Těžká jsou rána studentova

Zatímco minulý rok jsem si touto dobou již užíval týdny volna od školy, letos honím jednu bakalářku za druhou a když mi to zítra v poledne skončí, tak před sebou budu mít, voilá… tři dny volna a dva dny víkendu. A pak další tři měsíce hraní OpenTTD nebo Counter-Striku. Nedává to smysl, viď? ;)

Bakalářská zkouška z angličtiny byla první, kterou jsem si před vánoci zaregistroval, přitom až na úplný konec semestru. Chtěl jsem na ni mít hodně času, abych ji opravdu zvládl. Pak mi do toho vlezlo pár zápočtů, úspěšná bakalářka z trojboje a neúspěšná z ekonomie, týden odpočinku s ivonkou a hups, píšu za pět dní a o přípravě stále jenom přemýšlím. That's the way i like it!

Průser také je, že mám pouze dvě bakalářky splněné a do desátého února musím mít minimálně tři. V opačném případě bych si musel zažádat o podmínku. Lepší to bude bez ní, že ano? Takže jsem z této zkoušky, kterou hágen a jakub dali shodně za dva po pár hodinách koukání do materiálů, začínal mít reálný respekt.

Navzdory tomu jsem poslední dny před zkouškou strávil s mým mucíkem ivonkou a studiu se opravdu moc nevěnoval. Ostatně co to bylo za učení? Měl jsem vytištěný ultimativní průvodce všemi předchozími BZ z angliny, jenž prošel rukami hágena i jakuba a v jehož magické vlastnosti jsem doufal i já. Prostě cvičení, doplňovačky, změny slovních druhů, gramatika a to ostatní, co se nejčastěji vyskytuje u zkoušky. Popravdě, je přece snažší učit se cvičení, jež už u bakule padly než cokoli ze tří učebnic, co by u bakule padnout mohlo. Jistě, je to přístup nezodpovědný a flákačský, ale… efektivní.

Plánoval jsem si jet do prahy už v pátek, abych měl dva dny klidu na svědomitou přípravu, ale do toho mi vlezly sobotní registrace rozvrhu a tedy nutnost být poblíž netu. Nakonec jsem nejel ani v sobotu a raději jsem o noc déle zůstal s ivonkou a do prahy se vydal až v neděli po poledni. No, dorazit do prahy v pátek večer, to bych hágenovi se zuzkou pěkně naboural víkend :-D

Takhle jsem se s nimi potkal jen na chvilku v neděli večer, kdy jsem se od pěti do jedné v noci věnoval angličtině. Sice jsem si říkal něco o učení přes noc, ale… to by se člověk nesměl učit metr od postele a nesměl by mít v pokoji takovou kosu, že se mu i zpomaloval displej na mobilu! Na obranu správy koleje musím uznat, že tak teplé topení jsem v tomto semestru ještě nezažil. Píšu teplé, ne horké, ne rozpálené, ne žhnoucí, nic z toho. Jen teplé (tedy o takové teplotě, při které bych se doma šel podívat, zda nám nevyhasl kotel). Ale i to člověka takhle uprostě temné a studene žižkovské noci zahřeje na duši.

V jednu jsem to tedy zapíchl, dal budíka na 5:15 a pokusil se pod dekou a (ledovou) peřinou usnout. No, jako na potvoru se v pokoji nad námi opět probudila k životu doposud spící palestinská teroristická buňka a co půl hodiny mě vytrhával z nervózního pospávání řev, třískání něčím o podlahu, šoupání židlí… až mi začal zvonit budík. Tak jsem ho dal na šestou, pak na půl sedmou a pak na 6:50, ale to už se rozednilo a já se raději ještě trochu koukl do papírů se slovíčky. Nemám tahle rána před zkouškou rád, vždycky si to hodně beru, je mi mizerně, nic nejím ani nepiju… alespoň že se blíží konec čekání a obav.

