Za hranicí spánku

Poslední půl hodinu soustavně upadám do komatu – a to ještě ani neodbila půlnoc. Nejsem na koleji, ale doma (a moc se mi nestává, abych o půlnoci seděl u počítače, u kterého jsem strávil posledních deset let prakticky noc co noc). Zítra ráno jsem objednaný k zubařce na opravu onoho ulomeného zubu, takže mi nezbylo než se z prahy dovrtět už dnes.

Cesta byla zajímavá, do kupéčka si ke mě přisedlo pět angličanek mého věku na tripu do kutné hory. Četl jsem si noviny a nehodlal se jim nijak věnovat, co bych si s nima taky vykládal… ale nerozumět nešlo. Záhy se objevila kurevsky nepříjemná postarší průvodčí (ach ty přechody… pro chodce) a nijak jim snahu vysvětlit jí, že lístek má jejich učitel někde dál ve vagónu (byla to větší grupa) neusnadnila. Tak jsem se do toho vložil a přeložil jim, že se shání právě po jejich učiteli (resp nikdo jiní je z téhle situace nevysvobodí), načež jedna vyskočila a spěchala pro něj a ostatní se mohli smíchy/studem propadnout, když jim došlo, že jsem jim všechny ty 100% holčičí (dost pitomé) tlachy pravděpodobně rozuměl :) Což byla samozřejmě neopodstatněná obava, ale proč bych jim to vysvětloval :) Ideální okamžik navázat s nimi hovor, ale nepustil jsem se do toho. Po chvíli bychom došli ke zjištění, že anglicky vlastně neumím, druhak jsem měl své noviny, atd… ale sranda chvíli byla.

V couráku jsem se pak prospal, u ivonky dožil večera a nechal se hodit domů. Takový ztracený den… práce mám až nad hlavu, potřebuji co nejdříve dodělat virtuální procházku obcí koncipovanou jako obrovskou mapu (3000×2000px) obce s ikonkami oka na souřadnicích, ke kterým je připojen nějaký panoramatický záběr. Samé DHTML a AJAX a zatím to vypadá docela hezky, dokonce i svatá trojice IE6, FF a Opera chápou, o co se snažím. Polovina stráveného času také není práce, ale hledání smysluplných javascriptových řešení na gůglu.

I teď jsem na tom chvilku pracoval a mohu usínat klidný, neboť se mi podařilo úspěšně vyřešit jednu zajímavou skutečnost: v quirks módu mi při pohybu obrazovky (přece jen, podkladová mapa má 3000px šířku) pěkně v levém horním rohu drželo pomocné menu, které bude mít návštěvník vždy po ruce. A stejně tak klikl-li na na některý z fotobodů, načetla se mu ajaxem patřičná fotka do divu uprostřed (kamkoli odscrollované) stránky. Jenže quirks mód… vadný box model. No tak co, přidám DOCTYPE a nějak to vyřeším, přece to bude fungovat i ve validní stránce (vzdušné zámky). Další desítky minut gůglení a řešení tu bylo, div s fotkou se mi opět otevíral uprostřed stránky a ne v levém dolním rohu :) Tedy Opera na to měla jiný názor (a bylo tomu někdy jinak? Zlatý IE a FF), musel jsem tedy kontrolovat, zda se jedná o operu či ne. Centrální div funkční a hups, ve FF se přestalo pohybovat menu. No, to už je problém…

A ten jsem vyřešil až poté, co jsem rozepsal předchozí odstavec. Teprve tehdy jsem si uvědomil, že jsem si všímal jen toho divu a ne menu. No a další desítky minut hledání řešení, či spíše problému… nakonec jsem zjistil, že FF sice správně zjistí pozici okna a tedy si i dopočítá nové souřadnice menu, ale nepřiřadí mu je. Po delší době mi došlo, že je FF ve standardním módu přísnější než ostatní prohlížeče a obyčejné xy.style.top = topx; mu nestačí… on totiž neočekává pro tuto CSS hodnotu (top) samotné číslo, ale přímo počet pixelů… tedy xy.style.top = topx+'px';… no, příště už budu chytřejší. Takže vše opět funguje a na klidném usínání se nic nemění :)

Snad si na to o víkendu ještě najdu čas, do konce března by to mělo šlapat. Stejně jako webkamera a jazykové překlady… aneb takový malý vtip na konec dnešního povídání. Osm dní.

před 14 roky | Myšlenky Ze života | 6 komentářů

Komentáře

1 | endlife | před 14 roky

teda, ty nutné px ve firefoxu mi taky zatopily.. tak rok a půl zpátky, ble ;)

reagovat

2 | -hgn- | před 14 roky

Bůhvíproč v druhé polovině článku nerozumím ani slovu :-) teda AJAX znám, těm jsem zamlada fandil…

reagovat

3 | juneau | před 14 roky

Inu předpokládal jsem jisté zmatení části posluchačů, ale co naplat, potřeboval jsem si ulevit ;)

reagovat

4 | Charlotte | před 14 roky

přiznám se – já ty dva odstavce přeskákala :-)

reagovat

5 | juneau | před 14 roky

Velmi jsi me zklamala, charlotko, velmi ;)

reagovat

6 | lukyn.v | před 14 roky

Koukám, že jsou ty stránky vašeho malocity čim dál lepší. :) Koncem března se zajdu podívat na tu virtuální procházku, páč jsem na ní hodně zvědavej. BTW i krásnou adresu máte. ;)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.