První týden v Praze

Pondělí…Sedim tu s notasem na posteli, posloucham Cranberries… nemam, co delat, tak pisu… a takhle v podrepu ci jakto sedim se mi pise mnohel lepe nez kdyz musim u notasu sedet. Nejsem totiz zvykly mit oprene zapesti o stul ci klavesnici, a to u notase mam… a nezvyk je strasne nizkej mezernik. Jo, a nemam predstavu, proc pisu bez diakritiky.

Blby je, ze ta moje masinka nema bezdratovy adapter :) To bych po ni asi chtel moc. A aktualne hodlam vrazit prachy do USB mysi a klavesnice. Jinak se z toho zblaznim, slovy spolubydliciho. Nedivil bych se…

Pred minutkou se stavila verka, zda bych s ni nevyrazil ven. S ni, s jeji spolubydlici, sousedkama… vezmu dana a pujdeme, jakub tady neni. Vyuka do pul osme…to me nastesti nikdy neceka. Nikdy tento semestr, presneji receno… ale ted uz tohle vypnu a pujdu se dat do kupy… ci do gala?


Úterý… jsem tu v pokoji sám, dan je někde na fotbale, jakub tu není už od rána. Je něco mezi večerem a nocí. Devět nula dva. Smskuji si s ivkou a přemýšlím, proč se nestavila věrka, která s bandou holek plánovala večer s vínem. Na to bych se těšil víc než na včerejší výlet po noční praze… ten stál totiž za houby. Odevšad nás vyhazovali kvůli zavíračce, která byla klidně třeba až za hodinu. Nebo bylo všude plno… dojem? Ani se neptej, město se nám hezky představilo.

Spánek od jedný v noci, ale vždyť dnes je svátek, tak co bych si z toho dělal. Utahal jsem se pěkně, usnul hned… a vstal někdy před desátou a s danem vyrazil na metro pokusit se sehnat lítačky, dlouhodobé jízdenky na mhd. O probíhajícím státním svátku jsme kupodivu věděli, a přesto to zkoušeli. Takže neúspěch. Ale jeli jsme dál do centra, podívali se na václavák, staromák… odpoledne jsem si připravil oběd, co jsem si dovezl z domu. Už jen to, že jsem tu zmrzlou poživatinu dokázal převést do chutného králíka se zelím a bramborami, mě naplnilo bezbřehým optimismem a přehnanou důvěrou ve své kuchařské schopnosti. Odpoledne opět výlet do centra, co dělat na koleji? S foťákem, ale bez záložních baterek… škoda, mohl jsem nafotit víc než těch deset kousků :)

Nábřeží, karlák, malá strana, hradčany, valdštejnská zahrada, nerudova ulice… kde je ten nádherný pohled na prahu od hradu z minulého podzimu? Dnes slunce nesvítilo, vše bylo v šedivém oparu a chodov kdesi v dáli se svými jeřáby a paneláky. Nádherná kompozice.

Později jsem s danem zkouknul Austina Powerse 2, jeden z filmů, co jsem si sem dovezl jako zaklínadlo na dlouhou chvíli. Zítra to ani moc nehrozí, to mám totiž osm hodin. Končím před šestou…

Jestli se věrka rozhodla, že se budou bavit beze mě? Říkala, že se ozve. Neozvala se… možná je to dobře. Vždyť mě znáš…

Stejně, chci si jen povídat, být v centru dění… nesedět na pokoji a neposlouchat Dido z nekvalitních repráčků. Takže asi půjdu spát… nic lepšího mě nenapadá. Číst si? Možná… na systému tu těžko můžu pracovat, alespoň tu myš bych potřeboval. Dokonce jsem přemýšlel o tom, zda má cenu dál psát blog. Jednou za týden… netěší mě vzpomínat si na předchozí dny a psát o něčem, co v době odeslání na net už dávno nebude pravda.


