Můj nejlepší kamarád

Kdejaký psycholog by pozvedl obočí jako projev údivu nad mnou zvoleným hlavním hrdinou tohoto textu, který se přece měl zabývat Člověkem, kterého si vážím. Copak lze tak snadno vymazat existenci rodičů, nejdůležitějších lidí v mém dosavadním životě? Psycholog hledá odpovědi v chytrých knihách, já předkládám prosté objasnění: o rodičích jsem již určitě na toto téma psal, a pokud nepsal, tak ani nehodlám. Jsou to MOJI rodiče. Pustím se tedy do méně komplikovaného tématu, a tím je charakteristika kamaráda. Kamaráda Míry.

Připadá mi to jako věčnost, kdy před dveřmi našeho (tehdy ještě) bytu zazvonil pubertální kamarád, vedle něhož postával špunt stejně starý i vzrostlý jako já. Zatímco předchozího kluka odnesl čas, věkový rozdíl, jiné bydliště, zájmy, vojna i rodina, ten druhý vedle mě stojí dodnes. Můj nejlepší kamarád Míra.

Po letech vyrůstání z klukovin nás již nenapadají tak praštěné nápady jako dříve, kdy byl pud sebezáchovy šikanován odvahou, nebezpečím, touhou po dobrodružství a podobnými, abych tak řekl, úchylkami mládí. Konečně tedy nadešla doba, kdy jsme již oba dospělí nejen podle občanského průkazu a řidičského oprávnění, ale i podle smýšlení a uvědomování si okolního světa.

Až to vypadá, že Míra bude mým jednovaječným dvojčetem. Není tomu tak. Naopak jsme tak rozdílní, jak jen můžou dva kamarádi být. Teprve před pár lety mě tento černovlasý hnědooký dlouhán dorostl a přerostl, ale že by pár centimetrů výšky byl ten hlavní rozdíl, to asi opravdu ne. Lišíme se totiž povahou a dokonce i spoustou zájmů.

Nechci to zde chtěl všechno vypisovat jako pomyslný seznam Pro a Proti, řekl bych toho možná spoustu, ale kdo by mě ještě poslouchal? Jen ten, kdo by nudou neusnul. Míra je brňák, čímž bych mohl skončit a spousta lidí by si vybavila svoji představu takového člověka. K pravdě by se patrně ani nepřiblížili. Jezdí sem do vesnice dlouhé roky, má zde babičku a tráví tu víkendy, svátky, prázdniny, spoustu času. Mohu tedy říci, že je z něj stejně tak dobrý vesničan. To on vždy plánoval výlety na vzdálené lesní louky plné jahod, do kterých bych se já, přírodou obklopený člověk, nijak zvlášť nehrnul. Stejný případ, pokud šlo o houbaření, lození po skalách, stavění lesních skrýší…

Určitě to souvisí s jeho zápalem do všeho možného. Velmi snadno se pro něco nadchne a si nasadí růžové brýle. Já osobně jsem mnohem větší realista, ovšem někdy nemám to srdce mu jeho nadšení zchladit dobře mířenou dávkou připomínek a rad. Jde do všeho příměji a bezhlavě, proto musím stát vedle něj a nějak ho kočírovat. Díky němu jsme si užili spoustu dobrodružství, díky mně jsme je také přežili.

S přibývajícími vráskami už podobné problémy neřešíme a spíše celé letní dny strávíme na vesnici poflakováním a klábosením o holkách a trápení s nimi, jako správní závisláci imaginárně serfujeme po internetu, drbeme všechno a všechny, pipláme se s každou pitomostí, jaká nás jen napadne. Přemýšlím, že si vždy máme co říci, snad nikdy se mezi nás nevetřela trapná chvilka ticha. Já se v rozhovorech nezabývám pasážemi, které mě zaujaly v poslední knize od toho a toho, on pro změnu ušetří moji duši komplikovaného rozboru činností kolem aut a motorů, natož aby mi vyprávěl o zážitcích z přehlídek módně upravených aut. To bych lhal, o těch spoustách nádherných holek se zmíní vždy. Pokud právě něco montuje do svého motorového miláčka, pak lze stěží rozeznat, kde jsou ještě jeho lokty černé od oleje a kde začínají rukávy černého trička, svetru, bundy, čehokoli… nevzpomínám si, že bych ho v poslední době byl spatřil v jiné barvě. Osobně mám rád červenou barvu, ale že bych to přeháněl tak jako on s černou, to snad ani ne. Pokud jdu za tmy někomu otevřít ke vchodu a skrze zasklené dveře není vidět nic než tma, mám velikou šanci, že metr od nich stojí právě on opět celý v černém.

Moje občasné přemýšlení o Smrti se nevyhnulo ani jeho osobě… jak bych se poté díval na svět? Připadal bych si tu opravdu osamělý. Jako někdo, kdo ztratil kamaráda do jakéhokoli počasí…

před 18 roky | Spisovatel | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.