Na skok ve škole

Rozuměj nadpis jako na skok na gymplu, ne v praze na vejšce. Dnes mě čekalo finální úředničení, na které by mi s ježděním do prahy asi nevyšel čas. Nařídil jsem si mobil na 6:15 a doufal, že ráno najdu odvahu vstát.

Aaaaaa! To je vrtochů teda! Chtěl jsem něco blognout už po příjezdu domů, ale od té doby se třicet minut trápím s notebookem, proč na něm nejedou české znaky. Respektive, proč ve všech stránkách, které jsem si na něj včera přetáhl, přeskakuje nonstop windows-1250 na iso-8859–1. Ať už v debilním IE, tak i ve Firefoxu. Kdyby v IE, tak je to jak ironické (windowsácký program nezobrazí windowsácké kódování), tak očekávatelné, protože od IE čekám kde co. Hughhh by mohl vyprávět :)

Už jsem začal pátrat na netu po nb fórech (diskuzích, ne vtipech), kde by se něco takového vyskytlo. Jinak dodávám, že všechno ostatní bylo zobrazeno správně… jen www projekty pokulhávaly. A před chvilkou mi to docvaklo: vždyť i v konfiguraci apache je nějaká položka DefaultCharset… našel jsem ji no a samozřejmě: iso-8859–1 (Western encoding). Už vím, proč jsem si na ni nevzpomněl: všechny předchozí reinstaly serveru na mém desktopu jsem řešil instalací souborů a nahrátím starých zálohovaných konfiguráků. Ve kterém jsem někdy také beztak charset změnil, ale po těch letech si na to už nevzpomínám… schválně se podívám. Och, jak překvapivý řádek AddDefaultCharset widnows-1250… tak fajn, další problém z krku.

Do TODO listu jsem dopsal „vyhledavani! natuty! + 5 predchozich textu do paticky + pridat anketu!!! + jak_na_ftp.html + otestovat vzhled po vyberu“… takže mám celkem co dělat. Vyhledávání asi použiju z tohoto webu, nic na něm ani měnit nemůžu. Jen ho trochu přizpůsobit redakčnímu systému (2 styly výpisu výsledků)… a zvýrazňovat hledané slovo nebudu, protože v případě, že je toto slov například uprostřed nějakého tagu (odkaz,…), tak to celý tag rozbourá a do textu vloží fragmenty html. To ať si raději čtenář slůvko na stránce hledá sám… uživatel firefoxu samozřejmě pouze toto slůvko „napíše“ (aniž by někam klikal) a firefox mu ho sám najde a posune na něj obrazovku, případně tůtne, že toto slovo na stránce není.

Víš, z čeho vážně nemůžu? Včera jsem na instalačce našel hezký wallpaper aceru a nastavil jsem si jej jako pozadí noťasu. Nedošlo mi, že ten soubor je na cd a jakmile vytáhnu cd, tak zmizí z obrazovky (resp po restartu). Tak jsem tam dneska dal cd a znovu si ho nastavil jako plochu. A opět vytáhl cd, restartoval a plocha je pouze tmavě modrá… inteligence až to bolí.

A je tam!

Notebook a desktop

Pravda, na téhle fotce toho moc neuvidíš :) Asi mi bude dlouho trvat, než si zvyknu na LCD obrazovku. Když na ni chvíli koukám a pak se otočím k monitoru (1158×864 při 85Hz), tak mám vše na monitoru rozmazané, hlavně samozřejmě písmo. Na lcd je vše ostré a při zapnutí ClearType to hraničilo s… nevim, vypadalo to blbě, proč to okecávat. Mno… notebook jsem teď nechal na 1024×768 při 100Hz. Přijde mi ironický mít možnost na 14'' displeji nastavovat rozlišení 2048×1536 :) To bych pak asi poprvé využil nástroj Lupa :) Ale zkusím svoje oblíbené 1158×864. Heh, tohle jsem nečekal :) Rozlišení se samozřejmě nezměnilo, ale viditelná plocha se roztáhla o určitý počet px za okraje, aby bylo vizuální rozlišení takové, jaké jsem si přál. 1024 mi stačí…