Středa… sluchátka na uších, v pokoji tma… nikdo tu není, všichni jsou v tahu kdoví kde… patrně na fotbale, takže to už se brzy vrátí. Chroustám jablko, trnou mi zuby a to si teprve užiju při jejich čištění. Ach jo… to zas budu mít upatlanou klávesnici. Btw, vzpomínáš? ;)

Prakticky celý týden mám výuku nejdříve od 9:15. Ale stejně jsem s danem vstal brzy a oba jsme jeli do Roztyl, abychom si pořídili lítačku, kupón na MHD. A konečně se nám to povedlo. Takže se vstávání vyplatilo… pak rychle zpátky na školu, první hodina informatiky. Či kýho výra, inf102, základy práce na pc druhá úroveň. Měl jsem si vzít inf101, měl bych kredity zadara… holt já starej poctivec. Takhle jsem pokročilý a přece jen se musím některé věci učit. Poprvé v životě jsem pracoval s Excelem :) Ale díky tomuto předmětu jsem se také dostal na net a podíval se na komentáře. Jak mi to vyjde v jiných dnech, to ti nepovím…

Takový obrovský jabko…

Potom makroekonomie, dostal jsem strach. Dvě hodinky na oběd, ohřál jsem si gulášek z domu. Pak zpět do procesu, jak rád říká parťák jakub. Matematika přednáška a hned záhy cvika. No potěš. Ale přežil jsem to, oba vyučující vypadají rozumně, jenže se už budu muset začít učit.

Dan se na koleji právě chystal na večeři do menzy, vypravil jsem se s ním. Jakási rolka se špenátem a bramborovými knedlíky, k tomu poctivá hrachová polévka… opravdu gruntovní večeře, ale to bylo někdy před sedmou a teď už mám opět hlad. Proto to pochybné jablko…

Dole v přízemí koleje jsem u nástěnky s burzou skript potkal danču, spolužačku z gymplu. Dali jsme se do řeči a ani ona neměla žádný program, pozvala mne tedy na čaj o osmé, já přijal a za chvilku byl u ní. Povídali jsme si o škole, ve které se zatím orientuju víc než ona. Její spolubydlící dorazila později, holka ze city, určitě jsem ji tam už někdy viděl, ale rozhodně neznal. A tak jsme si až do desíti povídali ve třech, já si mezitím psal s ivkou… i teď bych jí měl odepsat. Ale nějak mě ta nízkoprofilová klávesnice noťasu láká. Jen občas minu mezerník a s dlouhými nehty kloužu po klávesách.

Co dál… stůl je vysoký, noťas je taky nějaké 3cm vysoký… nejsem zvyklý psát v takovéto pozici. Co chvíli se ještě dotknu touchpadu a umístím si kurzor někam jinam… mohl bych si ho vypnout, ale co kdybych ho náhle potřeb… jako třeba teď. Vypínám ho. A šipka je pryč.

I jakub si dovezl noťas, ale to už je dělo za bezmála 50k. Nemůžu bejt vždycky nejlepší ;) Plánuje, jak se sesíťujeme a budeme pařit. Kabel pořídil cestou na školu :) Je to tu veselý, máme 4 zásuvky na: tři nabíječky, dva notebooky, tři lampičky, jeden magneťák a jednu varnou konvici :) Všechno neerární je načerno :)

Zítra bych si měl zajít na net a poslat si pracovní soubory z inf102 na mejl, abych si je mohl doma natáhnout do noťasu, případně dodělat a poslat zpátky na mejl, abych si je na začátku cvik jen vyzvedl. Ale to mám taky v plánu srazit se odpoledne s dančou někde na IPPavlova a ještě s její parťačkou vyrazit do Anděla na nákupy. A docela jsme uvažovali i o Vesničce v kině. Jo, ještě si vystřihnout jakýsi kupon na studentskou slevu vstupenek, 89kč je taky fajn.

Jenže mám vážně blbý pocit z toho, kolik peněz budu muset vyhodit (doslova) za skripta. Ekonomie za 630, matematika za 500, sociologie za 200… plus dalších pět předmětů. Většinou chtějí tak minimálně dvě knížky, deset dalších doporučí. Opravdu se snažím neutrácet, ani do té menzy se mi moc nechce, oběd plus večeře za 80kč!!! Shittah! A já si tu někde sedím v praze, jen vybírám prachy z bankomatu… a rodiče na tenhle můj život musí někde vydělávat. Mám z toho špatný pocit. Stejně tak je to ale motivace nezklamat je. Já tu školu přece jen studuji kvůli nim, o vejšku mi nikdy nešlo. Nebyl jsem z těch, kteří už v patnácti věděli, že budou řediteli zeměkoule a tomu položili na oltář veškerou svoji snahu a plány. Osobně bych se bez vejšky obešel… což by naši nepřežili. Ale co až půjde na vejšku sestra? Shodou okolností je VŠE její vysněná alma mater. To už je pak budeme stát bezmála 10k měsíčně. Naházet si rozvrh do dvou tří dní a ve zbytku po nocích vydělávat, jinak to nevidím.

