Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Junova reality-show

Žili jsme a museli jsme přemýšlet, jak budeme žít.

Je to napínavý jak trenky

Páteční odpoledne, káva, za okny vlahý podzimní den, slunce klesá k lesům. A dějou se věci … hypotéka nyní dva týdny skoro stála na místě. Před cca dvěma týdny přišla makléřka Markétka se smlouvou na věcné břemeno služebnosti stezky a cesty k pozemku sousedky … jenže jen na přesně vymezenou část pozemku. To by bohatě stačilo, jde o prostor několika metrů čtverečních mezi bránou a silnicí. Jenže! Věcné břemeno je možné zapsat na část parcely pouze tehdy, je-li vypracován geometrický plán. Tečka. Takže problém. Došli jsme k tomu, že se bude muset vypracovat geometrický plán … a chybně jsme došli k tomu, že se tím rozdělí ona parcela, a té části s věcným břemenem bude přiděleno nové číslo. Což je komplikace, neboť úvěrová smlouva přesně číslem specifikuje, ke které parcele potom máme dodat list vlastnictví se zapsaným břemenem. Tuhle podmínku bychom už nikdy nemohli splnit (parcela by měla jiné číslo). Fuuuck. Dali jsme echo do banky, jestli je možné tuto podmínku změnit na volnější určení parcely (aby to počítalo s možností, že se parcela rozdělí a změní se čísla). A čekali jsme na odpověď. Jenže to byl ve středu právě státní svátek a prakticky nikdo nikde nepremával, i makléřka se nakonec do konce týdne neozvala (i přes domluvu). No, takže týden v tahu, a info žádné.

Každopádně vykrystalizoval plán postupu – máme smlouvu mezi majitelkou a sousedkou na zřízení věcného břemene, kterou můžeme podat na katastr společně s návrhem na vklad věcného břemene. Tato dvě lejstra banka vyžaduje pro čerpání úvěru (mimojiné). Problém je, že katastr tuto smlouvu odmítne, a věcné břemeno nevloží ( → jde jen o část pozemku, součástí smlouvy musí být geometrický plán, a ten nemáme). Jenže podle všeho (doufám, že se zase nemýlíme) to odmítnutí bude chvíli trvat, nejdříve nám tedy vydá to potvrzení o návrhu na vklad, které vyžaduje banka pro čerpání úvěru. Originál listu vlastnictví prokazující skutečné zapsání věcného břemene bude chtít dodat do tří měsíců. A to je naše tajná výhoda! Budeme mít potřebná lejstra, budeme moci v hypotéce pokračovat, a jakmile katastr dá vědět, že takhle teda jako fakt ne, tak povoláme geodeta, a připravíme novou smlouvu, a budeme mít ještě cca dva a půl měsíce na zapsání věcného břemene v takové formě, jaká katastrem projde jako nůže máslem.

A proč neudělat rovnou geometrický plán? Protože to by tak týden trvala práce geodeta, pak geometrický plán musí projít kontrolou na katastru, a pak teprve s ním můžeme operovat v nějaké smlouvě. Takže týdny zdržení. A teď už nám jde fakt o čas … 

V pondělí mě napadlo si zase zavolat na katastr, tentokrát ale do jiného kraje, abych u toho našeho nebyl za blbce, přece jen s nimi budu ještě jednat 😀 S paní jsem si popovídal a zjistil šokující věc, totiž že geometrický plán pro věcné břemeno nezapříčiní rozdělení parcely a nebo jejího čísla! Kuuurva! Celá ta šaškárna se změnou úvěrové smlouvy byla zbytečná, nezmění se číslo parcely, úvěrovou smlouvu tedy není třeba měnit, můžeme frčet dál! A tak se domluvil podpis kupní smlouvy u advokátky v Brně. Poradce Tom z toho ještě moc nadšený nebyl, ten kotrmelec s katastrem se mu moc nezdá, a termín vyčerpání úpvěru do 1.12. (v kupní smlouvě) je podle něj taky docela šibeniční … ale tak proč to nezkusit. Sešel jsem se s ivkou v Brně, pak s makléřkou i majitelkou, a už jsme škrábali podpisy (já doslova) o106. Domluvili jsme se, že příští týden zajedeme na dům, a s majitelkou projdeme, co tam může nechat za nábytek a co vyházet či odvést, a vše bylo takové hezké optimistické. I když tedy zastřené pocitem, že místo aby podpisem kupní smlouvy vše skončilo, tak to teprve nyní vlastně všechno začíná. Ach jo.

Vrátili jsme se pro auto do Vaňkovky, zařídil jsem si přecpaným Brnem, stavili jsme se v překopaném Globusu, zahlédli jasný bolid, a po půl sedmé byli doma. Dlouhý den. Probrali jsme to s rodičema, pak jsem si zavolal ještě s mámou, a vrhl se ještě do noční práce, se skleničkou vínka a lehkým optimismem v srdci. A pak to přišlo … e-mail od Toma, že se ozvali s banky, že žádné úpravy podmínky úvěrové smlouvy nejsou možné (no budiž, to už nám neva), a že důrazně doporučují nejdříve dořešit věcné břemeno ještě před podpisem úvěrové smlouvy, protože jinak hrozí nečerpatelnost úvěru a sankce vyplývající ze sazebníku banky. Kurva kurva kurva! Krve by se ve mně nedořezal. Geodet, katastr, nová smlouva, dva týdny když dobře, vklad do katastru, dvacet dní plomba a pak pár dní na samotné zapsání břemene … ani omylem bychom nestihli uhradit kupní cenu do 1. prosince, a majitelka by mohla odstoupit od kupní smlouvy. Především o tenhle dlouhý čas by se oddálilo stěhování někdy do poloviny až konce ledna. S porodem na začátku února … děsuplná představa. Zíral jsem na monitor a přemýšlel, zda to ivce vůbec říct. No řekl. Z veselého večera se stalo depresivní slzavé údolí, zatímco já dal dokupy všechny zbtky sil a inteligence a sepsal Tomovi odpověď, jak to chápu já a jaký navrhuju postup. Něco mi přece jen na odpovědi z banky nesedělo. No, moc hezky se neusínalo … a ani nevstávalo. 

A nakonec se moje tušení ukázalo pravdivé – ženská, co nás má v bance na starosti, měla pokřivenou představu, jaké jsou podmínky naší úvěrové smlouvy, a žila v přesvědčení, že čerpat budeme moci až po doložení zapsání věcného břemene do katastru. Zatímco my můžeme čerpat už po doložení, že jsme „jenom“ požádali o zapsání. A důkaz skutečného zápisu dodáme do tří měsíců. Tím se v bance všechno narovnalo, a můžeme přistoupit k podpisu úvěrové smlouvy. Tak snad hned v příštím týdnu, dnes už mě nikdo na smluvení schůzky nekontaktoval.

Srandy kopec. Navožrání, fagt!

| Ze života | 0 komentářů

Komentáře (0)

Zatím žádný komentář.

Připojte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.