Spustil jsem redakční systém

Přesně tak, oficiální první verze redakčního systému je konečně na stáncích a kdokoli po tom touží, může si ji stáhnout. Až teď mě napadá, že jsem neuvedl, pod jakou je licencí. A je mi to jedno… dělat si s tím můžeš co chceš, ale pokud tento systém prohlásíš za svůj, pak jsi morální sračka a blah blah blah.

Nějak jsem posl dobou cítil určitou otrávenost tímto systémem. Nechtělo se mi na něm pracovat. Takže jsem se raději zařekl, zakousl se do ně, dodělal poslední detaily a zveřejnil jej. A mám klid… nevím, co se v něm objeví za chybky, kde co bude haprovat a které jeho nedotaženosti shodí celý světový internet, ale pokusím se je opravit. Aktuálně ale nemám žádné nápady na vylepšení.

Alcarin mě svým chvalozpěvem kolem Opery navnadila na to samé. Samozřejmě jako skalní uživatel firefoxu nebudu mluvit o ničem jiném.

Jak já vůbec začínal? Nevím, zda jsem před třemi roky ujížděl na IE5.0 nebo IE5.5, ale s dialupovým připojením na net mě rozhodně stahování několikamegových instalací jiných prohlížečů moc nevzrušovalo. Ani nenapadalo… html i css jsem uměl mizerně, nijak jsem se oborově nezlepšoval, neměl jsem důvod. Možná by byl i zázrak, kdybych v té době věděl, že nějaké alternativní prohlížeče existují.

Časem jsem ale operu nainstaloval. Nejspíše jsem ji našel na nějakém cd a jinde si přečetl, že webmaster, který chce být in, musí svoje díla (ehm) zkouknout i v jiném prohlížeči než v IE. Ale překombinovanost opery mě k přestupu nepřesvědčila. V IE ti stačí pět tlačítek, a opera na tebe vyvalila stovky nastavení a sloupců…

Přibližně před necelým rokem jsem začal více pronikat do css, s tím bylo svázána i následná snaha o validní html/xhtml. A někdy v té době jsem si také sehnal mozillu, snad ve verzi 1.3. Podobná opeře (funkcemi), ale mnohem více se mi líbil její vzhled. A tak jsem ji používal. A zaslechl cosi o nějakém Firebirdu (asi), ze kterého se časem vyklubal firefox… stáhl jsem jej a od té doby používam jen jeho.

Možná proto, že když už nepotřebuju nastavovat stovku nastavení, tak ani nepotřebuju, abych je v nabídce měl :) Proto jsem přestal používat mozillu. Firefox se prostě orientací blížil IE, a na to jsem byl x let zvyklý. Stačilo si nastavit pár věciček, stáhnout jeden z mnoha skinů a měl jsem nejmodernější browser s naprosto jednoduchým ovládáním. Jak říkám, opera (i mozilla) na mě působí dojmem mamuta, který toho umí tolik, že je na světě asi jen málo lidí, kteří ji využijí naplno. Říkám, jen dojem.

Taby. Záložky. Okno programu a v něm x oken stránek. Proč si zasírat lištu windows desítkou IE oken? Jak tomu po dlouhou dobu bylo… jedno zaškrtnutí a nový tab se ti otevře na pozadí, ty si můžeš nerušeně číst aktuální tab a po jeho zavření přečíst stránky, které sis mezitím naklikala do pozadí.

Jádro. Firefox se drží pravidel w3c co nejvíce. Nikomu neuvěřím, že je v tomto lepší opera. Ta totiž v případě mých projektů až zarážejícím způsobem kopíruje problémy Internet Exploreru (některé) a přidává některé svoje vlastní. Firefox mě nestandardním chováním překvapil jen jednou, v případě jakési mezery mezi dvěma [divy]. Zatímco pomocí javascriptu a DOM lze v mozille a firefoxu dělat naprostá kouzla, IE a Opera v tom pokulhávají. Viz red.systém.

Developer toolbar. Využívám z něj deset procent, ale bez nich bych byl nahraný. I jen to „Outline block level elements“ mi stačí, společně s vypnutím CSS.

Javascript console… nevím, proč mi nějaký javas nejede? Otevřu si konzoli a ta mi hned poví, kterou chybovou hlášku javas poslal. Skvělé.

