Dlouhý, dlouhý den byl ten včerejší

Krásná ukázka prozřetelnosti. Sbalit se o půl třetí v noci nebo až ráno přímo před odchodem na vlak? Dělat spícímu ondrovi bugr v noci nebo ráno? Sbalil jsem se v noci. A ráno zaspal a musel z koleje vypadnout během šesti minut. Ale palmu jsem si přitom stihl zalít :) Ta mě nesmí opustit jako ten proradný břečťan. Takže nyní sedím podle plánu v Tichu v couráku, čumgále, v puse pachuť po automatovém kafi (dnes poprvé byla jeho koupě bez problémů) a jedu vstříc ivonce.

Snad každý den jsem šel spát později než ve dvě hodiny v noci. Ono rozkoukat nějaký film o půl jedné není moc šťastné, obzvlášť pokud má dvě hodiny. Jedna z nocí… ta dnešní byla extrémní, ve tři do postele a v sedm ven, první budík jsem zamáčkl a ani se neprobral. Takže jsem ve vlaku ještě zaregistroval průjezd Vršovicemi, pak jsem si na lavici v kupé ustlal a dalších dvě stě kilometrů prospal. Lehce, ale prospal. A občas sledoval rozlitou Sázavu (či co je to za řeku), jak si hledá cestu poli a loukami. I tady v Tichu je Svratka divoká jak při povodni, nakonec včera v noci jsem na webu Povodí Moravy zjistil, že na přítoku do přehrady už vyhlásili vzhledem k průtoku druhý povodňový stav. Ale přehrada je poloprázdná, tam se toho vejde…

Včerejšek začal brzy, informačním skype pohovorem s jednou klientkou. Před měsícem jsem pro ni vytvořil určitý systém správy jejích klientů a včera teprve pořádně pochopila, jak funguje. Ale tomu se nemůžu divit. To já jsem ten, kdo v tomto prostředí žije. A pak mnou napsané funkce používají lidi s rychlostí psaní 0,3 úhozů za sekundu.

Další – nejdůležitější – věcí bylo přesunout jeden x let běžící web ze starého zaostalého hostingu na nový moderní. 1,3 GB dat. Na mém připojení na koleji nou problém, tam se data stahují klidně 5 MB (!) za sekundu, což je rychlost ke 40 megabitům. Jenže co je to platné, pokud je web složen z 10 000 pár kilobajtových souborů. Tam žádná rychlost připojení nepomůže, je to čtyřhodinové stahování souborů. Prakticky řečeno, stáhnout 5kB soubor trvá skoro stejně jako stáhnout 5MB pdfko. Transakční náklady. Ale dvě ze tří domén jsem stáhl a přesunul na nový hosting už noc předtím a včera bylo nutné přesunout poslední doménu a všechny jejich databáze.

Víte … mít obrázky uložené jako binární data v databázi je v určitých případech fajn. Ale určitě ne v případě zálohování databáze a jejího importu na jiný hosting. Pozor, toto není moje řešení dvě z těch domén byly vytvořeny někým jiným před x lety a já byl zodpovědný jen za tu třetí. Obrázky bych do databáze nikdy neukládal. Export hlavní databáze pak měl 97 MB. Inu, na mém připojení jsem to měl stáhlé za pár sekund, ale… jak to importovat do nového hostingu? Limit pro import měli nastaven na směšné 2 MB. Volám na support, exporty jsem mezitím nahrál na FTP a technik je importuje ručně přes nějakou jejich aplikaci. Skvělé, ale je rozhozené kódování. Zkusí to trošku jinak, stále je rozhozené kódování. Tak mu říkám, ať mi zvýší ten limit pro import, protože jednu malou databázi jsem takto importoval a její web byl v pořádku. Tak jo. Jenže kouknu a limit se zvýšil na 10 MB. No, na druhou databázi to taky stačilo, ale třetí prostě má 100 MB a konec. Volám na support. Problém vyřešen, ale import obrovské databáze skončí na vypršení času pro jeho zpracování (10 minut). Databázi rozdělím na několik exportů, texty naimportuji, ovšem se špatným kódováním a pokus o importování části s obrázky skončí vyčerpáním přidělené RAM paměti serveru … a tak dál, a tak dál. Celé dopoledne a odpoledne až do tří hodin. Pak, na závěr všeho, když bylo vše převedené na nový hosting a všechny tři databáze úspěšně importovány, jsem se rozhodl odstranit testovací poddomény, na kterých jsem zkoušel, jestli přenesené weby korektně jedou ještě než na ně budou namířeny jejich domény po aktualizaci DNS záznamů. A jak už to bývá, po těch hodinách blbnutí s tím jsem odstranil jednu testovací a dvě ostré. FUUUUUUUUUUUUUCK! V administraci svítí rudý nápis „Váš požadavek bude do 15 minut proveden“ a já volám na podporu zpocený až na prdeli! Tam hned pracovník zastavuje automaticky běžící proces zpracovávající tyto požadavky na různé operace s hostingovými účty a manuálně odstraňuje mnou zadaný příkaz z fronty. Weby jedou… uff! Ale jen teoreticky. Za hodinu zjišťuji, že některé jejich funkce nefungují. Zkoumám soubory na FTP a všimnu si „Disc quota full“ či tak nějak. Wtf? Málo místa na serveru? Přihlásím se do správy a opravdu, z 2.5 GB prostoru máme vyčerpáno 2,6 GB. Zvláštní, weby mají dohromady 1,3 GB, tedy polovinu. Volám na podporu. A tak si vzpomínají, že když jsem volal ohledně mylného odstranění domén, raději rychle vytvořili zálohu celého účtu. Tu jsem já na FTP neviděl, ale místo zabírala. Smazali ji a vše je v pořádku.

