A už se hergot nudím

Nemám co dělat. Natěšený, co všechno dnes vyšéfuji s těmi x weby, co spravuji… a postupně mě jeden za druhým omrzely, nechtělo se mi vrtat v zastaralých strukturách, v ničem… a den je v tahu.

Malá výzva by tu ale byla. Search Engine Optimization úprava odkazů. Samozřejmě vím, že mě málokdo (a i to je moc) linkuje, maximálně tak doménu, ale jednotlivé texty těžko… čemuž se ani nedivím. Ale pokud už by mě zalinkoval upraveným odkazem, pak ne ve tvaru „juneau.wz.cz/?text=123456789“, ale mnohem smysluplnějším odkazem „juneau.wz.cz/seotext/a-uz-se-hergot-nudim“, pokud by šlo o dnešní text. A co znamená to Search Engine Optimization, zkráceně SEO? Optimalizace pro vyhledávače. Pro jyxo. Pro google. Pro vyhledávače, ne katalogy (seznam, centrum, atlas). Ale jak jsem si tam všiml, tak tenhle blog navštěvují jednak lidé, pro které je tohle vyšší dívčí, a na druhou stranu také lidé, kteří se tím pomalu živí. Takže co bych to tu pitval…

Možná tě zajímá, proč tedy není nikde, ani v odkazech, poznat změna… protože jsem nic nezměnil. Sestavení vlastního SEO řešení tohoto blogu mi hodinku zabralo, nestojím totiž o to, abych kvůli takové ptákovině rozkopal celý web a taktéž odříznul staré dizajny. Ale script fungoval, z adresy si vytahoval právě to „a-uz-se-hergot-nudim“, podle kterého hledal v databázi odpovídající text a ten předával dál ke zpracování, které se od předchozí verze v ničem nelišilo. Jenže… ona to není taková prdel.

Adresa je ve tvaru „domena.cz/seotext/seo-nadpis-clanku“. Takováto adresa na mém webu spouští script seotext (bez jakékoli přípony, jinak napsaný samozřejmě v php), ač zápis vypadá jako umístění v nějaké složce. Není to složka… ale vysvětluj to zbytku webu.

Link zapíšeš dvěma tvary: http://domena.cz/stranka.php a nebo stranka.php. Samozřejmě musí platit shodné umístění stránky s odkazem a odkazované stránky. Po najetí na odkaz dostanete ovšem v obou případech stejný výsledek: http://domena.cz/stranka.php. Když to řeknu vidlácky, tak browser si vezme aktuální doménu se všemi případnými složkami (právě pro druhý, neúplný zápis odkazu) a to všechno přidá před stranka.php. Jenže v případě mých seo odkazů přidával před všechny neúplné zápisy i onu „složku“ seotext. Takže pro takový archiv vypadal náhle odkaz takto: http://juneau.wz.cz/seotext/?….

Pokud si myslíš, že jediné, co se po kliknutí na odkaz stalo, bylo neúspěšné hledání složky „seotext“, pak jsi na omylu. Právě klíčové slovo seotext v adrese aktivuje script hledající text podle zápisu za lomítkem. A tam bylo „?archiv=1“… takových nadpisů moje texty moc nemají. Jedna možnost: psát odkazy v absolutních zápisech i doménou. Jednoduché řešení, že? Jenže v ten okamžik mi je znemožněna jakákoli práce s webem offline, tedy veškeré testování a pod. Jinak dodávám, že funkce takových odkazů není nijak omezena, prostě do seotext vložím podmínku, že pokud se „nadpis“ == „archiv“, pak ať se nehledá odpovídajíci text, ale načítá script generujíci archiv, prohlížeče, dizajny… to by bylo v pohodě. Jenže já potřebuji funkčnost odkazů, které odkazují přímo na soubory, např http://juneau.wz.cz/statistika_hitu.php.

Samozřejmě, během deseti sekund je před každým takovým odkazem malinký kousek php kódu, který v případě „online“ stavu přidá před „stranka.php“ i celý zbytek adresy s doménou. Jenže… to všechno bych musel udělat pro všechny načítané obrázky, css soubory… naprosto všechno. Ve všech dizajnech…

A co si uvědomuji, tak ani poté bych nebyl za vodou. Tahle úprava odkazů a potažmo adres na blogu je na localhostu nefunkční. Na windowsech by adresa se „seotext“ seonadpisy konvertující script neaktivovala. Tudíž u sebe na pc bych se na blogu nikam nedostal. Kontraproduktivní…

Mám před sebou otevřené php soubory, kterých se seo na mém blogu týká. Přemýšlím… začínal jsem jako offline programátor, a nehodlám na tom nic měnit. Na pc mám všechny identické weby, co jsou online, krach serveru mě nerozhodí. Pokud tedy včas zálohuji novinky v mysql… ale být odkázán pouze na online podobu, na to asi ještě nejsem připraven :) Jinými slovy, takovou důveru v servery ještě nemám ;) Stiskl jsem CTRL-Z a jen sledoval, jak se rychlostí blesku soubory vracejí do původního stavu. Ale jen ty, které ovlivňují chod blogu v této podobě.

