Nyní mohu blogovat přes esemesky

Přesně tak. Do každého dizajnu jsem svým stylem tuto vychytávku zařadil, ve většině se to podobá posledním třem komentářů, kdy odkaz poslední smsky vede na archiv všech předešlých. Řadit tento archiv samostatně do hlavních menu, to se mi nechtělo a musel jsem to udělat pouze v případě dizajnu Svůdná, neboť ten neobsahuje žádnou postranní plochu, kam bych tuto nejaktuálnější smsku umístil. Ti všímavější si pak možná všimnou, že zmizel dizajn Lines a Andrea. Asi tak dva týdny loguji používané dizajny, ve kterých drtivě vede Just don't die se 77% uživatelů, za ním je Island s přibližně 20% a zbytek se dělil mezi… zbytek. Jen zmíněné (a odstraněné) dizajny nevykazovaly žádnou oblíbenost, technicky byly mizerné, nešly nijak rozumně modifikovat… a nyní jsou v tahu. Netruchlím, ulehčí mi to přidávání nových věcí.

Zajímá tě, jak jsem tento SMS systém rozchodil? Jednoduše. Bloguje.cz tuto funkci podporuje, v nastavení svého blogu si uložíš číslo svého mobilu a při odesílání smsky ve tvaru „BLOG mezera Cokoli jiného“ bude jako regulérní zápisek vloženo právě „Cokoli jiného“ přímo do tvého blogu, neboť systém ví, ke kterému blogu patří které číslo odesilatele. Od toho je již jen krůček k napsání scriptu zde na mém blogu, který je co pět minut spouštěn (skvělá serverová funkce Cron), načte úvodní stránku mého blogu na bloguje.cz, rozkrájí ji na kousíčky, z celého toho mišmaše HaTMatiLky vytáhne datum, nadpis a text smsky, tu zde porovná s databází, zda ji již nemám uloženou a případně ji uloží. A za pět minut se tam koukne znovu, zda jsem nesmskoval něco nového. To je celý princip.

Kdo si rozumí s php a má hafo kreditu (kupodivu to já nejsem), zvládne to také. Jen zmíním výhodu, kdy si na bloguje.cz nastavím vypisování pouze jedné zprávy na index stránku, script to má potom snažší. No a chybějící Cron na serveru nahradí webcron.org, kde se můžeš zaregistrovat a tuším, že tento systém plně nahradí chybějící Cron na tvém hostingu. Nemohu to tvrdit, sám jsem tento web neprolízal. Neprolézal? Heh :)

Neptej se mě, k čemu budu tuto novinku používat… patrně když budu mimo pc a budu se nudit, tak abys věděla o tom, že se nudím. To se všechno uvidí…

Vstával jsem a na budíku 00:07. Je mi blbý tady po-x-té psát, že mám budík nastavený o 12 hodin pozadu. Stejně tak hodinky, jenže hodinky od zimy nenosím. Prostě zvláštnost, blbovinka… po těch letech tě to při probuzení přestane i překvapovat a čas 18:12 je pro tebe prostě skoro čtvrt na sedm ráno, ať jsi fit či po opici.

No, tedy vstal jsem pozdě. Oběd, u pc si začínám hrát s sms archivem, k večeru se nás banda vydá hrát fotbal na hřiště. Já19, vojta18, jeho sestra marta15(?),brácha míry daniel14(?), tam už byl jiný míra19 s tomem18, po chvíli dorazil dj17. No a také sestra17 se spolužačkou janou17. Bylo zábavné pozorovat dje, jak moji sestru s novým sestřihem nepoznává a dělá, že ty dvě cizí holky vůbec nevidí :)))))

Fotbálek fajn, jenže pořád ještě trpím na vysílené nohy, včera lezení po stovkách schodů, dnes běhání za tím kulatým nesmyslem na hladkých podrážkách, co chvíli jsem díky tomu žral trávu. Ale zábava to byla, navzájem jsme se dokonale uhonili (čuně), unavili, zplavili, zpotili, zasmáli, zanadávali… prostě fotbálek. Tolik srandy si taky člověk každý den neužije :)

A co teprve ta banda holek (~14 let), která vedle hřiště objevila spícího ožralu, co tam vychrápával sledování předchozího dopoledního fotbalového turnaje. Tak nějak asi vypadalo mučení zajatců v Abů Ghraib či jak se ta írácká věznice jmenuje. Ty ho otravovaly a bavily se jeho neschopností, pak ho popichovaly klacky, až mi nakonec i jednu chvíli připadalo, že se ho pokoušejí svléci :) Chlapík se zmohl jen na občasné zamžourání kolem, ale tenhle zájem bandy puberťaček mu beztak nevadil. Utéct jim nemohl, co mu tedy zbývalo? :)

