Přeskočit na obsah Přeskočit na navigaci

Junova reality-show

Žili jsme a museli jsme přemýšlet, jak budeme žít.

Technikálie

To POSLEDNÍ, na co mám nyní čas, je psát na blog … ale pomalu se blížím do stavu „fuck it“, takže co. Práci na celý leden jsem měl už od prosince, a v první pracovní den roku mi stálý klient naposílal požadavky na „včera bylo pozdě“ překopání jeho dvou webů, které se mnou dopředu vůbec nekonzultoval, a které jsou na dva tři týdny práce, a se kterými se vážou různé reklamní kampaně a částky do nich již vložené. Super. Potom se ozval jiný dlouholetý klient se zásadními úpravami na webu, na kterém stojí jeho podnikání. A pak kolegyně s tím, že obrovský web o různých kurzech, co jsme před vánoci ještě nedokončený rozjížděli a který mi ona už proplatila, chce klientka úplně dokončit, jinak kolegyni neproplatí zase její fakturu … což jsou ještě týdny práce. Na druhou stranu, od klientky je to trochu nerozumný postup, naštvat si developery svého nového „totálně na míru“ webu, na kterém taktéž stojí její podnikání se statisícovými měsíčními obraty. Ale kdyby tohle byl ten jediný „pitomý nápad“, se kterým tahle klientka přišla, tak by to bylo ještě zlatý …

Takže tak. Vstávání v 4:54, u monitorů minimálně do 21:30, snaha urvat šest sedm hodin spánku. Fatalistické stavy included. Do toho mi včera erberáci ještě přijeli ořezat ořech, aby jim nezasahoval do vedení, a já tak musel navíc ještě za světla uklidit ořezané větve. Super. Odtahal jsem je na jednu hromadu, po dvou „fůrách“, a zjistil, že se mi vysílením třesou nohy. Do toho svrabu ještě uvědomění si, jaká jsem zdechlina, co na kole seděla naposledy za srpnových třicítek …

Takže tak, nic nového pod sluncem.

Technikálie. Nexus 5 mi slouží snad už čtvrtým rokem, ale sestra mě přivedla na možnost výměny baterie (což u Nexusu 5 není tak snadné). Normálně mám telefon položený půl dne na bezdrátové nabíječce pod monitorem, takže těch pár hodin do večera klidně doklepe, ale přes vánoce, kdy jsem jej měl po poledni na 50%, mi výměna baterky přišla jako dobrý nápad. Akorát to už vyžaduje trochu pečlivější postup. Objednal jsem si tedy novou baterii i sadu nářadíčka pro IPhony, která se cca shodovala s tím, co jsem viděl v YouTube videích, a pak se pustil do operace. Kryt jsem šetrně odcvakal, baterii vypáčil (byla jakási přilepená), a vyměnil. Vše složil zpět, a kochal se dlouhou výdrží. A druhý den položil telefon na bezdrátovou nabíječku, a nic. Nenabíjel se. Přes kabel ano, ale bezdrátově ne. No ty krávo doprdele, to by mě nasralo. Že by nějaká aušus noname baterie, co to nepodporuje? Ani pořádně nevím, co to za technologii je, kde to najdu a co to žere, takže první co, tak mě napadla baterie … ale googlením jsem zjistil, že je to právě častý problém při její výměně. Ta nabíjecí anténa je totiž na samotném krytu, a když se ten odcvakne, tak po znovuzacvaknutí pak často nedoléhají jeho kontakty na kontakty na těle telefonu. A opravdu, když jsem telefon k nabíječe přitlačil a zadní kryt se přitlačil k tělu, tak nabíjení fungovalo. Fajn, co s tím? Znovu telefon rozdělat, odchlípnout (přilepený) konektor na těle telefonu, a podlepit jej několika vrstvami elektrikářské pásky. Tím se nadzvedne, a kontakty z krytu se jej budou dotýkat. Jenže jak moc jej nadzvednout??? Kolik vrstev? No přilepil jsem tam tuším čtyři nebo pět proužků, vše zase složil, a zjistil, že to bylo doprdele moc … kryt je na onom místě lehounce vyboulený, a na boku je znát i malá mezírka mezi ním a tělem telefonu. Ale znovu to už rozdělávat nebudu, nabíjení nyní funguje jak po másle. 