A tak jsem pěkně seděl v hypermoderní posluchárně a poslouchal listening no. 10 o G.Bushovi seniorovi a důvodech, proč nebyl znovu zvolen. A nakonec, tady jsou odpovědi:

  1. State of economy
  2. Recession
  3. 4 in 10 (40%)
  4. Budget deficit, unemployment rate, rate of inflation
  5. Unknown economic terms
  6. Federal bank system
  7. False
  8. One third (33%)

A ať mi nikdo netvrdí, že není pravda, že si toho člověk nejvíce zapamatuje ve stresu. Jen se dokopat po každých dvou hodinách učení vlézt do ledové sprchy, aby se do krve vyplavil adrenalin a podpořil ukládání znalostí (resp čehokoli) do paměti. Viděli jsme o tom s ivonkou hezký dokument.

No a co tedy písemná část bakalářky? Outstanding!, řekl bych. Prostě mám pocit, že se mi více než dobře povedla. 90% věcí jsem už viděl v onom kouzelném manuálu k angličtině a když do něj člověk dva dny nonstop kouká, tak si to zapomatuje. Chyb jsem tam pár nasekal, ale rozhodně to nebude žádná tragédie. Horší to možná bude s esejem na takové jeté téma… v psaném projevu jde nasekat chyb až hrůza a na to jsem já docela mistr, takže aby mě na něm zítra paní, k níž jdu na ústní část, nezařízla. Nejdříve jsem se nad tím jménem zaradoval, ale po přesném zjištění, o koho jde, mi čelist trochu poklesla. Písemnou část bude hodnotit bůhví kdo a esej ona, a že si při tom prý docela užívá. Chybějící člen = bod dolů, špatné písmeno ve slově = bod dolů… co bych nechtěl, jsme na vysoké škole. Ale nemusel bych přijít o 30 bodů, opravdu nemusel.

Hágen se mě už pokusil přes telefon zlákat k nějaké oslavě, ale po tom opravdu vůbec netoužím. Dneska už chci jen něco dobrého sníst, dožít se v příjemném klídku večera a pak spát až do osmi ráno a na desátou stepovat na jižáku před jedněmi dveřmi. A hlavně, vůbec přece nevím, zda je co oslavovat. Že mám dobrý pocit, to nic moc neznamená.

před 15 roky | VŠE Ze života | 7 komentářů

Komentáře

1 | ailyn | před 15 roky | ailyn.wz.cz

děkuju bohu za střední… a začínám být docela vyklepaná z toho, co mě čeká za dva roky.

reagovat

2 | hughhh | před 15 roky

ja mam bakalarku z prava v patek a dneska jsem si teprve vytisknul otazky ;)

reagovat

3 | juneau | před 15 roky

Na stredni se musis ucit cely rok… na vejsce jen neco pres mesic jednou za pul roku :)

[2] hughhh : bakalarku z prava mi ani nepripominej :)

reagovat

4 | jakub | před 15 roky | danielka.net

[3] juneau : Na střední se nemusíš učit vůbec a na VŠ jen něco málo přes měsíc za půl roku.

Btw: vyhlašuju boj za odstranění písmen y a z z českého jazyka (zejména ze slova jazyk), v práci jsem dostal klávesnici s přehozenými klávesami zmiňovaných písmem a pořád v tom dělám chzbz

reagovat

5 | juneau | před 15 roky

A neni to tim, ze bys mel zaplou anglickou klavesnici? :) Jinak to prece snad neni mozny, ne?

reagovat

6 | jakub | před 15 roky | danielka.net

[5] juneau : To by ses divil, já tomu nevěřil, porovnal jsem to i s notebookem a je to tak… Prostě Z a Y jsou obráceně. Není to první klávesnice, kde jsem to viděl.

reagovat

7 | Huggi @ | před 15 roky

[6] jakub :tak si ty klavesy premapuj ve winech..jde to i rucne ale videl sem uz i par utilit..na slunecnici.cz/stahuj.cz urco najdes..

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.