Úkryt CO a Zákaz kouření

Holt co už si má člověk do toho nadpisu vymyslet? Kdyby bylo o čem psát, tak se pokusím napsat něco smysluplného, ale takhle? Tenhle textík nebude mít žádnou dějovou linku, takže jej taky nelze nijak vystihnout v pár slovech… proto jsem se jen rozhlédnul a zapsal dvě cedulky, co tady v hale VŠE visí.

Ano, opět pokouším štěstí v hale… net tu jede stále stejně blbě, po navázání spojení 30s v pořádku a pak vytuhne. Vyjmout wifi kartu, zapojit, přihlásit se, 30s v pohodě, opět kolaps… takže jsem si takhle naotevíral zase dvacet tabů a okno pro nový mejl, napsal domů a teď si tu datím do RS, ačkoli jsem spolehlivě offline.

No, o čem byl dnešní den… celkem vo hovnu, soudruhu bláho. Pár minut před budíkem mě probudil návrat jakuba z jeho 23hodinové brigády. On zalezl do postele, já se vydal na žižkov nechat si do indexu zapsat socinu. Celkem napjaté očekávání, protože ona odevzdaná seminárka nebyla moje… ale profesor ji ještě nečetl a jen ji přelétl očima, aby věděl, co budu obhajovat. Eh… to mě trochu zarazilo, čekal jsem jen, že mi řekne svůj názor a podškrábne se do indexu :) Seminárku jsem nepsal, měsíc ji neviděl… a tak zatímco on ji pročítal, já se snažil mu nakukovat přes rameno a taky něco pochytit :) Pak jsem mu tam něco zodpověděl, neustále opakoval hlavní myšlenku seminárky, jen vždy jinými slovy… ale byl na mě hodný a zápočet mi dal :)

Jakub na koleji dál chrápal, tak jsem si chvilku potichu programoval, pak si lehl na postel a odpočíval, pak mi byla zima na nohy, tak jsem si je strčil pod peřinu, pak jsem přes sebe přetáhl i zbytek… no a někdy k půl třetí jsem vstal :) Co jiného dělat…

Stejně jsem prakticky až doteď pracoval na onom redakčním systému pro vesnici/mikroregion. Když jsem si prohlédl pár podobných stránek na netu, tak jsem se až pousmál nad jejich primitivností. To by byla otázka hodiny, udělat podobný web s pěti statickými stránkami… jenže. Takový web je s přihlédnutím k jeho významu v budoucnu o ničem. A tak jsem se pustil do menšího multi-user systému. Mám redakční systém pro blog, který ani omylem nebudu přepracovávat pro více uživatelů. Kolik procent asi tak tvoří víceuživatelské blogy mezi těmi normálními? Jedno nebo dvě procenta? Z mého pohledu je to tedy megapičovina, takže nad tím nijak vážně nepřemýšlím.

Jenže tenhle systém je určen pro správu webu, kam může přispívat mnohem více lidí… sice je to opět naivní myšlenka, že by v naší vesnici k něčemu takovému došlo, ale to je právě ono: dělám multi-user systém, který pak použiju pro web vesnice a mikroregionu. Ne naopak. Spoustu věcí samozřejmě jen zkopíruju z RS, psaní textů, správa komentářů, fórum… jenže začít jsem musel právě systémem více uživatelů.

Který mám již hotový… po jednom dni práce mohu začít s tvorbou ostatních sekcí administrace. A víš, co je nejlepší? Že nyní složka projektu obsahuje 35 kilobajtů programového kódu. A přitom v ní není nic jiného než scripty starající se o víceuživatelské prostředí. Přes třicet tisíc písmen jen kvůli tomu, aby texty mohl psát nějaký pepa, ale taky třeba i franta… a jak to mám panečku promakaný. Admin může přidávat nové uživatele, ale nikdy se nedostane do kontaktu s jejich heslem. Ani nikdo, kdo zná strukturu administrace, si nemůže zadáním falešné adresy přečíst třeba vzkaz někoho jiného… to je případ vnitřní komunikace autorů, kdy obyčejní uživatelé mohou posílat vzkazy adminům (návrhy na zlepšení, oznámení chyb)… a adminů může být více. Každý admin si nechá zobrazit zprávy pro sebe… no a teď admin vidí, že má dvě zprávy, které načte přes adresu index.php?message=1 a index.php?message=3… to jsou zprávy, které jsou pro něj. Je ale zřejmé, že v databázi je ještě jiná zprává s identifikátorem 2 a to pro jiného admina. Tak proč nezkusit zadat její identifikátor do url a nezkusit ji načíst? No, zkusit to může… protože i takováhle blbost se kontroluje a i při načítání zprávy se ověří, zda se id uživatele, kterému byla poslána, shoduje s id uživatele, který se ji aktuálně snaží přečíst.

Kdepak nějakej lemplsystém… když už, tak už. Mám na to dva a půl týdne… to zvládnu.

Ostatně, je osm a jedna minuta… do půlnoci času dost, zítra budu mít taky ještě hafo času. Celý pátek, část soboty, večer s ivkou na gymplácký ples, neděli beztak stráví celou u nás, nakonec by mohl zůstat i do pondělí… no a po zbytek dní budu programovat. A sáňkovat…

Mimochodem, včera jsem se po měsíci viděl se zuzkou. Odjížděla domů, tak mi vrazila do ruky index, zda bych jej nevzal a nezapsal jí pak matiku (máme stejného profesora)… a nakonec přišla, zda němám nějaký filmek, že pojede domů až večer a nemá dvě hodiny co dělat. Koukali jsme na Dámy nebo nedá mi, užírali čokoládové bonbóny… ale už se těším na nějakou společnou cestu vlakem, protože u filmu si člověk moc nepopovídá. A to jsem jej často přerušovali, protože je toho opravdu spousta, co bychom si pověděli… snad jindy.

před 16 roky | Ze života | 6 komentářů

Komentáře

1 | Max @ | před 16 roky

koukám, že nezahálíš :) měl bych jeden takový dotaz – bude tento multi systém free? :)) testuji teď různé podivnosti (phpRS, NUKE…) ale tvoje administrační prostředí je prostě bez konkurence nejlepší :))

reagovat

2 | juneau @ | před 16 roky | reality-show.net

samozrejme ze bude free… co bych si s temi miliardami, ktere bych jeho komercni distribuci vydelal, pocal? :)

administrace ma jinou strukturu, ale stejne prvky (prece to nebudu psat vsechno dvakrat). jen se mi do toho nechce cpat tolik blbosti jako do rs.

reagovat

3 | Max @ | před 16 roky

huráááááá :)) v tom připadku přestávám testovat jiné :))

všechny ty ostatní systémy mají tak strašně moc funkcí… v podstatě nevyužitelných :))

reagovat

4 | juneau @ | před 16 roky | reality-show.net

tak to jsi na spravne adrese, protoze jakmile nejsem presvedcen, ze danou funkci nebude pouzivat vetsina uzivatelu, tak ji do RS proste nevkomponuji :)

reagovat

5 | FRETTIE | před 16 roky

Otazeska :))

mam takovou otazku… nechces tam udealt nejak member system…. seznam uzivatelu do toho ;) treba jako nejakej plugin… nebo aspon to udelat tak abych to byk schopnej pochopit :))a doprogramcit si to ;)

reagovat

6 | juneau @ | před 16 roky | reality-show.net

az mi podobne reknes, k cemu je to uzitecny, tak nad tim mozna budu premyslet a natuty dojdu k tomu, ze je to blbost uplne nahouby. ale sanci ti davam :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.