Jenže … mi přestalo fungovat NFC, právě když Google ohlásil svoje nové telefonní Pay. No to mě tedy … chtěl jsem napsat poser na holý záda, a napíšu poser na holý záda! Na alze jsem u té baterie dohledal (opět přesvědčený, že to je její součást) „plně nahradí originální baterii“, a pod tím „NFC: ne“ … kurvááááá. Když jsem telefon přiblížil ke svému starému ISICu, tak mlčel jako ruský partyzán, místo aby zatrylkoval jakousi melodii jako vždy před tím. Ach jo. Vygooglil jsem, že NFC se týká toho samého konektoru, jehož kontakt jsem již spravoval, a že se to po výměně baterie stává. Takže zase rozdělávat telefon? No, aspoň opravím to vyboulení, ale … když se spravilo nabíjení, tak jaktože NFC ne? Co tam můžu udělat jiného? No, zjistil jsem to celkem záhy, když jsem si na nějakém fóru všiml poznámečky „Super, NFC mi po podložení kontaktů funguje, nevíte ale někdo, jestli jde zařídit, aby fungovalo i se zamčenou obrazovkou?“ Ehm. Vzal jsem telefon, odešel do kuchyně, odemkl obrazovku, přiložil ISIC, a tydlidydlidááá. Celkem snadná oprava, předtím jsem to zkoušel jen se zamknutou obrazovkou.

A s technikáliemi souvisí i tajemný balíček, jehož doručení mi oznámilo DPD smskou s názvem odesílající firmy, o které jsem nikdy neslyšel, a nic si nikde neobjednával. A dorazila chytrá zásuvka jako dárek od EONu za prodloužení smlouvy. Was ist das? Wifi zásuvka ovladatelná přes telefon, a co ještě k tomu umí realtime měřit protékající proud?? Hmmm, bardzo fajný! Pěkně si poměřím, co nám v domácnosti žere kolik proudu, každá úspora dobrá. A pak mě napadla ještě božejší věc – plynový kotel ovládám ručně, ale touto zásuvkou by se to dalo šikovně řešit! Zásuvku vypnu, kotel nastavím a zapnu, ale bez proudu se nic dít nebude. Pak odjedeme přes noc k našim, a druhý den dopoledne jen vytáhnu telefon, odkliknu zapnutí zásuvky, doma naskočí kotel a začne topit… což poznám jednak protékajícím proudem, jednak začne Anička (Netatmo) hlásit stoupající teplotu. Jupi jou! A dojedeme do vyhřátého domova, a ne do 17°C.

Tak jednoho napadne, proč si doprdele nepořídím termostat, že … třeba rovnou ten od Netatma a nerozšířím tak svůj smart home. Ten jednak stojí pět táců či kolik, ale – to ruční spouštění kotle je pro mě prospěšné. Když mě totiž ráno probere budík, a já si říkám fuck it budu spát s holkama až do osmi … tak vím, že kdybych až v osm zapnul plyn, tak bude dobře dvě hodiny trvat, než bude v býváku teplo. Bára se tam tedy bude pelešit v nějakých 19°C a to není úplně komfortní. Takže jdu, vylezu z postele, a ještě nahatej cvaknu spínač na kotlu, a jdu do koupelny …  prostě je to pádný důvod „proč vylézt z postele“ ještě za tmy. A pak jít pracovat.

No, i když nyní bych mohl kotel zapínat z potele přes mobil, že 🙂 Jenže tento plán skončil na tom, že ta malá zásuvka (s malou wifi anténou) musí být … v dosahu wifi. A to u kotle není, tam nemám wifi ostatně ani na telefonu. Takže prd, a zklamání. Ta možnost vyhřát dům, když jsme mimo, by byla super. A tak jsem zásuvku nainstaloval v kuchyni k ledničce, té tiché vodě, co břehy mele a točí kolečkem elektroměru celý den. A pak mi to došlo! Vždyť mi – když budeme někam odjíždět – nic nebrání natáhnout ke kotlu prodlužku od některé zásuvky, kde ta chytrá zásuvka funguje! Že budu mít přes dvě místnosti natažený kábl, když tu nebudeme, to je mi přece totál egál! Jaj, to mě potěšilo. 

A tak si zatím měřím spotřebu. Stará lednička žere za běhu 110 Wattů, dle grafů přibližně tři hodiny jede, pak dvě stojí, denní spotřeba lehce nad jednu kilowatthodinu, tedy cca 5 Kč. Ale už 150 Kč měsíčně … a co ta moje kancelářská centrála s monitory zářícími celý den? Ta žere podobně jako lednička, 110–120 Wattů, nyní cca 12–14 hodin denně. Přes noc 10 Wattů, kdy jede wifi router. Vtipné je, že kdybych se pak v aplikaci uklikl a zásuvku přes mobil vypnul, tak už ji nezapnu, protože vypnu i wifi 😀 

Ještě chci změřit televizi, ta také jede krtka a pandu celý den, a dle specifikace by měla v průměru brát 115 Wattů … to se také pěkně nasčítá. 

Ale teď už se tedy fakt vrátím k práci … ale jako odreagování a terapie takové ublognutí není špatné.

| Ze života | 2 komentáře

Komentáře (2)

Připojte váš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.