Vážně divná doba

Dnes perex vynechám.

Posledních pár dní je net zvláštně tichý. To je to nejvhodnější slovo. Nic se neděje, moc se nekomentuje… nejvíce mě to zaráží na stránkách redakčního systému. V době, kdy jsem vydával čtvrtou verzi systému a jeden patch za druhým, do nich návštěníci futrovali desítky komentářů a dotazů denně. Teď je tam ticho… za předpokladu, že je úroveň růstu uživatelů systému konstantní (třeba že si jej týdně stáhne 5 lidí a všichni jej vyzkouší), pak by to poukazovalo na to, že již není třeba se na cokoli ptát či oznamovat chyby. Že už systém prostě jede. To by nebylo špatné.

Pak mě také ale udivuje mírná averze k programování. Nechce se mi na RS2 dělat. Ale dnes na to mám nárok… a i přes to se v něm pár nových věcí objevilo. Už dříve se rozjelo kešování, které se zatím neprojevuje na rychlosti stránek, ale dotazy na databázi razantně snižuje. A o zátěž serveru mi právě jde. Tak uvidíme, jak moc se to projeví. Volba Ukládání do cache ANO/NE je samozřejmostí.

Opravdu začínám počítat s tím, že po vydání RS2 (jak tenhle systém nazývám) na něj přejdu s tímto blogem. Vysvětlím.

Před rokem jsem ještě jako php lama udělal redakční systém pro web vesnice. Administrační rozhraní je naprosto k smíchu, ale při troše snahy by v něm člověk neprogramátor články psát mohl. Z toho jsem se po půl roce poučil a začal dělat na RS. Ten jsem do funkční podoby dohnal za dalšího čtvrt roku a do kompletní verze až v polovině ledna. Po půl roce. A teď pracuji na třetím systému a opět narážím na místa, kdy si říkám „Aha, tady jsem to před půl rokem v RS udělal blbě a teď mi to komplikuje jakoukoli další úpravu. Musím na to jít jinak.“ A těch míst je až moc…

Když jsem do RS2 implementoval rozhraní pro psaní textů z RS, tak jsem se podivil nad používáním jedné metody čtení z databáze (pro znalé: mysql_result($src,0,poradi-sloupce-ve-vysledku) misto mysql_result($src,0,„jmeno-sloupce“)). Mnou tehdy používaná metoda kompletně zbourala výsledek, pokud jsem do výchozího SQL dotazu dodal mezi již existující sloupce sloupec další. Nikdy jej totiž neřadím anarchisticky, ale tak, jak stojí v tabulce. Ale proč tě s tím obtěžovat.

Chtěl jsem tím jen říct, že před půl rokem, ze kterého pochází jádro RS, jsem programoval ještě docela amatérsky. Na to myslím při stavbě struktury RS2. Již od počátku počítat s tím, jak rozsáhlý takový web může být. A abych do něj mohl snadno přidávat další funkcionalitu. Potřebuju pro nějaký web statické stránky? Přidám do hlavního scriptu jednu podmínku if(@$_GET[„staticka“] != "") { require „./sablona-staticka.php“; }, do šablon stránku sablona-staticka.html, v ní definuju pomocí html a několika nahrazovacích tagů (místo XText se vypíše text, místo XNadpis se vypíše nadpis,…) vzhled stránky se statickým článkem. A patřičná úprava administrace. PohodaJazz…

Jenže systém dodělám a bude to moje nejmodernější dílko a najednou se podívám na zastaralý RS. Z toho okamžiku mám strach :)

Fajn, slabší povahy a neprogramátoři již odpadli. Nedivím se.

K dnešnímu dni… byl celkem jinej. Probuzení v 6:15. Po půl roce vstávání v devět deset je to… vražedné. Jen jsem se přemístil do obýváku a chrápal tam až do sedmi. S mámou k zubařce (také byla objednaná, nešla mě tam držet za ručičku, neboj), hodina tam, do city. Nákup v pennisu, hodit mámu do práce, sám do banky. Zřídit si kontokorent, možnost jít na účtu do mínusu… fajn, šlo by to, nemít tam zřízené dva účty. Problém na jejich straně :) Hodinu to trvalo… taková blbost na pět minut. Na kožní, pozeptat se, zda je jedno divné znamínko znamínko nebo rakovina… také na půl hodiny. V ordinaci pak jednu minutu. Cestou ke kadeřnici se stavím za spolužákem pro svoje cd. Naházím je do auta na zadní sedadlo (to nikdy nedělej, v každé zatáčce jsem pak poslouchal, jak se mi sypou ze sedadla na podlahu auta)…

Jenže zasněžené město si vybralo svoji daň a já se z neprohrnutého parkoviště před panelákem nemohl dostat. Při prvním pokusu o vycouvání z místa mi dvoulitrový diesl chcípnul. Hezké, to se mi nestalo od autoškoly. Jako bych byl zajetý koly v nějakém vystátém ďolíku ve sněhu. Při pokusu o vyjetí bez plynu to zdechlo, s plynem hrabu. A auto stojí. Paráda… zkusím najet co nejvíce do sněhu vpředu, abych se mohl na zpátečku rozjet a přehoupnout ten hrbol, co mi bránil ve vyjetí. Napoprvé to nevyšlo. Snad ani na podruhé. Na potřetí jak pomásle. Až jsem se divil… no a taky se otočím zpátky a přes přední sklo se na mě usmívá spolužák a opírá se o kapotu :) Takže ještě jednou díky :) Pak už jsem se z parkáče dostal, ale budu si to pomatovat. Hluboký sníh je nebezpečný. Ostatně celý den mi to po městě různě ustřelovalo a smykovalo. A já parchant to ještě podporoval. ale gumovat po sněhu, to zvládne každý :)

Ke kadeřnici, shodit háro, do drogérky, do auta, domů… razítko do indexu o své zdravotní nezávadnosti jsem o dvanáct minut prošvihl. Doma rychle zatopit, naobědvat se… chvíli sedím u pc a pak padnu do postele. Na programování potřebuju být vyspaný. To jsem nebyl.