Byly čtyři hodiny odpoledne či kolik a já měl tzv. nakoupíno … naprosto vyčerpaný.

Ráno jsem ještě přemluvil ivonku, že se mnou do Švédska pojede, ale nákup jejích letenek jsme se sestrou odložili až na večer, neb mi nějak nefungoval objednávkový proces a ona byla v práci. A večer? Litujeme, žádné dostupné letenky pro tento den. Zkuste jiný. Studená sprcha. Zoufalost. Na kulku. Žádné východisko. Tak my to zařídíme, aby mohla jet i ivonka, a nakonec pro ni nebudou letenky. Ironie. K smíchu. K pláči. Nic jsem jí neoznamoval, nakonec času ještě dost. A za dvě hodiny letenky naskočily, hned jsme je koupili, zaplatili a už nám je nikdo nesebere.

Respektive… letenky do Švédska ne. Ale letenky ze Stockholmu do Kiruny na severu za polárním kruhem, ty jsou studentské. A vysvětlení, co se těmi „studenty“ myslí, je na webu jen ve švédštině. Všichni je už máme koupené, nikdo nám peníze nevrátí a my jaksi taksi díky Google Translatoru zjistíme, že se na 99% jedná pouze o studenty švédské, respektive zahraniční studující ve Švédsku. A to bude jen Hágen a jeho kamarád, určitě ne já s ivonkou a sestrou :) Budeme mávat ISICy, budeme předstírat infarkty, budeme ukazovat prázdné kapsy, nadávat, že tyhle podmínky jsou v anglické verzi jejich webu stejně ve švédštině a na ten sever kurva! poletíme. Kurva! Na polární točnu!

Takže tak. Večer tedy žádnou úlevu nebo odpočinek nepřinesl. Snad si to vynahradím o víkendu. Ještě pár minut cesty courákem a budu u ivonky. Po pár minutách cesty autobusem :)

před dvanácti roky | Programování Ze života | 4 komentáře

Komentáře

1 | Skrnda | před dvanácti roky

Taky letos míříme opět za polární kruh…akorát, že my pojedeme takový dloooooouhý okruh Švédsko a Norsko. Času máme dost a autoturistika je fajn :-D

reagovat

2 | -hgn- | před dvanácti roky

Podle mně stačí říct, že na anglické verzi webu nic o podmínce být Švéd nemají. Jste studenti? Jste. Tak dá rozum, že ste klikli na ‚Student‘.

Vůbec bych si z toho nedělal hlavu ;-)

reagovat

3 | -hgn- | před dvanácti roky

viz Service Rules: „Youth and student fares There are discounts on many routes for youth (12–25 years old) and students (younger than 26).“

Takže jsme OK :-)

source: http://www.flysas.com/…rvice_rules/

reagovat

4 | juneau | před dvanácti roky

Však já už jsem klidnej :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.