Jinak, popravdě, seo odkazy jsou funkční. http://juneau.wz.cz/seotext/que-voy-a-hacer-je-ne-sais-pas. Jenže výsledkem je web bez css. Když se koukneš do zdrojáku, tak tam link na „juneau_styl_vybrany_dizajn.css je. Jenže browser jej hledá právě ve složce "seotext“. Pravda, tyhle části kódu jsem mazat nemusel, ale zbytek odkazů je stejně nefunkční. Času teď budu mít hafo, možná se dokopu k ryze online blogu a předělám všechny dizajny. Ale spíš to dopadne tak, že si udělám funkci parsující všechny odkazy podle toho, zda s blogem pracuji (já nebo kdokoli jiný) online nebo na svém pc offline. Hm, to je napad ;) Pěkně script načítaný do všech dizajnů, a v dizajnu jen volání na funkci make_link(„archiv“,„Toto je archiv všech textů“,„http://juneau.wz.cz/seo­text/archiv“,„?archiv=1“)… no a je to vyřešený :)

Takže jo, v určitém časovém horizontu se tu objeví možnost SEO odkazů. Otázku, k čemu mi to je dobré, si nech pro sebe. Prostě se zase učím něco nového.

Ve škole loučení s maturanty. Odmaturovali ti poslední, nastoupili jsme před všechny profesory, třídní měl projev, jeden kluk od nás měl projev, předsedkyně měla velmi dlouhý projev, pak už nekonečně gratulace, nespočetná přání krásných budoucností… zítra dostaneme… dneska dostaneme výza a tím pro mě pobyt na této škole skončil. Jednou provždy.

Ale hned záhy začíná maturitní akce. Chata je pronajmutá na pátek sobotu neděli, na soobtní večer přijedou profesoři. Proč musí vojta slavit svoje osmnáctiny právě v sobotu? No co… je to můj maturiťák. Ale… pořád jsem si stěžoval, jak mi bude třída chybět. A víš co? Po prakticky dvou týdnech odloučení jsem se mezi nimi dnes cítil cize. Možná pro tu vážnost mezi námi, pryč je pošťuchování o přestávkách. Za x let se zase sejdeme…

Půl jedné. Zítra musím posíct trávník před domem. Vypadá to na budíček v osm…

před 17 roky | Ze života | 11 komentářů

Komentáře

1 | Hughhh | před 17 roky

přiznám se, že jsem se ztratil už asi v polovině článku…

reagovat

2 | chuck.m | před 17 roky | morrisland.wz.cz

já jsem měl taky co dělat, abych se tím prokousal. a to jsem si myslel, že se v těchhle věcech orientuju.. doufám, že ta nuda brzo přejde :-)

reagovat

3 | pif | před 17 roky | www.floex.net

tys upravil 404 kdyz to vola ty radoby adresar?

jeste tu jsou symbolicke odkazy, ale to wz podporuje?

reagovat

4 | juneau | před 17 roky

obcas mam touhu vsechno vysvetlit naprosto detailne, takze je to pak naprosty zhnacany blabol. jako tentokrat ;)

404ku jsem upravil normalne pres .httaccess nebo jak se ta potvora jmenuje. A co presne jsou „sybmbolicke odkazy“, to si jdu teprve nekam zjistit ;)

reagovat

5 | pif | před 17 roky | www.floex.net

jakej je presnej kod na tu 404 pres httaccess? ja mam na serveru to primo nastaveny na danej soubor, tak nevim jak se to dela :))

reagovat

6 | juneau | před 17 roky

# stranka s chybovym hlasenim pro chybu 404 – not found

ErrorDocument 404 /chybovka.html

s tim, ze chybovka.html je v hlavnim adresari stejne jako .httaccess…

reagovat

7 | juneau | před 17 roky

a k tem symbolickejm odkazum jsem nic rozumnyho nenasel. jeste kouknu do wz fora.

reagovat

8 | pif | před 17 roky | www.floex.net

dikes

mno nevysvetlim to presne… je to jakesi nastaveni apache, ktery te po zadani urcite url presmeruje na nejakou jinou… ale na freehostingu se to tezko nastavi… na pipni to ale maj

reagovat

9 | pif | před 17 roky | www.floex.net

myslim ze reseni s 404 vyjde na stejno, stejne ti jde jenom o to, aby byl prispevek pristupnej pod tim na slova bohatsim url :)

reagovat

10 | Endlife | před 17 roky | podnebi.wz.cz

co kdyby ten seo script jen přesměroval na původní stránku? tj. v adress baru by bylo nakonec ?text.., ale permalink by byl generovaný pro seo odkaz.. pak by s tim neměly být problémy, ne?

reagovat

11 | juneau | před 17 roky

pif, jestli myslis mod_rewrite, tak ten na wz taky bezi, ale s nim mi to prijde slozitejsi. Je ale pravda, ze by asi odpadly vsechny ty problemy se zmenou „adres odkazu“… hm, tohle jeste zvazim, protoze mod_rewrite by ovlivnil jen adresy o urcitem zneni → „text-a-uz-se-hergot-nudim“, ale takovy ?archiv=1 by ho nechal v klidu. podle vseho…

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.