Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Junova reality-show

Žili jsme a museli jsme přemýšlet, jak budeme žít.

Před Vánoci

Sobota dopo, žena nekde v tahu, já u PC … nálada mizerná. Bude se tu měnit územní plán, přibude stavebních pozemků. Jaj! Našli jsme dva, jejichž majitelům jsme napsali dopisy (v katastru mají adresy). Ozvali se prakticky zaráz, jedni bez zájmu pro prodej, a druhý nás hned pozval na prohlídku pozemku … fast forward vpřed, v běžných cenách bratru 850 000 Kč. Za pozemek. Se studnou a starými jabloněmi. Zjištění, za jaké ceny se tu pozemky prodávají, pro mě byla novinka. A prozření, že dům si tu nepostavíme.

Ivonka začala hledat byt v Brně, jeden se jí líbil, kdesi v Bystrci v paneláku … zavolal jsem tam, domluvil prohlídku. Cena velmi výhodná, panelák před revitalizací (za rok reálná hodnota bytu vzroste), byt rekonstruovaný předchozím majitelem … máme na něj, v lednu bychom mohli bydlet. Ale žena se života v Brně / paneláku / Bystrci zalekla. Když mi včera za jízdy k našim nejdříve řekla, že tam bydlet nechce, a já zmínil, že lepší varianty až do výhry ve sportce nemáme, načež mi řekla, že to teda koupíme … tak jsem vzteky málem utrhl volant. To je něco na mě, dělat rozhodnutí o zadlužení na příštích třicet let na základě hysterických chvilkových pohnutek … potřebuji makléřovi do neděle dát vědět, má ve frontě další dva zájemce, … a žena „neví“.

To, že tady u domu mají její pra/rodiče pozemek jak kráva, kde by se libovolný dům nechal postavit hned … neměla by pak kam jezdit s kočárkem.

Nad tím vším se vznáší to, že na koupi pozemku a stavbu domu na něm nemáme finance, protože z pohledu hypotéčního makléře jsem já „chudý příbuzný“. Společný příjem manželů tak není nijak závratný, a to omezuje maximální částku, kterou by nám libovolná banka půjčila (za nedestruktivních podmínek). Když si dám do nákladů paušálně 60% příjmů (zatímco reálně mám náklady asi tak 5%), pak můj papírový čistý zisk je cca třetina mého reálného čistého zisku. Kdybych se na paušál vykašlal, a chtěl vykázat reálné náklady … tak to letos stejně bude max 15–20 000 Kč, což může být pro banku trochu podezřelé. A pak samozřejmě zaťukají na dveře ouřady, které budou chtít v součtu cca 100 000 doplatku na daních, zdravku a socku, a nastaví několikanásobné odvody na další rok. Dobrá, zaplatím 100k státu, abychom měli možnost vzít si vyšší hypotéku … jenže do té je třeba vždy dát 15% ze svého, aby člověk dosáhl na rozumné úroky. Což s vyšší půjčkou roste, že … u tří mega už je to půl milionu ze svého. Vydám 100k ze svého, abych mohl vydat půl mega ze svého … teď na cca dobrou hypotéku máme. Ale nekoupíme z ní pozemek a nepostavíme dům.

Tak šťastné a veselé …

| Ze života | 7 komentářů

Komentáře (7)

 • youngparisian

  Uprmine, vlastnit nemovitost, to je takovy cesky narodni fetis… 🙂 Co pronajem?

 • juneau

  Samozřejmě, to je i můj názor. Ale bude-li to bydlení v bytě v paneláku, pak je to stále „problém“. A i když do toho půjdeme, a založíme rodinu, tak ivonce s mateřskou klesnou příjmy, a tím pádem už bude případně vlastní bydlení/hypotéka úplně nereálné.

  No legrace.

 • -hgn-

  Dobry realitni psycho. Jak jste pripraveny vrhnout se do viru velkomesta?

 • juneau

  No to právě ani ne 🙂

 • Mirek

  Velkoměsto nebrat. 4 letá zkušenost. Teď jsem v Soběšicích u Brna. Ještě vesnice, žádný velký satelit a pohodička. Na okraj města 7 minut busem nebo 15 minut pěšky. Ten klid bych přál každému.

 • juneau

  To i ten Bystr byl prakticky poslední brněnský panelák směrem na západ, dál už jen lesy a okruh 🙂 Ale vesnice to nebyla …

 • Mirek

  To panelák na Lesné je taky v lesích, ale jsou tam lidi a ten ruch velkoměsta. Moc anonymní… Teď jsem v rodinném domě.

Připojte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.