7. den polární výpravy - odlet z Kiruny do Stockholmu

Usnout v nastartovaném transitu nebyl problém … já byl vyřízený, ostatní pospávali cestou, bylo k půl třetí v noci. Na nějaké příjezdové cestě k ranveji, uprostřed březového lesíku, kolem jen tma. A nebe plné hvězd, tuším. Ale přece jen, už je to měsíc, tak si nejsem jistý :) V noci jsem se párkrát probral a poprvé zíral na oslepující polární záři po celém nebi, ale když jsem se zmátořil, poznal jsem jen výcházející slunce :)

Někdy mezi osmou a devátou jsme se už probrali všichni. Před sedmou jsem zaregistroval auto projíždějící kolem nás a po hodině se vracející a řidič si nás vůbec nevšímal. To asi jen v ČR bychom byli podezřelí jak pytlík jahod na poušti.

Našeho dopravního oře jsem nenastartoval. Logicky – motor jel celou noc :) Za tu dobu jsme spálili nějakých šest litrů nafty. Vrátili jsme se do Kiruny k první benzínce a tam se probouzeli s kelímky kávy. Kluci našli v chlaďácích nějaké párky a slaninu, takže jsme vyjeli za město a na opuštěném parkovišti rozdělali instantní gril. Nevím, jestli jsem o něm psal, ale celou dobu jsme ho vozili s sebou a čekali na vhodnou příležitost. Alobalová „miska“, naplněná dřevěným uhlím, politá lihem, na ní grilovací rošt, za bratru 50 Kč. Stačilo škrtnout sirkou, nechat trošku rozhořet, naskládat slaninu a čekat :) Gril na jedno použití, úžasný nápad. Zasněžený parkáč obklopený chatkami, kolem vedla stezka pro sněžné skůtry (lítalo jich tam jak sviňa, asi tradiční sobotní zábava Švédů). Všude sníh a krutý mráz, ale fakt pořádný. Alespoň ty opečené párky krásně hřály.

Ale co dál dělat? Odlétali jsme někdy po dvanácté, auto se vracelo před letištěm, s tím problém nebyl. Tak bylo třeba nějak strávit ještě dobře hodinku a půl. Rozhodli jsme se vyrazit do Jukkasjärvi, kde jsme se byli na začátku týdne podívat na Ice hotel a starý dřevěný kostel. Kousek od něj totiž byla jakási „Sami“ prohlídka. Sámové jsou Laponci, tak si sami říkají. A tam stálo pár týpí, jiné podivuhodné konstrukce (chaloupka na kuří noze) … ale cena za exkurzi byla nekřesťanská, tak jsme jen koukli na závod sobích spřežení a jeli pryč.

Dál nás vedla šipka „ESA“ – European Space Agency. Někde u Kiruny je snad odpaliště raket pro Evropskou vesmírnou agenturu, tak jsme se ji vydali do švédských lesů hledat. Opravdu jsme k ní dojeli, respektive k nějaké budově, za kterou se v lese tyčily k nebi obrovské teleskopy. Nikde nikdo, žádná závora, zamčená brána,… a tak jsme se tam trošku prošli a jeli zpátky. Ale v Jukkasjärvi jsme se ještě zastavili u Ice hotelu, protože tam byla ještě továrna na led, ze kterého se Ice hotel staví a který slouží pro tamní umělecká ledová díla. A tak jsme zkoumali obrovské bloky čirého ledu, protože přece jen – jak často si můžeš hrát s metrovou tlustou deskou průhledného ledu? A zima a zima a zima.

Vrátili jsme se do Kiruny, načepovali plnou nádrž (80 litrů je 80 litrů) a auto u letiště odstavili. Zašvihané jak sviňa. Alespoň jsme ho ráno během snídaně vyčistili uvnitř, ale zvenčí to fakt nehrozilo. Auto také nikdo nekontroloval, přepážka na letišti byla zavřená, tak jsme klíčky vhodili do k tomu určené schránky a vydali se k odbavení. Onlajnově jsme se načekinovali, já vyhodil švýcarský nůž, co jsem si zapomněl v báglu a vydali jsme se přes rentgeny do odletové haly (měla asi tak 10×15m). Ivonka pípala osto6, musela si zout i boty :) A pak už zase na letištní ploše, poslední nádechy severského mrazu a nalodění do letadla. Vzlétli jsme a nechali polární sever za zády, rozloučili jsme se s Kirunským kopcem plným železa a letěli do Stockholmu. Já si listoval palubním magazínem, na který jsem se celou dobu těšil a protože byl čas oběda, dali jsme si i jakousi mňamku připomínající Twistera z KFC (či odkud).

Přistáli jsme na Arlandě – samozřejmě do mraků a šedého sychravého šera. Arlanda expres nás spěšně dopravil do centra, rozloučili jsme se s Fredem a pak už to bylo jen drkotání kufrů přes město na Danovu kolej. Na pokoji jsme se konečně osprchovali, a poté jsem s holkama vyrazil do Lidlu nakoupit nějaké dary ze severu pro naše rodiny. A tehdy, přátelé, tehdy poprvé jsem musel vytáhnout občanku („ajdý“), abych mohl koupit nějaká piva. Poprvé za celý život mě lustrovali… inu, jinak to nešlo :)

I když bych si dovedl představit už jen večer u Dana na posteli, ten nás chtěl vytáhnout do města a trochu nám ukázat Stockholm, protože o týden dříve jsme se prošli jen kolem jeho koleje. A tak jsme courali čtvrtěmi plnými pařebních klubů až k vodě a kolem ní ke starší části města, ke královskému paláci. U toho jsme se zdrželi, protože u něj asi nějací zelenáči z „hradní stráže“ nacvičovali pochodování a poklus, řazení do řad … koukali jsme na ně, holky se chichotaly a kluci ušatý nervózně přešlapovali :) Centrum Stockholmu, to je jako nahuštěná Praha. Staré paláce, úzké uličky, bezdéčka sbírající vratné plechovky … no jak u nás :)

Pak jsme se pár stanic svezli metrem a konečně byli „doma“ u Dana. Nahrál jsem mu všechny naše fotky, dali jsme si pívo, večeři (zase ty švédské masové koule :) ), koukali na jakýsi hokej českého nároďáku a pak se šlo spát.

Příprava grilu ve švédském mrazu

obrazek

Je libo snídaně? :)

obrazek

ESA a obří teleskopy

obrazek

Cestování po severním Švédsku je pěkná nuda

obrazek

Ledové kvádry u Ice hotelu (vyřezané z jezera)

obrazek

Pěkná ledová deska

obrazek

Já za vánočním stromkem

obrazek

Odstavení pěkně zasviněného auta před letištěm

obrazek

Tak tedy odlétáme…

obrazek

Večerní Stockholm

obrazek

Cvičení hradní stráže :)

obrazek

Průběh výletu den po dni:

před dvanácti roky | Cesty Obrázkově | 5 komentářů

Komentáře

1 | sestra | před dvanácti roky

Jenom jedna malá poznámka. Nepleteš si jen tak náhodou teleskop se satelitem? :)

reagovat

2 | juneau | před dvanácti roky

Hm… v češtině je teleskop dalekohledem, přitom v angličtině se telescope používá i pro satelity :)

reagovat

3 | lopata | před dvanácti roky

haha :-)

reagovat

4 | -hgn- | před dvanácti roky

„Podezřelí jak pytlík jahod na poušti“ … hahaha, super „komparativ“ :-)

reagovat

5 | juneau | před dvanácti roky

A ne snad? :-D

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.