Co dál… kouknout na nějaký film? Asi si vlezu do sprchy a pak se uvidí.


Čtvrtek…kvůli debilnímu touchpadu jsem přestal hrát piškvorky, které prostě hrát takhle nejdou… aby ti kurzor po každém doteku na snímači uskočil o x centimetrů po obrazovce. Tref se pak někam… proto jsem si raději otevřel texťák a píšu. U toho touchpad nepotřebuju, vypl jsem jej.

Je teprve osm a já mám dojem, jako bych byl na nohou už tři dny. Ne že bych byl unavený… mám jen dojem strašně dlouhého dne.

Ráno jsem nemohl dospat… taky kdo je zvyklý vstávat do školy na půl devátou??? :) Ale vylezl jsem, uvařil si čaj, namazal jakési vafle marmeládou… na cvika z makroekonomie jsem šel tedy až nechutně přeslazen. Ale má nás nějaký student, třeťák. Vysvětlit umí, vypadá sympaticky. Paráda. Popravdě… je chyba, že jsem šel na ekonomku, protože studovat právo a formální ekonomii mě nebaví. Ale třeba právě ekonomika je moje nejoblíbenější část novin. Nevím proč… ulítávám na číslech, na hdp, na rozpočtu. Čím větší cifry, tím více mě to zajímá. Ale asi jen tak obecně… a zatímco takové přednáška z makra se tomu zdaleka nepřiblížila, tak samotná cvika mě docela nadchla. Příklady z praxe, vysoká čísla. Hmmmm :)

Na kolej na oběd a po něm hned na žižkov kvůli Dějinám mezinárodních vztahů v 19. a 20. století. Dát si nějaký podobný předmět mi poradila druhá alča a já její radu poslech. A ona sama tam také byla :) Ale za celou přednášku si mě nevšimla, to až na odchodu jsem ji dohnal. Učí nás zajímavý profesor, trochu blázen, no… nevím, co říct, zatím nejdivnější týpek, kterého jsem na vše potkal. Ale je super, dějiny mě budou bavit. I na gymplu jsem měl děják rád. Otázka je, jak moc se budu připravovat na zkouškový.

Na mobilu mě čekala smska od danči, abych její parťačce zuzce koupil v prodejně skript jednu učebnici. Koupil jsem si tedy i svoji do inf102. Jak jsem se včera zmínil, sešli jsme se na IPPavlova a vyrazili nakupovat. Cestou tam jsem si na hlavasu nechal konečně potvrdit žákovské jízdné. U okýnka přede mnou stála nějaká holka se stejným záměrem, ale netušila, že se za tenhle úkon platí 40kč. A ty u sebe neměla. Složitě se tam domlouvala, že se pro tu průkazku staví zítra i s penězi a pod, slečna od přepážky to šla někam zařizovat… stačilo, aby se ta holka otočila ke mně a já bych jí těch 40kč dal :) Utíkaly mi totiž minuty do srazu s dančou a zuzkou.

Jenže já na ty potvory musel nakonec 15 minut čekat. Chyba v komunikaci :) Ale během chvilky jsme byli v Andělu a nakupovali. Můj nákup byl úplně k smíchu: 5 krajíců chleba a prodlužka s pěti zástrčkami :)))

Hm, smska… kdopak to bude? Sestra se ptala, zda jdu v pátek na dízu. Tak asi půjdeme, přijede ivka a bude to fajn večer.

Mno, po nákupech jsem s holkama vyšplhal do podstřešního patra komplexu a v jedné z mnóóóha restaurací jsme si dali všichni tři kuřecí kebab s hranolkami za 85kč. Po včerejším lkaní na téma nedostatek financí je to trochu kacířské, ale jsou chvíle, kdy se prostě nesluší říct „Já si nic dávat nebudu, ale vy si klidně dejte a já se budu dívat.“ A tak jsem se báječně najedl. Tu horu jídla jsem snědl celou, hladová danča (165/57) téměř a zuzka tak polovinu. Bylo roztomilý poslouchat jejich hořekování nad spoustou snězeného jídla :) Příjemná půlhodinka… tyhle obří komplexy miluju, ale hodila by se do nich bezedná kreditka. A tu nemám.

