1. den polární výpravy - cesta do Stockholmu

V šest ráno jsme se rozloučili s ivončinými a našimi rodiči a vyrazili na rychlík. Cestu do Prahy jsme prakticky prospali (co jiného taky ty tři ranní hodiny dělat?). Letiště bylo liduprázdné, neděle v jedenáct ráno asi není letecký prime-time. U přepážky Ryaniaru jsme odevzdali kufry, které se pod patnáctikilový hmotnostní limit dostávaly jen díky naší maximální důmyslnosti a nápaditosti. Nešlo si vybrat místa k sezení, pouze připlatit priority check-in, kdy budou tito klienti do letadla prostě vpuštěni dříve a mohou si sedadla vybrat. To jsme odmítli a doufali, že to nějak vyřešíme. U brány čekaly davy Švédů a minimálně já se klepal nervozitou, abychom stihli chytnout nějaká dobrá místa, nebo alespoň abych mohl sedět vedle ivonky. K letadlu nás vezl autobus a shodou okolností a náhody jsme byli v první desítce cestujících do něj vstupujících :) I bez priority check-inu. Vybrali jsme si místa s dobrým výhledem a doufali, že bude alespoň něco vidět (holt teprve třetí let letadlem). Jen co se boeing odlepil od ranveje a zapíchl se do nebe, rozprostřely se kolem nás mraky a bylo po výhledu. Ten se lehce naskytl až nad Švédskem, kde se mraky protrhaly a my viděli pobřeží s ostrůvky a divili se zamrzlým zátokám. Ale někdy v půli cesty nám piloti nachystali horkou chvilku. To si to tak svištíme v těch jedenácti kilometrech nad zemí, pohodová cesta bez výmolů, a najednou větší tah motorů a znatelné stoupání. A z okýnek vidíme, jak několik set metrů pod námi prolétlo jiné letadlo. Nebe velké jak kráva a ti blbci se na něm div nesrazí.

Přistáli jsme na letišti Skavsta uprostřed švédských rovin, kam tyto nízkonákladovky létají a ze kterého je to do Stockholmu bratru osmdesát minut autobusem. A tam jsme jeli sychravou nedělí do Stockholmu do City Terminalu, kde už na nás čekal Dan (Hágen). Uvítal nás v hlavním městě a přes centrum nás dovedl ke své koleji, kde měl samostatný plně vybavený pokoj. Byla zima, padal sníh. Po příchodu na pokoj jsme si lehce odpočinuli a vydali se nakoupit jednak na večeři, druhak zásoby na cestu. A tak jsme zkoumali místní Lidl a tamní produkty, stejně jako nutnost ukazovat občanku i při nákupu pár plechovek místního slabého piva (díky prohibici lze alkohol koupil jen v obchodech Systembolaget a jinde mohou prodávat pouze chlast do 3.5%). Dan nakoupil suroviny na večeři, tradiční místní masové koule s bramborami. Ale místo mléka vzal jakýsi kyselý jogurt (stejná krabice, na obalu kráva, ale švédsky holt nikdo neumíme), takže se receptura značně modifikovala a nakonec to dopadlo tak, že jsme k tomu přidali malinovou marmeládu (jako brusinky do svíčkové), abychom onu kyselou chuť lehce vyvážili.

Po výtečné večeři nás vytáhl na procházku po okolí koleje, k jeho škole, do parku na kopeček … za dobu našeho pobytu u něj na koleji stihla začít i skončit sněhová kalamita, takže v ulicích bylo několik čísel čerstvého sněhu a vše bylo naprosto pohádkové. Na neporušených bílých cestách v parku jsme vytvářeli prapodivné stopy, fotili se na zasněžené lavičce, procházeli Odenplan náměstí, blbli na dětském hřišti… až jsme se vrátili na pokoj, sbalili kufry a šli spát.

Zajímavosti:

  • Kolem silnice (dálnice) od Skavsty až po Stockholm je nenápadně tažené pletivo, aby na silnici nemohla zvěř
  • Ryaniar má hlavně letušáky
  • Zajímavě ukryté kešky po Stockholmu
  • Všichni chodí v černé nebo šedé. Naše sytě modré a červené sportovní bundy byly na hlavní třídě jako pěst na oko
  • Pozdrav je ve Švédku i Norsku (foneticky) „Hej“ nebo „HejHej“, optimální začátek každé konverzace
  • Plechovky od piva (…) jsou vratné
  • Švédsko je království

Prázdná hala ruzyňského Terminálu 2

obrazek

Nastupování do letadla přímo z letištní plochy

obrazek

Fascinující nebeská modř nad mraky

obrazek

Švédské vnitrozemí se zamrzlými jezery

obrazek

U Dana na koleji

obrazek

Večeře – masové koule, brambory, kyselá omáčka a sladké maliny

obrazek

Posezení na mokré lavičce v parku (úsměvy jsou nucené)

obrazek

Dětské hřiště a návrat některých jedinců do dětství ;)

obrazek

Průběh výletu den po dni:

před dvanácti roky | Cesty Obrázkově | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.