Pád do ticha - Touching the void (2004)

Tohle byl divnej film. Jak jsem před třemi hodinami avizoval, podíval jsem se na Pád do ticha. Před x lety se dva horolezci rozhodli zdolat jednu jihoamerickou horu. Nestandardní průběh jejich výpravy inspiroval jednoho z nich k napsání knihy a nějakého režiséra k natočení adaptace. Na ten film nechoď. Je to nekončící pocit čiré hrůzy…

Forma filmu je nezvyklá. Ale budu tak hodný a popíšu ti ji. Herci šplhají po horách a tehdejší aktéři sedí ve studiu a vyprávějí o svých zážitcích na stěně, na hřebenu, na ledovci… jejich vzpomínky jsou vykreslovány děním na plátně. Má to také podstatnou výhodu: říkají, o čem přemýšleli… vidíš jim do hlav, o ničem nelze pochybovat.

Popíšu děj, takže pokud máš tento film v plánu, můžeš přestat číst.

Oba dva s určitými obtížemi vylezou alpským způsobem nahoru na horu. Tedy na jeden zátah jen s báglem na zádech. Žádné základní, první, druhé, třetí a vrcholové tábory, předpřipravené skoby a lana na těžkých místech. Nic takového… druhý den zdolají vrchol (přes 6000m), scházejí po hřebenu.

A joe si zraní nohu. Spadne přes převis, jen pár metrů… jenže dopadne na nepokrčenou nohu. Lýtková kost mu rozdrtí koleno a hlavu stehenní kosti, projede do stehenního svalu.

Deset minut jsem potlačoval nutkavý pocit nevolnosti a sklonu ke zvracení.

Jemu i simonovi je vše jasné. Do základního tábora se může dostat jen jeden z nich. Pokud bude mít hodně štěstí. Střih, studio, joe, jeho myšlenky… věděl, že je v hajzlu. Věděl, že se nikdy nedostane ze stěny dolů. Ne se zlomenou (kdyby jen to) nohou. A věděl to i simon. Věděl, že pokud se pokusí dostat parťáka dolů, zemřou oba.

A přesto ho přivazuje na lano a spouští po svahu dolů. Po 100 metrech… utíká čas.

Joe visí přes převis, simon cítí napnutí lana, ale neví, co se děje… ve vánici nic nevidí. A váhou partnerova těla sjíždí po centimetrech svahem dolů. Po dvou hodinách, kdy (ve vzduchu visící) joe lano neuvolnil,… ho odřízne. Joe padá desítky metrů a když se v hluboké trhlině probere k vědomí, sám se diví, že přežil. Ale z mega-trhliny v ledu se nikdy nedostane. A nikdo ho nikdy nenajde… nevylezl by ke světlu ani se zdravou nohou, natož s nohou na sračky.

Simonovi je jasné, že jeho přítel zemřel. Jiná možnost tu není. V příšerném stavu se dostane do základního tábora, který jim hlídá náhodná známost, robert tuším, kterého přibrali cestou.

Po čtyřech dnech zaslechnou v noci volání. Joea najdou 80 metrů od stanu, volajícího simonovo jméno… a věřte mi, takhle člověk nevypadá.

Nikdy žádný horolezec nevydal takový výkon v takových podmínkách… přesně to vystihuje robert, který zaslechl volání první a probudil se. A nic nedělal, protože nevěřil, že to, co je tam někde venku, může být živý člověk. Slovo duch nepadlo, ale bylo naprosto hmatatelné… představ si svůj pocit, kdy se probudíš v kvílivé sněhové vánici uprostřed skalisté pláně a slyšíš hlas člověka, který je čtyři dny s naprostou jistotou mrtvý.

Běhá mi mráz po zádech…

Po dvou letech a šesti operacích joe dál leze po horách. A vždy oddaně bránil simona, proti kterému se zvedla vlna kritiky za to, že joea odříznul. Joe by na jeho místě udělal to samé. Jeho slova.

To bylo to první, co mu řekl, když ho simon s robertem dovlekli do stanu.

Fajn, bude čtvrt na čtyři… nebýt včerejška, tak bych si ani nevybavil, kdy naposledy jsem šel spat před půlnocí. Na koleji je to vyloučený. A doma nemám na spánek čas… ani nevím, kdy jsme včera s ivkou usínali. Ale věř mi, že holka v modrém pižamu s medvídky je nepřekonatelně sexy. Jediná na celém světě…

před 17 roky | Ze života | 4 komentáře

Komentáře

1 | bee | před 17 roky | chocolate.wicked-angel.net

musím říct, že mě to z tvé „recenze“ moc nezaujalo..

reagovat

2 | juneau | před 17 roky

ok, pouceni pro priste.

reagovat

3 | endlife | před 17 roky | podnebi.wz.cz

mě to docela zaujalo, ale dívat bych se na to nemusel.. asi by to na mě byla přílišná síla ;)

reagovat

4 | juneau | před 17 roky

jak rikam chtelo se mi pekne dlouho zvracet. pri predstave, ze mas koleno vylozene na kasi a uplazis uhopsas nekolik kiometru… fuj.

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.