Rozhodl jsem se zajít na výstavu World Press Photo, ale do zavíračky zbývala hodina a od Můstku jsem se vydal na jinou stranu než ke Karlově univerzitě, takže jsem to raději vzdal a jel na Chodov. Spolehlivě se v praze zatím orientuju jen podle metra :) Stejně jsem ale vystoupil na Vyšehradě, vylezl před jakési to centrum a chvilku si fotil prahu. Nikam jsem nespěchal… stejně tak vystoupil z busu dvě zastávky před školou, abych si mohl nafotit stavební jeřáby bodající do nebe při stavě jakéhosi hypercentra tady na chodově. Je jich tam minimálně deset a vypadají impozantně. Na lcd z těch fotek ale moc nevykoukám.

Později jsem si vzpomněl, že mám také v menze večeři… po té porci kuřecího kebabu. Mno, povolil jsem si opasek a zahrál si piškvorky. S tím, že až kompl porazím, půjdu na večeři. Včera se mi to povedlo asi až po 50té hře, dnes jsem ho porazil hned jak jsem se vnitřně zařekl, že pak půjdu na večeři :) Zajímavé. A tak jsem do sebe nasoukal skoro celý smažený sejr…

A na kolej se vracel v chladné noci, jen v džínách a letní košili s krátkými rukávy… a zapnuté až na třetím knoflíku od krku ;) Tak jsem prochodil celý dnešní den… už bych si mohl uvědomit, že je třicátého září. Že už si pomalu koleduju o průser. Nevím, co bych tady na koleji dělal s nějakou chřipkou…

Při příchodu na kolej je student povinen prokázat se kolejenkou. Průkazem. Některá baba ji nechce, jiná nepustí na kolej nikoho jiného než toho s kolejenkou, a to ji musí pořádně ukázat. Docela to zdržuje… a tak se od prvního dne na babky ve vrátnici usmívám, aby si mě zapomatovaly. Nebo prostě jen proto, že to nedělá nikdo jiný, všechny ukazování kolejenek jen štve a nadávají jak špačci. Mně to moc nevadí… a když jsem se dnes vracel z města a vytahoval kolejenku, babka jen mávla rukou, že mě si prý pomatuje, divila se totiž, že jdu ven jen v krátkém rukávu :) Z toho jsem nemohl :) Ale vidíš? Funguje to! Zaujmeš. A o to jde, co si budeme namlouvat… zaujmu-li svou „otužilostí“ babku na vrátnici, kolem které projde každou hodinu kdoví kolik stovek studentů, pak musím v metru a na zastávkách, příp kdekoli budit značný rozruch :) Jdeš v zimní bundě a proti tobě kluk v polorozepnuté košili, kterou mu vítr ještě zvedá div ne nad pupek.

Je devět a mně se chce spát. Z cestování mě bolí záda, stejně tak z posezu u noťasu… zítra zase vstávat na výuku v 9:15. Na angličtinu. Nevím, co od ní čekat, uvidíme… pak si udělat oběd z toho, co tu najdu (proto jsem si dnes koupil ten chleba :) ) a s celou výbavou na hlavas, abych ve 12:08 vyrazil vlakem domů. Hafo přestupů, ale sejdou se mi spoje autobusama tak, abych byl po půl čtvrté před domem. Kdybych jel jedním busem už někdy v 11:45, dorazím domů kolem páté. Milé… proto raději vlak.

Pak už mě od ivky budou dělit pouze hodiny… ne dny a stovky kilometrů.

.….….….….….….….….….….….….….….….…­.….….….….….….….….….…...

V tento okamžik je pátek. S mizernou náladou přemýšlím o ničem, nic nedělám a nic mě neláká… bolest hlavy přehluší jen chlad bosých nohou, organismus je po 4 hodinách a 200 kilácích mimo… záda mě bolí celý týden, ať už z metra nebo z přednášek, nic moc nespím, stravuju se prapodivně… včerejší vydatná večeře bylo poslední normální jídlo, které jsem do nynějších pěti hodin večerních měl. Mezi poslední hodinou týdne a odjezdem vlaku nijak velký press nemám, ale skulinka na oběd se tam nenajde.

