Generálka před čarodějnicemi

Čarodějnice u nás na Moravě, tož to sú samé ohně po vrškách, posezení s chasníky, prohánění děveček, dobré vínko… no a taky jsem viděl Bobule a tamější moravština mě pořád rozesmívá. Na blogu píšu tak spisovně jak to jen jde a přitom mluvím jak mi zobák tady na pomezí moravy a čech narostl. Směska nářečí. Že jsem z moravy se většinou pozná ještě dříve, než to řeknu. A já su (!!!) z Moravy. :)

Ale… chtěl jsem se dostat k tomu, že nevím, co se na čarodky děje jinde po republice. Jak to vypadá v praze. Ale u nás se prostě vždy jde ven, nad vesnicí banda trampů postaví velkou hranici a tam dobrých sto lidí vegetí u obřího ohně, oni zpívají, my jen děláme bugr kolem a hlavně se po roce zase vidíme se všemi, se kterými jsme páchali průšvihy v pubertě a co se pak rozprchli do všech směrů. Letos to zatím vypadá všelijak.

Ale… včera jsme si s návštěvou sedli na 20 minut ke krbu, akorát na opečení buřtů a pak šup do tepla. A dnes jsme se rozhodli s ivonkou opéct si buřty tady u ní na zahradě (jejich zahrada = parcela pro tři rodinné domy). Hlavně šlo o to mít oheň, pže jsme si z procházky donesli čtyři kameny vhodné pro kluky do akvárka (joey a johny) a bylo záhodno je vyvařit a zbavit tak všelijakých breberek. Ohniště jsme si zřídili v kalfasu (takový obdélníkový vergl na maltu), neb obyčejné ohniště nebylo po ruce, kameny dali do staré konvičky na mléko stojící uprostřed plamenů… zapadající sluníčko, víno (vlašský ryzlink, 2005, výběr z hroznů, jakostní s přívlastkem) v plastovém kelímku (avantgarda až běda, vzhledem ke kvalitě vína), zelená tráva a kvetoucí třešně, praskající smrková a borovicová polínka, na roštu pikantní párky v alobalu vedle naloženého kuřecího, křupavé krajíce chleba, slintající Royda hladově přešlapující kolem… to je prostě ono.

opikani-konvicka
opikani-ivonka
opikani-kalfas

před 13 roky | Obrázkově Ze života | 6 komentářů

Komentáře

1 | juneau | před 13 roky

Ivonka se při čtení tohoto spotu musela smát, obzvláště těm fotkám. Prý vypadáme jako nějaké socky, co nemají ani na ohniště ;)

Takové věci já moc neřeším :) Měl jsem se tu hodinku naprosto fajn a jestli se někdo při koukání na ony fotky pochlebuje kalfasu, to je mi naprosto ukradené. Chudoba afrických dětí je určitě větší problém.

reagovat

2 | frettie | před 13 roky

prosímtě, seš z vyočiny, tak „su“ z moravy už krutě neplatí. „Su“ neříkáme ani my tady v Třebíči.

„Su“ říkají třeba ve zlíně.:)

reagovat

3 | sestra | před 13 roky

Tak nevim jak v Třebíči, ale u nás všichni říkají su. Pravda, že mám kamaráda z Třebíče a ten až na pár výjimek mluví dost spisovně. A Zlín je spíš typickej tím jejich toš :-).

reagovat

4 | juneau | před 13 roky

[2] frettie: To mám jako přestat mluvit tak, jak 23 let mluvím jen proto, že ňáké třebíčák k tomu má pindy? :)

Ale je pravda, že podle mapy nářečí splňuju všechny položky středočeských nářečí, ale patřím přímo do českomoravských nářečí. Směska na pomezí, přesně jak nám kdysi říkala češtinářka.

reagovat

5 | ailyn | před 13 roky

tož to já su tež furt moravačka jak brno, aj když žiju napůl v praze a všeci sa mi smějů, že mluvim jak stoprocentní pražanda :D (nebrat vážně, jenom jsem chtěla napsat něco svou rodnou řečí :) )

reagovat

6 | frettie | před 13 roky

juneau: no, ta mapa nářečí mě taky zmátla, na to by něco mohla napsat charlottka, třeba. :)

sestra: Aspoň že to uznáš. :) Tož je děsný, souhlasím. :)

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.