mě čeká překopání fotoalba a diskuzního fóra, jakub celkem užitečně nadhodil, že by jim taky slušelo mít šablonový vzhled a on by se tak nemusel vrtat v php kódu, což jsou podle něj jen „nějaký divný písmenka, mezi kterejma se občas objeví anglický slovo“. Ještě do obou sekcí přidat podporu texy! syntaxe v komentářích/příspěvcích a bude to yummy! Raději bych to ale udělal před vypuštěním finální verze a ne jako nějaký upgrade. Trochu se to tedy protáhne…

Včera mě jakub také dokopal k vytvoření možnosti náhledu textu. Nejdříve jsem to zkusil v jednoduché verzi, ale tam jsem prostě v jeden okamžik skončil a bylo jasné, že by to sice šlapalo, ale nebyla by to ani ryba ani rak. Natož náhled… takže jsem odstranil všechny změny a za neustálého klení a dovolávání se (neexistujícího) boha v deset večer či kdy dokončil plně funkční (moje zbožné přání?) možnost náhledu textu. Jak jsem poučoval jakuba: není nic těžkého udělat to bez nejmenší chybičky a konfliktu pro nový text i již uložený text zvlášť. Fuška ovšem nastává, když to nechci oddělovat (přidávat zbytečné kilobajty kódu)… neustále musím sledovat, se kterým textem pracuji. Nahlížím na nový text (který ještě nebyl uložen do databáze)? Ano, a nelíbí se mi, chci jej upravit… volám script upravující texty uložené v databázi. Jenže v té přece tenhle text ještě není! Správně, je v záložní tabulce pro náhledy. Musím jej tedy načíst z ní a nehledat jej v standardní tabulce, neboť tam by to skončilo chybou (text nenalezen). Upravím text a teď co? Nebudu se znovu koukat na náhled, ale uložím jej. Jenže tenhle script přece vždy jen přehraje již uložené záznamy, a tenhle text záznam v databázi nemá a je nutné jej nově vložit… a tak dál a tak dál.

Viz pár slov u jakuba.

Nějak jsem se rozjel… ještě jsem tak trochu naznačil, co plánuju udělat: všechny prvky typu Poslední diskuze nebo Poslední komentáře mají pevně daný počet, který se má vypsat. Ale co když to chce uživatel jinak? Nyní jednoduše nakoukne do šablony, uvidí zástupný tag (nevím, jak tomu říkat) třeba [%PosledniKomentare(3)%]… no a co asi tak může udělat? :) No ano, přepsat ono číslo v závorce na nějaké jiné (rozumné).

Uvidíme, co bude dál.

před 16 roky | Ze života | 11 komentářů

Komentáře

1 | Roland | před 16 roky | ff.rolandweb.net

Paráda… Už jsem chtěl zběhnout k Bloxxy ale když to tak čtu… Zůstanu věrný juneovi (junovi) :)

reagovat

2 | jakub | před 16 roky | danielka.net

5 minut po začátku hodiny:

jaké znáte typy domácího produktu? ano, pan kolega…povezte nam napr: hruby domaci produkt a hruby narodni produkt ano, dakujem…mate u mna 2 body

a kdyz jsem se pak prihlasil znova, tak uz to bylo spatne, protoze uz dva body mam a mam dat sanci ostatnim…:)

a nepripravoval jsem se od rana, kdyz jsi zmizel tak jsem zaleh:)

reagovat

3 | juneau @ | před 16 roky | reality-show.net

ty jeden flakaci! ja pro kazde dva body z makra musel sprtat na maly test a tobe staci klapnout hubou! :)

(njn, holt ekonomka je ekonomka, nejtezsi gympl v praze ;)

reagovat

4 | jakub | před 16 roky | danielka.net

a btw: jses mrtvej, chlape…:)

reagovat

5 | kruppi @ | před 16 roky

to sem necekal ze to takhle funguje ze cloveka k necemu donutis neustalym hucenim :) na me by to nefungovalo :D no a zamisli se nad GB :D forum je fajn ale to je pro moc lidi :) ja vim ted to vypada jako kdyz cloveku podas prst sezere ti ruku ale… :D

reagovat

6 | FRETTIE @ | před 16 roky

ad memberlist

btw: aspon uz jsi pochopil vo co gou ne? :)) ale uz jsem zbehl k wordpressu :) jsem se zamiloval do ty dyfoltni sablony :)

a shodou nahod mi vyhovuje :))

reagovat

7 | Hughhh | před 16 roky

jakub

to mi nejak nedava smysl (v tom to asi je, co?) :D

reagovat

8 | pif | před 16 roky

koukam ze uz to bude takovje malej cms :))

reagovat

9 | juneau @ | před 16 roky | reality-show.net

ja tomu rikam redakcni system. coz je cms anglicky, nemylim-li se.

reagovat

10 | pif @ | před 16 roky | www.php-weblog.com

content manager system je cms, myslim ze je tam malej rozdil, al nevim, tak se nebudu hadat :)

reagovat

11 | juneau @ | před 16 roky | reality-show.net

samo, system pro spravu obsahu. a redakcni system je potom co? :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.