Co tedy… ráno jsem vzal zbytek cestychtivé rodiny plus sousedku martu do city, kde jsem sestru s martou hodil na gympl, mámu na druhou školu a sebe o kousek dál k matrice. Otevíračka v 7:30, v 7:33 beru za kliku, v 7:35 odcházím s novou občankou k autu, pokračuji ale dál na město nechat si zkopírovat klíče ke koleji. Otevřeno od osmi. Jdu tedy o dům dál ke kadeřnici, otevřeno od 7:30, je 7:39, v 8:03 odcházím div ne holohlavý, ale aspoň mám na dva měsíce klid :) To už mají v klíčích otevřeno, fabkové klíče jsou ale čímsi chráněné a pochybuji, že mi na kolejích vystaví jakýsi protokol či kýhovýra. Tento bod programu hodnocen jako neúspěch. Přes náměstí k ťamanům pořídit si nějaké pokleslé kalhoty na válení na koleji, Pateny? Jojo, nějaký plátěný… pořízeno, zaplaceno, odejito. Je teprve něco po 8:15, ve škole začíná přestávka až v 8:40… chvíli sedím v autě, ale pak to natočím a jedu ke gymplu. Hned po deseti metrech mi na křižovatce nedá nějaký dědek přednost (stejná úroveň, já zprava), ale to nebylo nic, co bych nečekal.

Říkám si, jak se kouknu třeba na takového dje, jak se smaží na sluníčku v mé bývalé třídě, ale celá škola vypadá jak velký kvádr, protože přes všechny okna jsou stažené bílé venkovní (beztak vzduchotěsné) rolety. Zazvoním na kancl, cvaknou dveře… raději se jdu ohlásit, aby mě sekretářka nehonila po schodech, kam si jako myslím, že jdu. Ze dveří kancu vykoukla nějaká fešná slečna, která tam za mého působení nebyla a čekala, co si budu přát. Návštěva profesorů… koho? To jako jejich jména? Třídní a němčinářka. Já? Moje jméno? Juneau. Naschle. Teda… ředitel to tam asi drsně kočíruje, takhle registrovat každý přístup. Samozřejmě mě nejvíce dožrala skutečnost, že mě ta holka neznala! Jak si to mohla dovolit??? Být tam původní sekretářka, tak jen mrknu (s mámou se dobře znají), koketně něco prohodím a jdu :)

Potkal jsem ji hned po pár metrech, koketně jsem prohodil něco v odpověď na otázku, zda už brzy nastupuju a šel jsem :)

Na rozvrh, jak učí třídní a němčinářka. A pak do červeného (patra) počkat před kabinet… třídního hlas jsem slyšel z vedlejší třídy, řazení zlomků podle velikosti… učí prváky, tam je i marta a honza (raubíř z koupáku). Seděl jsem vedle prosklené stěny, pražilo do mě slunce jako minulý rok každé úterý odpoledne, kdy jsme čekávali na seminář z matematiky. Hned naproti mně se o zeď opíralo umělecké dílo nějakých studentů, totem postavený z krabic, kde byla každá různě velká krabice pomalovaná obličejem, nalepená vlna jako vlasy… všelijaké škleby. Nikdy nezapomenu na jeden den před maturou, kdy v jiné třídě na patře měli maturanti z fyziky seminář a my neměli co dělat, tak jsme jim jeden totem postavili přímo před dveře. Zazvoní, ty spěcháš ze třídy na oběd, otevřeš dveře a tam stojí tahle (dvoumetrová) příšera. U oběda jsme smíchy nemohli :)

Obědy na gymplu… bože, to byly ty nejlepší okamžiky. Čtyři parchanti u stolu… když jsem se jednou divil, jak je možné, že nám do omáčky kuchařky nastrouhaly i sýr a my máme takové malé fondue, tak mi nedošlo, že ostatní se dusí smíchy kvůli tomu, že se mi v omáčce nerozpouštěl žádnej sejra, ale žvejkačka jednoho z nich. Prostě jak když teče tvrdej sejr :) Nejedl jsem to, jestli se ptáš :)

