Windows Vista - neustálé vytížení procesoru

Napsáno v pátek ve vlaku, až do dnešního (nedělního) večera jsem se k PC prakticky nedostal.

Včera v noci se mi povedl neskutečný objev, který vyřešil problém, co mě snad už rok trápil. Mám notebook s dvoujádrovým procesorem o frekvenci 1.5GHz a na něm Windows Vista. A nevím, zdali to bylo od počátku, nebo se to projevilo až časem, ale výkonově náhle nebyl nic moc. Hrál-li jsem hru, vinil jsem z toho integrovanou grafiku (já vůl, já vůl, já vůl!), ale cukal-li se kurzor i během obyčejné práce, nedejbože nedalo-li se s více okny Wordu 2007 prakticky pracovat, nechápal jsem. Posílil jsem RAMky dokoupením 2GB modulu a prakticky se to neprojevilo – alespoň nyní z odstupu půl roku.

Vždy jsem to bral jako daň za Windows Vista a přece jen slabší model notebooku – Acer Aspire 5720. Hry jsem hrát nemohl, pracovat se na tom dalo – i proto jsem to moc neřešil: noťas potřebuji kvůli práci, to především.

A středobod problému? Systémový proces NT Kernel & System, PID 4. Tento proces neustále konzumoval 50% procesorového času, tedy prakticky celé jedno jádro na 100%. Nic jsem nedělal, nic nebylo spuštěné, žádné programy… a 50% výkonu pc spotřebovaného.

Protože do Vist nevidím, bral jsem to jako jejich vlastnost. Nakonec stejný proces tuším indexuje, provádí údržbu a dělá jiné náročné ptákoviny, takže mi to ani nepřišlo tak divné. Občas jsem si na googlu vyhledal „vytížení procesoru“ a pod, ale nic rozumného jsem nenašel, nikdo takový problém očividně neměl, tak jsem to víc neřešil. Neměl jsem jak.

Až včera jsem chvíli pozoroval spolubydlícího Petra, jak paří CS:Source a říkal si, že zkusím spustit CS 1.6, který jsem dříve hrával. Chvilku to šlo, a pak se stala hra nehratelnou… cukání, cukání, cukání.

Skončil jsem to, a začal zkoumat procesy, ale stále to byl jen ten jeden starý známý. Tak mě napadlo zkusit na googlu vyhledat cokoli, co by se ho týkalo. A hned ten první do toho udeřil… zatím se již ondra vrátil ze sprchy a protože máme jen dvě přípojky na tři síťáky, odpojil jsem ten svůj a nechal ho, ať se podívá taky na net. Z diskusního vlákna se zdálo, že někdo měl podobný problém a ten se týkal připojení k internetu. Když byl připojený, požíral mu ten proces výkon, když zakázal ovladače síťovky, bylo vše v pořádku. Ha! Podíval jsem se do procesů – právě jsem byl odpojený od sítě – a starý známý NT Kernel & System tam nebyl, respektive byl na chvostu seznamu dle zátěže procesoru! Poprosil jsem ondru, jestli by mi nezapojil zpátky můj kabel a proces hned vyskočil na špici s 50% konzumovaného výkonu! Ano! Ano! Ano! Konečně jsem se někam pohnul, zjistil jsem jádro pudla. Dočetl jsem vlákno, kde pisatel konstatoval, že tento problém způsobovala nějaká aplikacička na sledování síťového přenosu (tedy ne sama skutečnost, jestli byl připojen nebo odpojen od sítě).

A bylo to. Vedle hodin ikonka lupy pro prográmek, kterým sleduji síťový přenos a který mám snad již od dob Windows 98. Vypnul jsem ji, zapojil vypojil síťák a … využití procesoru v souhrnu 5–10%. Zapnul jsem CS 1.6 a ten běžel svižně, alespoňa na integrovanou grafiku. Spouštěl jsem word, powerpoint slajdy, vše bylo během sekundy dvou připravené…

Toto bylo asi největší IT překvapení za poslední rok.

A je to návod pro všechny, co mají na Windows Vista problémy se zátěží, vytížením, spotřebováváním výkonu, procesem NT Kernel & System,… může to způsobovat prográmek, co vám hlídá datový přenos.

Jeden by si pomyslel, že si rozdílu ve výkonu při online/offline stavu všimnu, ale online je noťas 90% času, kdy je zapnutý, a je-li offline, tak je to většinou u ivonky v posteli, kdy na něco koukáme a rozhodně nespouštím pět programů, abych poznal rozdíl.

Takže tak. Alespoň jsem si sepsáním tohoto zjištění ukrátil cestu vlakem. Za půl hodiny jsem u ivonky :)

před 13 roky | Ze života | 1 komentář

Komentáře

1 | Daniel Scholz | před dvanácti roky

Mám Acer Aspire 5720ZG a mám s tím taky problémy.. Cokoliv ať už jen ICQ společně s Java aplikací a vytížení je na 100% a prostě nevím kdy to začalo ale zatím mi pomohlo vypnutí toho programu na pžipojování k síti od Aceru.. vypnuto a jede to!! :-P

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.