Výlet do Moravského krasu

To si tak ivonka usmyslela, že pojedeme na výlet. A tak jsme jeli. V neděli ráno mě vytáhla z postele, ačkoli jsem si pohrával s myšlenkou, že ji ukecám, abychom nikam nejeli a mohli se prospat :) Posnídali jsme, na netu našli info o jeskyních, nejlépe o těch u Sloupu, prohlédli si trasu na mapě a vyrazili… za tátou do práce, protože nám odvezl autoatlas, který bych na této 60km trase docela postrádal :)

Do ruky si jej vzala ivonka, já se chytil volantu a nádherný výlet onoho krásného rána mohl začít :) V devět jsme vyrazili, v deset jsme dorazili. Nádherně upravený, moderní a malebný areál vstupu do jeskyně mě naprosto okouzlil. A když jsem si na pokladě přečetl možnost fotografování za příplatek 30Kč místo drzého zákazu focení, byl jsem v sedmém nebi a těšil se, jak si celé podzemí nafotím. Ostatně, prohlédni si fotoalbum :)

Počkali jsme na průvodce a v 10:20 vstoupili do říše tmy, špíny a chladu :) Chlad jsem čekal, ale soukromě jsem předpokládal více světla… ale pokud šel člověk po cestičce, tak neměl o co zakopnout. Prohlídka byla fajn, spousta rozsáhlých prostor a ne jen uzounké chodby. Motat se jen v nich, asi by si na mě má nevypočitatelně nepravidelná klaustrofobie lehce došlápla.

Hodinku jsme se tedy kochali nejdelším zpřístupněným jeskynním komplexem v České republice, až jsme vypadli na polední sluníčko přímo před cedulí „<-- Restaurace 100m“. Ivončin žaludek napodoboval jeskynního medvěda polovinu prohlídky a já měl taky hlad jako šavlozubý vlk, dlouho jsme se tedy nerozmýšleli :)

Hotel Broušek nás přivítal s otevřenou náručí, vztahově nestálého jedince by slintat donutil nejen jídelní lístek, ale i sličná servírka… Dvaadvacítka s očima, co tě přímo zvou na masnej pult… Držela tak zvláštně snímač kódu, že jsem z toho furt s vozejkama boural (Červený trpaslík). Samozřejmě si dělám legraci, ale hezká holka to byla. Na čemž stejně nesešlo, neboť jakmile nám deset minut po objednání donesli kuřecí plátek s bylinkovým máslem a mně ďábelské stejky, nic jiného mě už nemohlo rozptýlit :)

Beze spěchu jsme se vrátili k autu a vydali se na jich (ehm, na jih) Suchým žlebem k Macoše. To je vám tak nádherné údolí, těch pět deset kilometrů či kolik… hned bych se tam vypravil s kolem, neustálé pozvolné klesání zeleným údolím. Za volantem jsem si ovšem každého cyklistu sprostě okomentoval ;)

Na parkáči u Macochy nás odbavil tak 12letý kluk a za chvilku jsme stáli na horním můstku a koukali dolů. Sešli jsme i na nižší můstek, kde nás po schodech pronásledovala dvojice capartů, co se nemohla ve svých šesti letech shodnout, zda se z těch schodů poserou nebo pochčijou :) A znovu se vrátili nahoru, podívali se k lanovce, znovu na horní můstek a já do hlubin naházel pár padesáťáků, jejichž pomalé desítky sekund trvající klesání prostorem mě naprosto fascinovalo.

Odtud jsme sjeli ke Skalnímu mlýnu, výchozímu bodu k Punkevním jeskyním, do kterých jsme ovšem již nemířili a jen tak se zašli projít koncem Suchého žlebu, ze kterého jsme museli pod Macochou vyjet – vjezd pouze pro cyklisty. Krásný les, údolí sevřené v bílých skalách, vstup do Kateřinské jeskyně,… kupodivu tam byl příjemný chládek. Snědli jsme balíček gumových medvídků a vrátili se k autu, do kterého jsem doslova zapadl únavou. Prozkoumal jsem cestu domů a vyrazili jsme. Za zmínku ještě stojí továrny namačkané v Punkevním údolí, kdy je jejich poloha chránila před leteckým bombardováním – vypadalo to tam zajímavě. A pak už na Blansko a po silnici 43 na sever… dokud jsme nepřejeli Hitlerovu dálnici :)

Nejsem zvyklý tak dlouho řídit a jednu chvíli o moji pravou holeň usilovala svalová křeč :) Plyn nebo brzdu jsem mohl sešlapávat pouze pohybem celé nohy, ale ne pohybováním nártem :) Taky sranda.

Byl to úžasný výlet a náš první společný dále než za humny (ono taky když máme v okolí tolik památek, tak kdo by jezdil dál)… jednou o něm budeme vyprávět dětem :)

Takže nezbývá než znovu upozornit na fotky z této cesty a jít spát :)

před 14 roky | Cesty | 6 komentářů

Komentáře

1 | honza | před 14 roky

Zkouknul jsem fotky a vypadá to, že jste si to užili :-). Já bych takovou štreku zatím neodřídil… 1) jsem čerstvý řidič bez dostatečných zkušeností, 2) můj zlobivý favorit by mě určitě podrazil hned za Jihlavou :-)

reagovat

2 | juneau | před 14 roky

Jj, byla to sranda :) Nakonec, taky nijak moc nejezdím… 90% mých kilometrů za rok je ta 15km trasa mezi ivonkou a mnou :)

reagovat

3 | ivonka | před 14 roky

No, musím Tě veřejně pochválit :-) A zvykej si, já jezdím pořád, není den kdy bych neseděla v autě a to, že mě budeš vozit po výletech se mi moc líbí ;-)

reagovat

4 | juneau | před 14 roky

Jedeme priste na tu Palavu? :)

reagovat

5 | ivonka | před 14 roky

No jasně, z toho se nevykecáš :-)

reagovat

6 | juneau | před 14 roky

Ještě aby, vždyť jsem to vymyslel :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.