Zvonení, v kabinetu třídní a druhý profesor (velcí kámoši). No pokecali jsme pořádně, o kolejích, o imatrikulaci, o praze… že nám byla 15min přestávka krátká. A to jsem v ní hodlal navštívit ještě němčinářku. Odcházeli do tříd, já do vyššího patra s nadějí, že ji zastihnu s volnou hodinou. Jenže ona učila, ale neváhala na deset minut nechat nějakou nižší třídu napospas a vylézt za mnou na chodbu. Jak já ji zase rád viděl… opět škola, koleje, praha, doporučila mi další knížku od Simmela (když jsem jí před lety řekl, že je to můj oblíbený autor, tak málem omdlela. Sama určitě doma v ložnici tesá jeho sochu ;) )… jenže právě ona je ta, která patří na ředitelově blacklistu na čelní místo a je to čím dál horší. Víc psát nebudu, porušil bych slib mlčenlivosti.

Ale co, proč bych si to tady nenapsal (to, co si myslím, ne rozhovor s ní!). Je to můj blog a můj pocit, který mě už dvě hodiny pronásleduje, respektive byl znovu resuscitován: Ředitel mého bývalého gymplu je píča na druhou.

A bohužel strejda Ivky. Díky bohu za to, že její názor se s mým shoduje.

Rozloučil jsem se s ní i s fešnou angličtinářkou, myšlenky na niž mě v minulém školním roce pronásledovaly všude možně ;) a odešel ze školy. Ještě před rozhovorem s němčinářkou (těsně po odchodu od třídního) míjím otevřené dveře do třídy a za katedrou stojí řiditel. Vidí mě, kývnu hlavou na pozdrav ale už v okamžiku, kdy mám bradu dole, zajdu za dveře, nezastavuji se. Také ještě tehdy slyším Ty dveře můžeš zavřít, juneau"… kráčím dál prázdnou chodbou „A ty mi můžeš políbit prdel,“ povídám si pro sebe :) Jak říkám, to jsem ještě s němčinářkou ani nemluvil.

Do auta, na město, v desíti stupních tepla v košili do banky, byl jsem tam jednou a teď si tam připadám jakos tarý mazák. Aby ne, nemusíš nic vědět, na všechno se tě ptají :) Dostal jsem fešnou kartu, aktivačku k i-bankingu, nějaké letáky a mohl si jít zase po svých. Teď jsem se rozesmál: slečna měla bílé kalhoty a černé tričko s velkým výstřihem (a bujné poprsí, mmj) a na „klopě“ cedulku se jménem. Bílou. Na černé látce. Pokaždé, když jsem na ni pohlédl, tak jsem reflexivně koukl na ten bílý obdelníček uprostřed černé látky (…). Proč nemají ženský prsa na zádech? ;)

Do auta, domů… k pc. Teď se zvednu (noťas jsem již vypnul), převléknu a půjdu na zahrádku čistit desky zašvihané od betonu. Boží… od sedmi hodin jsem nejedl a podle všeho ještě dlouho nebudu. Uááá…

před 17 roky | Ze života | 29 komentářů

Komentáře

1 | lucinka | před 17 roky

člověk tady tři dny není a je tu pomalu 10 nových příspěvků… no přečtu to až večer, nejdřív mě čeká literatura :(((((

reagovat

2 | juneau | před 17 roky

to vam delam zasobu, az tu bude pribyvat jeden dva zapisky tydne

reagovat

3 | alcarin | před 17 roky

„uživatel firefoxu samozřejmě pouze toto slůvko ‚napíše‘“

…a uživatel opery překlikne do políčka find in page. když občas otevřu firefox, nedokážu si zvyknout na to, že tam není ;)

reagovat

4 | juneau | před 17 roky

mimochodem, je :) CTRL+K, to policko vpravo nahore. staci si zvolit „Find in this page“ metodu a je to. Standardne je tam google, ti lepsi si tam pridaji i jyxo :)

Ze opera ma neco podobneho, to jsem tusil (jak by nemohla?), ale pouhe napsani slova na aktivni strance mi prijde opravdu lepsi. Obzvlast, kdyz vyhledavani skace po castech slov (jak pripisujes pismena) a jeste ti to v pripade nenalezeni snazi nabidnout nejpodobnejsi slovo.