Oddělené download, extentions a skin manažery. O všech možných rozšířeních se tu ani nebudu zmiňovat… podpora fanoušků je k nezaplacení. Jo, s tím placením: firefox je naprosto free a také banner-free. I ten minimalistický proužek v opeře mi vadil.

Bannery. Nevím jak opera, ale firefox eliminuje 105% všech popup oken. Proč 105%? Protože občas i ty, co otevřít chci ;) Ale stačí kliknout podruhé a je to ok.

A pokud kvičí nějaký banner na stránce, sem tam mi vyskočí upozornění, že nějaký soubor chce stáhnout sám sebe na můj disk. Všechny možné addrun.dll nebo jak se to prezentuje… normální to beztak není.

Vyhledávání. Něco hledám, přes ctrl-d hodím kurzor do kolonky Adresa a tam napíšu hledaná slova (místo url). Vyhledá se mi první výsledek na googlu a ihned otevře. Jenže co když je to hafo textu? Tak jednoduše kliknu do stránky a napíšu ono slovo, firefox jej hned vyhledává a obarví jej, případně tůtne, když dané slovo na stránce není. Tak dám ctrl-k, kurzor skočí do maléko políčka vedle adresy, já slovo napíšu znovu a odentrováním se načte kompletní výsledková stránka googlu (nebo jyxa, které tam mám také). Z tohoto okýnka lze samozřejmě vyhledávat i Find in page, ale kdo by to takhle komplikoval? ;)

A díky jedné extentions mi firefox u google výsledků ukazuje i náhledy (120×90). Ne že by to k něčemu extra bylo, ale občas člověka zaujme/zajímá i grafické provedení.

A díky jiné extentions mám w3c validátor přímo při zobrazení zdroje, který je mimochodem barevně kódován a funguje v něm Find in page. Či spíše Type in page.

A proč dál mám firefox rád? Můžu si ho nainstalovat na jiný kompl, přenést složku s profilem z Documents and Settings, a mám identický prohlížeč se všemi nastaveními, bookmarky, extentions… kdepak nastavovat všechno znovu.

Jen bych rád upozornil, že tímto nechci rozpoutat žádnou flame, ale pouze zdůvodnit moji lásku k Firefoxu. V komentářích si pište, co chcete, já je prakticky celý týden neuvidím.

před 17 roky | Ze života | 9 komentářů

Komentáře

1 | Charlotte | před 17 roky | arogant-angel.wz.cz

To je fakt… Firefox je nejlepší…

pro jednoho určitého >> žádná Opera ;)

reagovat

2 | lucinka | před 17 roky

přežij další týden ve větší pohodě než ten minulý! ;)

reagovat

3 | juneau | před 17 roky

za pokus to stoji

reagovat

4 | alcarin | před 17 roky

njn, kazdemu, co mu vyhovuje :) mej se hezky

reagovat

5 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

firefox rulez… pekne zpracovano, nicmene je fakt, ze IE je sice spatny prohlizec, ale neverim ze je i firefox bezpecne dokonaly. Vubec zadny program… Ale samozrejme IE je velmi velmi majoritni, tudiz nejvice ruznych sracek je samozrejme staveno na ie

zbezne sem koukal do kodu.. v pohode ;)) snad jenom mi prislo, ze se plno veci opakovalo → fce… ale nejsem rypal

reagovat

6 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

jinak fakt gj, jde videt ze je pod tim hodne prace, prace zadarmo, pro vlastni poteseni… Takze by se ti mozna sluselo podekovat za todle ;) a poprat si aby se to hojne vyuzivalo a neslo ti to radost z toho, ze se to pouziva

reagovat

7 | alcarin | před 17 roky

vidis, na tohle jsem zapomnela…

taky dekuju, ackoliv v nejblizsi dobe ho nevyuziju (stavba webu mi trva nejak dlouho, resp. jeste jsem ani nezacala ;))

reagovat

8 | oswald | před 17 roky

Ne, Opera je nejlepčí.

reagovat

9 | juneau | před 17 roky

kazdy ma sveho kone ve svete IT :) ja mam svou cervenou pandu :)

Zdravim ze zakladu programovani v jave

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.