Jsou lidi, co to mají ještě horší, takže co…

Jsem sám v prázdném domě, rodina by se měla teprve teď vracet… a to poslední, co bych chtěl dělat, je s někým si povídat. Poslouchám Times Like These od Foo Fighters a nemám, co bych tady u pc provozoval jiného… byl bych vypustit rs, nevzpomenout si (až dnes), že jsem nedoladil obrázky v textu. A že by se mi do toho chtělo…

Home sweet home…

před 17 roky | Ze života | 14 komentářů

Komentáře

1 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

dobre se to cetlo ;)) to si taky rikam.. jak moc nas rodice mivaj radi, a jak moc je takovej pobyt drahej.. prave proto si rikam, ze ze me musi neco bejt, abych byl prachatej ;))) a mohl jim to s prehledem za ty roky vratit

reagovat

2 | Hughhh | před 17 roky

jsem se dozvedel spoustu zajimavych veci :) kdyz si predstavim, ze bych na tom byl na vse stejne jako ty… ;)

reagovat

3 | DJ.Maca | před 17 roky

Tady bych doporucil tyto mysi:

Microsoft Intellimouse Explorer 4.0A OEM

http://www.czechcomputer.cz/pro­duct.jsp?artno=26758

Microsoft Intellimouse Optical OEM

http://www.czechcomputer.cz/pro­duct.jsp?artno=21199

Logitech MX510 Optical Mouse

http://www.czechcomputer.cz/pro­duct.jsp?artno=26698

Bral bych Microsoft Intellimouse Explorer 4.0A OEM. Mam Microsoft Intellimouse Optical OEM a nemohu si ji vynachvalit. Jedine a kvalitni co uznavam u Microsoftu :o) Pohode vali na Linuxu. Nekupovat podvratne znacky u mysi jako Genius. Smejdy.

Klavesnice:

Genius KB-19e NB – USB

http://www.czechcomputer.cz/pro­duct.jsp?artno=27384

Ma notebookovy zdvich klaves, perfektne se na ni da psat. Ruce jak v bavlnce a je docela mala a dobre prenositelna a hlavna velmi kvalitni :o)

reagovat

4 | alcarin | před 17 roky

pif ma pravdu, hezky se to cetlo :)

reagovat

5 | juneau | před 17 roky

dj.maca> diky za linky, nevypadaji spatne… ale ted nemam ani na drat k te mysi :)

reagovat

6 | DJ.Maca | před 17 roky

juneau: Jen tak, co bys bral? Napodobne :o) Me staci, ze jsem vyplazl penize za iPod, co mi bratr veze z USA. Ale porad o 4500CZK levnejsi nez u nas :o)

reagovat

7 | lucinka | před 17 roky

dneska jsem v metru strávila celkem aspoň 2 hodiny (normálně tolik nemusím)…a uvědomovala jsem si, jaký je to psycho – co máš pak říkat ty!

když se budeš chtít jít někdy courat po Hradě, tak si určitě někdy večer prolez všechny ty křivolaký uličky, ve kterejch nejsou žádní turisti – ty jsou nejlepší ;)

reagovat

8 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

njn ja su mx300 user ;) jednak i proto ze je mx500 drazsi (jeste nebyla 510)

ale ja si to porizoval kvuli progamingu ;)), tedka mam proste jenom gosu mys

podle me je pro bezne lidi typu juneau investovat do vykonu ktery nevyuzijou a navic malo prachu ;)

reagovat

9 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

jo a navic mi prijde mx 500 potazmo 510 trosicku vetsi a ja potreboval rychlou mysku hlavne

hral sem strategie

reagovat

10 | DJ.Maca | před 17 roky

pif: Taky doporucuji Microsoft Intellimouse Explorer 4.0A OEM

http://www.czechcomputer.cz/pro­duct.jsp?artno=26758 Za ty penize dobra myska, presna, rychla, hodi se na hrani i do kancelare. Ja mam Microsoft Intellimouse Optical OEM http://www.czechcomputer.cz/pro­duct.jsp?artno=21199 a nehodlam menit. Koupil jsem ji pred rokem na http://www.cybex.cz za 500CZK a je skvela. Predtim jsem mel taky Microsoft. Vzdy mi vydrzeli. Tuhle jsem koupil proto, ze jsem potreboval koupit mys na USB

reagovat

11 | Czicza | před 17 roky | jitka.bloguje.cz

Hezké počteníčko:)

reagovat

12 | Lukyn.cz | před 17 roky | sweb.cz/skladiste.postrehu

Alcarin a Czicza mají pravdu – hezky se to četlo… ;)

reagovat

13 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

a ja sem pravdu nemel ? :)))))))

(ne, ignorovat)

reagovat

14 | Anezska | před 17 roky

život vysokoškoláka :-)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.