reagovat

5 | Hughhh | před 17 roky

nb fórech (diskuzích, ne vtipech)

to je husty, se smeju jeste ted :)

ten nb vypada taky dost huste… (to je zavist, ale pst ;)

reagovat

6 | juneau | před 17 roky

neni duvod, v notasich se nevyznam, ale je mi jasny, ze tohle neni zadne hi-end delo :) az budu sedet na Reditelstvi zemekoule, tak si poridim jinci stroj ;)

reagovat

7 | juneau | před 17 roky

vyhledávání v RS. Normálně bych to udělal fulltextově (via mysql), otázka na deset minut (přepsal bych tenhle script, co mám tady)… diakritika? no ne :)

hledani jen v textech? ale ne, budu prohledavat i komentare!

jenze fulltext neni spolehlivej, nevraci vsechny texty, v nichz se dane slovo objevuje. No co, tak napisu druhy vyhledavaci dotaz, trochu narocnejsi na db a tezkopadnejsi, ale bude fungovat 100%. Jak pro texty, tak komentare…

A z obycejneho scriptiku je tu nahle vyhledavani se ctyrmi volbami. Proc delat veci jednoduse, kdyz to jde slozite? :)

reagovat

8 | endlife | před 17 roky | podnebi.wz.cz

//v opere funguje taky rychle ‚narustajici‘ hledani – akorat musim jeste zmacknout . – tecku a pak pisu to slovo ;) nevim proc, ale prijde mi to lepsi, mam podvedomou jistotu, ze tu fci spoustim & ve firefoxu mi to chybi (samozrejme, ze je neopostatnena, ale to je jedno ;))

reagovat

9 | juneau | před 17 roky

to uz je jak premitani, zda je hezci ferarri s antenkou vlevo ci vpravo :)

ale je pravda, ze sem tam hledani spustim nechtene. prekliknu se policka (form), zacnu psat a nechtene vyhledavat… ta aktivace teckou by mozna bodla. ale kvuli tomu na operu menit nebudu :)

reagovat

10 | lucinka | před 17 roky

od Simmela jsem vždycky četla jenom knížky, co psal pro děti (když jsem byla malá :), ale líbily se mi… na začátku roku jsem přemýšlela o tom, že bych si od něj něco přečetla a dělala na to referát (na NJ), ale nenašla jsem od něj v knihovně žádnou knížku v originále, tak jsem to vzdala…

reagovat

11 | juneau | před 17 roky

ta knizka, o ktere jsem mluvil (o ktere jsme se s profesorkou bavili), je sbirka povidek „Dvacet centimetru neznosti“. A podotykam, ze povidka, jez dala souboru jmeno, je o malem psiku. Tak proto. Ok? ;)

reagovat

12 | lucinka | před 17 roky

Ok :))) podívám se po ní v knihovně, díky za tip ;)

jo a prosím, prosím, tak nějak jsem úplně nepřišla na to, proč jedna firma distribuuje dva prohlížeče – tedy Mozillu (která se pořád ještě vyvíjí a vznikají nové verze), tak FireFox, který je (jak jsem se dočetla) jakousi novou generací prohlížečů a (snad???) zatím jen jakousi beta verzí?

…jestli v tom mám guláš, tak mě prosím oprav :)

reagovat

13 | juneau | před 17 roky

Predne, mozillu ani firefox nevyviji firmy, ale nadsenci. Neni to komercni projekt. Treba za Operou stoji firma a jeji plna verze stoji tusim 40euro.

Mozilla je „www centrum“ tak jako opera… rss ctecka, mailklient, spousta dalsich serepeticek, ktere neznam, protoze mozillu nepouzivam. Takovy mamut. A Firefox je sam o sobe pouze prohlizec, ktery vznikl jako samostatna cast mozilly (drive FireBird) a stale se vyviji, presne tak. Teprve nadchazejici verze 1.0 bude neco vic nez jen demo :) Ale i to demo facha az nehezky dobre. Samozrejme, znatelnych rozdilu bude malo.