Doma přííííííjemnááááá sprcha, kterou posl dobou začínám úplně zbožňovat. Ale co bych dal za pořádný bazén s pěti metry hloubky a festovním pevným skokánkem (prkna nemám rád)… až jsem teď zatnul zuby, jak mnou cloumají vzpomínky na skákaní do moře! Pět metrů dlouhý betonový chodníček mezi útesy, končící dvacet centrimetrů nad hladinou, pod ním dva metry vody… kráčím po rozpáleném betonu, poupravím si plavky (=zkontroluji, jak drží v pase), rozběhnu se, na posledních centimetrech se odrazím do výšky… celé dlouhé dny jsem nedělal nic jiného než vířil vody Jadranu. Plavání mě jednak nebavilo, druhak jsem si v prvních dnech při kilometrové trase kolem pobřeží natáhl nějaké úpony v koleně a prudší pohyby nohou při plavání nehrozily. A to se pak plave dobře možná tak ke dnu :)

A což teprve večerní chvíle, kdy s podivnou pravidelností přicházelo vlnobití (příliv?). Někdy ho člověk nepostřehl, jindy se pod nárazy vln do útesů pomalu zem třásla. Lidé stáli na plážičce po pás ve vodě a vlny s nimi smýkaly, všude výskot a smích… to jen já stál na chodníčku a čekal na nějakou pořádnou vlnu, která se vždy přehnala přes útesy div mi nohy nepodrazila. Rozběhnu se a vlnu přeskočím, padám mnohem déle než dříve, neboť díky sinusoidám vln je hladina třeba i o metr níže… což je asi přehnaný, neboť jinak by tam bylo (pod chodníčkem) tak metr a půl vody, když moc. Drsný… odplaval jsem kousek dál od skal a nechal se vozit na vlnách. Klidné moře je nudné. Rozbouřené moře, kdy jsi jen pouhým splávkem ve vlnobití a temná síla vody tě zvedá o celé metry vzhůru, aby ses po přejetí vlny zase o metry propadl, je naprosto kouzelné… ty metry ber s nadhledem, šlo tak maximálně o jeden metr. Ale i to je zážitek. Obzvlášť, snažíš-li se v takových vlnách vydrápat na chodníček z vody, neobcházíš útes po pláži. Počkáš si na vlnu, ta tě nadzdvihne, ty se pokusíš vyšvihnout na beton, jenže vlna opět klesne a stáhne tě s sebou přímo dolů pod chodníček, aby tě druhá vlna vší silou hodila přímo na drsný beton. Jo, dodřela mě řádsky, mrška. Ale proti těm šestnácti šrámům a třem ostnům, co jsem si od moře na konci odvážel, to bylo slabý kafe. Mluvím pouze o chodidlech a nártech :) A to jsem si nejhorší šrám udělal o zkurvený střep… tu bolest slané vody bych ti nepřál. A což teprve taková rozpálená pantofle dotýkající se rány, to si člověk teprve zaječel.

Ale víš, co ti povím? Klidně bych si to všechno zopakoval. Stejné místo, stejný apartmán, stejná doba, stejný ježek, stejné střepy… stejná… lucka. Stajně nádherných deset dní života, na které se nezapomíná.

před 17 roky | Ze života | 23 komentářů

Komentáře

1 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

kdyz jsem mel kdysi na svych strankach neco podobneho, resil jsem to pres poslani emailu z mobilu na danou schranku, kterou jsem pri kazde navsteve meho webu kontroloval (crona jsem nemel k dispozici)… Fachalo to :)))

reagovat

2 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

akorat me sere ze mi nejak nejede web :))) to je teda fakt shitoidni

reagovat

3 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

tak prej krachla ramka na serveru, bleeee

reagovat

4 | Hughhh | před 17 roky

ja nejak nechapu jak to s tema sms fungluje :)

ty mas blog na bloguje.cz??

reagovat

5 | juneau | před 17 roky

pokud se http://blogger.bloguje.cz da rikat blog, tak ano :) je tam jen kvuli tem sms, osobne do nej prispivat nebudu. doufam, ze to neni nejake poruseni podminek, ale videl jsem to uz u vice lidi.

reagovat

6 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

njn :)) ale pif ho prvni objevil, hip hip hura :))))

mno pudu do toho asi taky, pokud ty ceny budou takovy levny, tak je to best reseni… Akorat bych uvital aby v tom rss se zobrazovaly skutecne cely prispevky

reagovat

7 | Hughhh | před 17 roky

ja ale nechapu, jak se z bloguje.cz dostane ta smska do tvoji databaze…

ne ze bych to chtel taky vyzkouset, ale vrta mi to hlavou…

reagovat

8 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

mno jelikož jun nepoužívá rss, tak si otevře danou stránku v php (takze laicky receno vidi jeji kod) a z toho kodu vyfiltruje potrebnej obsah… Ale to tu jun psal

reagovat

9 | juneau | před 17 roky

pif to rika spravne. resit to pres rss, to me ani nenapadlo, ac by to bylo mozna snazsi.