Jenže ani po probuzení k sedmé hodině to není o moc lepší, protože si vždy přijdu jako zmlácený. Snad zítra…

Založil jsem si nové icq, ve kterém mám pouze ivku. Druhý účet přecpaný lidmi, se kterými si stejně už prakticky nepovídám moc nepotřebuji. A ivce jsem jej dát nemohl. Nick by jí mohl hodně povědět. A jak je fajn si s ní celý večer povídat… než se jen uklidňovat tím, že na netu nejsem sám, když mám v icq 20 přátel. Ale není to tak.

Nejhorší je, že mi to nevadí.

před 17 roky | Ze života | 11 komentářů

Komentáře

1 | Leoš @ | před 17 roky | www.chadrabovi.unas.cz

Ahoj, tak jsem si všimnul, že na „eresce“ není žádná diskuse. Nejsem, žádný programátor, tak tam občas kouknu, abych se něčemu z povzdálí pozurujíc mumraj vás lepší naučil. Zatím se asi ve volné chvíli pokusím udělat nějakou css šablonku, protože mezi těmi ereskovými nemohu najít moje gusto. Například barevná kompozice těhle stránek i volba písem jsou pěkné. Má to v sobě cit a působí to jemným dojmem. Jen škoda, že mi ersko nejde v offline – jak už jsem ti psal, XPéčka doma mi vyhazujou hlášku o selhání při otvírání php.exe. On line připojení v práci by stačilo, kdybych si tu s tím mohl hrát. Musím se tu ale především živit a pracovat pro pracovní tým, takže bohužel. Ještě k tvém postesku nad tichem na webu: To jsou hold lidi. Když tě zrovna nebudou potřebovat, zapomenou, že jsi. To neplatí o všech. Někteří nepíšou proto, že mají zkrátka jiné trable nebo radosti. Tvoje erska (promiň, že tomu tak říkám) , je kus poctivé práce a přinejmenším vypovídá o tvé pracovitosti, smyslu pro detail, a to, že je free, vypovídá i o dobrém člověku. Tak už nesmutni, nestojí to za to. Jsi dobrej!

reagovat

2 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

eh, poslednimi vetami jsi me pekne rozesmal :)

toho, ze by na me nekdo zapomnel, se moc nebojim :)

reagovat

3 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

mno, nechapu proc pouzivas @ pred promennou. Neni to zrovna moc dobry postup, kdyz mas zapnuty nejvyssi hlaseni chyb, tak staci to jen osetrit !empty pripadne isset a dat ji nejakou standartni hodnotu a vynechas tak nemravne hlaseni

reagovat

4 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

pouzivam to, protoze: 1. to je jedna moznost 2. to je jeden znak 3. to nekomplikuje podminky

Vazne preferuji @$promenna; nez if(!isset($promenna)){ $promenna = ""; }.

reagovat

5 | Swoop @ | před 17 roky | swoop.name

Tak tem vecem o programovani a MySQL vubec nerozumim (jestli to nebude tim, ze jsem to nikdy nezkousel). Ale uz se nemuzu dockat RS2ky :). Tou dobou snad budu jiz na funkcnim hostingu (momentalne PIPNI.cz). Dnes mi od rana nefacha MySQL.. a kdyby jen dnes.. ach jo… No.. proc to vlastne pisu? :o) No abys vedel proc jsem si dal pauzu s otravovanim po upravach. :o))

Diky za RS, ktery splnuje 99,9% mych pozadavku a diky i za ochotu a dobre rady spojene s jeho provozem..

reagovat

6 | ailyn @ | před 17 roky

pletu se, nebo rs2 veřejný nebude, je jen pro vesnici?

reagovat

7 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

proc by nemel byt verejny? Stejne je to (dejme tomu) nejaky rs-1.60 :)

az ho dodelam do „zakladni podoby“, tak si soubory ulozim a rozpracuju to na web vesnice. Az ten dodelam, vratim se k vychozim souborum a dodelam to pro obecnejsi uziti.

Tak jsem to pred chvili vysvetlil sestre a ta se jen podivila, ze to zase chci distribuovat zadara. Nj, ty stovky hodin u toho mi nikdo nezaplati :)

Rano jsem sedl na script archivu a ted vecer mam hotovy tak vymazleny script, ze se mi ani nechce verit :) Zuzo. Vseho vsudy nejakych 8–10 dotazu na db pri jednom reloadu, ne jak 30–40 u rs.

reagovat

8 | lucka | před 17 roky

a mně ty první odstavce číst bavilo, i když se chytám jenom částečně ;)

reagovat

9 | ailyn @ | před 17 roky

tak nic, tak nejak mi to pripadalo. musis mit trpelivost s nami mene chapavymi jedinci ;)

reagovat

10 | pif | před 17 roky | www.pifik.com

me to neprijde jako takove logicky spravne reseni, chapu ze je snazsi, potlacit chybu nez ji opravit…

reagovat

11 | juneau @ | před 17 roky | reality-show.net

nejde o chybu, ale varovani, z pohledu serveru. chybu bych opravil, neboj :)

a je to zbytecne komplikovani. dejme tomu, ze takova promenna bud nabyva hodnoty „1“ nebo nikdy zadnou jinou nema. tak proc ji nejakou definovat, kdyz ji stejne mit nemuze.

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.