Pokud tedy nepotrebujes, aby tvuj prohlizec dokazal ridit vesmir, sahnes po firefoxu. Pokud chces mit i maily a spol v prohlizeci, sahnes po mozille.

reagovat

14 | lucinka | před 17 roky

ok, děkuji za vyčerpávající info :)

mám mozillku a používám ji jen jako prohlížeč (ke své plné spokojenosti ;), ale občas se zamýšlím nad pořízením firefoxu, abych si ozkoušela všechny ty vychytávky, o kterých čtu, jaksi na vlastní kůži :)

reagovat

15 | juneau | před 17 roky

panecku, uz jen ty mousegestures by me donutily. ovladat prohlizec kreslenim po obrazovce :) Mno a vychytavky… nevim, co mozille chybi, takze nepovim. Ale treba vydavat se za googlebota a podobne, to taky neni na skodu :) minimalne tim spletes hlavu lidem sledujicim ip pristupy… „jak je mozny, ze u me komentoval GoogleBot???“ :)

reagovat

16 | DJ.Maca | před 17 roky

Jen bych opravil, ze za Firefoxem a Mozillou stoji organizace Mozilla Foundation → http://www.mozilla.org/contact/

Ma zamestnance, sidlo firmy, hot-line apod. Ziji z prispevku a jinych zpusobu obzivy. Ostatni vyvojari mohou take prispev. Zda-li dostanou nejaky obnos, to nevim :o)

reagovat

17 | DJ.Maca | před 17 roky

juneau → jeste bych se mrkl na tuto extension http://update.mozilla.org/exten­sions/moreinfo.php?id=249&vid=716 :o)

reagovat

18 | juneau | před 17 roky

dj.maca> vedel jsem, ze nerikam tak uplne pravdu :) ale nechtel jsem to komplikovat, protoze tak dobre jako ty jsem to nevedel.

validator? panejo… vetsinou mi tedy staci CTRL+SHIFT+V a jsem na w3c, ale tohle testnu

reagovat

19 | DJ.Maca | před 17 roky

juneau-> Je to takove orientacni. Kdyz nemas po ruce online validator, tak se to hodi :o) Jinak Firefox rulez!!!

reagovat

20 | juneau | před 17 roky

dj.maca> boze to je bozi! :)

reagovat

21 | juneau | před 17 roky

uz proto, ze nemuzu dostal validator dovnitr do admina (neprejde pres heslo)… ted si muzu rovnou validovat stranky na localhostu!!! Aaaaaa!!! Suuupeeer!! :) Diky za tip, takhle jsem se zatim dozvedel snad o vsech ext, sam je nevyhledavam

reagovat

22 | DJ.Maca | před 17 roky

juneau-> Svet je zvlastni, toho tolik nevime :o)

reagovat

23 | juneau | před 17 roky

teda… kdybych kazdych osm sekund nekoukal, jestli nekdo nekomentoval, tak uz mam udelany dalsi dve polozky z TODO. uz toho musim nechat :)

reagovat

24 | alcarin | před 17 roky

„panecku, uz jen ty mousegestures by me donutily. ovladat prohlizec kreslenim po obrazovce :)

a vis, ze je odkoukali od opery? ;)

reagovat

25 | juneau | před 17 roky

to je prakticky mozne :) a vis, ze mi to nevadi? :)

reagovat

26 | Lukyn.cz | před 17 roky | sweb.cz/skladiste.postrehu

June, ten trojhmat CTRL+SHIFT+V jsem neznal a teď zjišťuju, že se mi líbí. Díky za Tvou „ukecanost“. ;)

Jinak když už jsme u těch rozšíření, doporučuju Web Developer… Alespoň vyzkoušet.

reagovat

27 | juneau | před 17 roky

ani ja sam vsechny hotkeys neznam, bohuzel :( A web developera uz davno mam (http://reality-show.net/_i/bookmarks.png), ale stejne v nem delam jen dve veci: vypinani css a outline blok element

reagovat

28 | Raven | před 17 roky | www.canlog.cz

hehe, ja mam web developera a delam na nem… prd :D nejak jsem ho uz pekne dlouho nepouzil, nebylo kde :-/

reagovat

29 | juneau | před 17 roky

jak rikam, pouzivam ho jen obcas… vypnuti stylu, vypnuti obrazku, informace o divech (rozmery, jejich id), outline blok… 90% jeho kapacity nevyuziju

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.