reagovat

10 | pif | před 17 roky

no snazsi asi jo, ale jak jsem to dneska zkoumal, tak bloguje zkracuje prispevky

june od toho tu preci rss je ne ? :), ale to jde videt, jak kazdy myslime jinak…. me by prave to co jsi vymyslel urcite napadlo az na poslednim miste :))

reagovat

11 | juneau | před 17 roky

nevim, jestli ma zkracovani vyznam u 160znakovych smsek, koukal jsem a rekl bych ze byly cele. Kecam, koukam ted a jsou zkracene! No, takze je to jasne. Kouknu do adminu, zda tam nelze neco takoveho nastavit. Hm, nenasel jsem. Nad jinym resenim nez parsovanim kodu jsem ani nepremyslel. Takhle jsem si uz kdysi napsal wwwcrawlera na url adresy a z legrace ho prohanel po nekolika serverech… ale to jen ze to kdosi shanel na foru, tak jsem se blysknul ;)

reagovat

12 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

posli url :))

v podstate sme dosli k tomu, ze jiny reseni nebude, nez to otvirat… Pudu do toho taky, jelikoz me bude stat sms daleko min, nez kdybych posilal mobilni email, jak jsem to delal tak pred rokem

reagovat

13 | juneau | před 17 roky

popravde, neni vubec zadny problem urpavit si sablonu tak, aby se ti na indexu vypsal: nadpis + datum + text :) Jenze vubec bych se nedivil, kdyby pak admin bloguje.cz takovy patvar smazl. Rozparsovat kod vazne neni problem, sablonu jsem si upravil rozumne (takze ubylo par str_replace()), zbytek tahal stylem ereg(„[h3](.*)[/h3]“,$zdrojak,$pole_promennych)… jednoduchy. Ale bez Cronu by to bylo asi problemovy.

url ceho?

reagovat

14 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

bez cronu bys to resil jednoduse taky.. proste tady do indexu bys pri kazdem nacteni stranky kopl kod, co mas v tom skriptu pro cron… Vysledny efekt uplne stejnej.

Jedinej moznej problem by byl s tvoji mega navstevnosti :))), jelikoz to by se mozna nelibilo adminum na bloguje, ze tak casto nekdo cizi navstevuje stranku… I kdyz snad np :)

reagovat

15 | chuck.m | před 17 roky | morrisland.wz.cz

Tokugawa to vyřešil mnohem jednodušeji.. ty jsi mi ale hračička :-)

reagovat

16 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

kdo je tokugawa ?:)))

reagovat

17 | juneau | před 17 roky

pif> jo, to jsem si myslel taky. a at uz na localu nebo na pipni, parsing stranky trval vetsinou nekolik sekund. Do indexu bych to tedy nedaval.

A ta navstevnost… vzhledem k tomu, ze Cron to aktivuje co pet minut, tak je to 288 hitu denne. Jen je podezrela ta pravidelnost ;)

chuck.m> u neho jsem to videl poprve (i vztah k bloguje.cz), ale technickeho reseni jsem si nevsiml. Kouknu se.

reagovat

18 | juneau | před 17 roky

reagovat

19 | endlife | před 17 roky | podnebi.wz.cz

kdyby sis hodil do maleho textaku citac, ktery by vzdycky napocital do deseti & jednou za 10 hitu (libovolne cislo) spustil ten aktualizacni skriptik, tak by to tez slo, ne? jelikoz na wzku moc jinych sanci nemam, resim tak na svych projektech nekolik veci..

reagovat

20 | juneau | před 17 roky

samozrejme, takto jsem to hodlal resit puvodne, nez jsem si vsiml te silene nacitaci doby a take skutecnosti, ze v rozmezi od jedne hodiny do peti rano by to prakticky nefungovalo.

chuck.m> aha, tokugawa to udelal tak, jak jsem rikal, ze bych to radeji nedelal: upravil sablonu tak, aby ji jen includoval do sveho webu. Uznavam, tohle je nejlepsi reseni :) Ale me jde o ulozeni sms do db, coz bych tim asi nevyresil. http://blog.zbroj.info/archiv/1083235260-sms-zpravodajstvi.php

reagovat

21 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

no za danych moznosti je to asi nejlepsi volba cos mohl udelat :)

reagovat

22 | endlife | před 17 roky | podnebi.wz.cz

vidíš, teď mě napadlo, že bych mohl udělat jeden soubor s čítačovými čísly & druhý soubor s uloženým timestampem posledního přičtení :) čímž bych všechno vyřešil :) to si někam napíšu :)

reagovat

23 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

zbytecne slozity, to i ten web cron je lepsi moznost

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.